Reklama

Niedziela Małopolska

Stamtąd przyjdzie wiosna Kościoła

11 lipca kościół braci kapucynów w Krakowie-Olszanicy odwiedził br. Andrzej Barszcz, który od 20 lat posługuje w Czadzie.

Norbert Polak

Przed kościołem Matki Bożej Częstochowskiej chętni mogli wesprzeć Afrykańczyków i braci kapucynów poprzez zakup kawy kardynała Massaja, pamiątki i gadżety misyjne oraz złożyć dobrowolne ofiary

Przed kościołem Matki Bożej Częstochowskiej chętni mogli wesprzeć Afrykańczyków i braci kapucynów poprzez zakup kawy kardynała Massaja, pamiątki i gadżety misyjne oraz złożyć dobrowolne ofiary

Parafianie przeżywali ten dzień jako niedzielę misyjną. Z odwiedzinami i słowem do Olszanicy przybył br. Barszcz – zapalony misjonarz.

Brat Andrzej w kazaniu opisał, z jaką rzeczywistością zetknął się, przyjeżdżając na misję:

Reklama

– W 2001 r. przyjechałem do Czadu. To kraj 3-4 razy większy od Polski, ma około 15 mln mieszkańców, jednak ze sporą dominacją religijną, polityczną, ekonomiczną świata islamskiego. To było takie moje pierwsze po wyjeździe z Polski spotkanie się z kulturą afrykańską, ale również zderzenie z inną religią. Trzeba było bardzo spokojnie i uważnie wpatrywać się, żeby właściwie wejść w ten ich rytm życia. W 2013 r. zostałem przewieziony z Czadu do środka Afryki, gdyż wtedy wybuchła wojna domowa.

Kapucyn wyjaśnił, jak przeżywana jest wiara w Afryce. - Pierwsze zderzenie z tamtym Kościołem to ogromna dynamika. Czasami jest taki program „Jaka to melodia” (...) Tam pierwsze rytmy zaczynają unosić się i ludzie już wiedzą, co to będzie i wszyscy śpiewają, a też tańczą. Kościół po prostu się gotuje. Jak to mówią, kto śpiewa, ten dwa razy się modli (...) Śpiewy są w kościele, potem przenoszą się do domu, na targowisko, przy różnych okolicznościach. Kochają śpiewać i tańczyć – powiedział kapłan.

Duchowny podkreślił, co dostrzega podczas misji: - My, misjonarze, odkrywamy nowe ujęcie. Tak, jak papież Jan Paweł II mówił, że wiosna Kościoła przyjdzie z Afryki i Ameryki Południowej. I takie ożywienie dotykamy na pewno w Kościele afrykańskim. Są przeróżne grupy, bardzo żywe (...) Co można widzieć? Ludzi zaangażowanych, ludzi, którzy chcą być blisko Kościoła, chcą tworzyć Kościół.

Reklama

Kapłan opowiedział o nadzwyczajnej gorliwości tamtejszych wierzących. - Pierwszy raz usłyszałem o czymś takim jak post Estery. Estera była to królowa w Starym Testamencie (...) Przyszła do mnie grupa młodych i mówią, że są głodni. Nic dziwnego, nie pierwszy raz to słyszałem. Oni są głodni, bo byli na poście Estery (...) Wytłumaczyli, że zebrało się ich ponad 20 i przez 3 dni i 3 noce nic nie jedli, nic nie pili, nawet się nie myli. „Panowie, a dlaczego poszliście na to?”. „Prosiliśmy o pokój dla naszego kraju”. Tam od 50 lat jest wojna domowa – wspomniał kapucyn.

Po eucharystii wierni mogli wziąć udział w afrykańskim kiermaszu. Przed kościołem Matki Bożej Częstochowskiej chętni mogli wesprzeć Afrykańczyków i braci kapucynów poprzez zakup kawy kardynała Massaja, pamiątki i gadżety misyjne oraz złożyć dobrowolne ofiary.

2021-07-11 18:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję