Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław pamięta o krwawej niedzieli

Eucharystia, konferencje i Marsz Pamięci. Tak wyglądały wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

11 lipca to rocznica szczególna, kiedy pamiętamy o naszych rodakach bestialsko zamordowanych podczas krwawej niedzieli na Wołyniu. Był to szczyt mordów na Polakach przez OUN oraz UPA wspieranych przez lokalną ludność ukraińską. Do mordów dochodziło najczęściej po niedzielnych nabożeństwach, kiedy ludzie wychodzili z kościołów.

Przed południem uczestnicy obchodów krwawej niedzieli spotkali się pod pomnikiem pomordowanych Kresowian przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Tam odmówili krótką modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W samo południe, w kościele NMP na Piasku została odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych obywateli polskich przez OUN-UPA w latach 1939 – 1947.

Reklama

Po południu w Dworze Polskim rozpoczęła się konferencja popularnonaukowa. Wśród prelegentów wystąpili przedstawiciele organizacji pozarządowych - Halszka Bielecka i Szymon Cybulski. Głównym prelegentem był Stanisław Srokowski, pochodzący ze wsi Hnilcze, który uniknął cudem śmierci jako siedmioletnie dziecko. Przypomniał wszystkim, że początków ludobójstwa na Wołyniu trzeba szukać już od momentu wkroczenia Armii Czerwonej do Polski w połowie września 1939 r. W swoim wystąpieniu zarysował strukturę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i samą postać Stepana Bandery.

Po konferencji rozpoczął się Marsz Pamięci, zorganizowany przez środowiska patriotyczne z Wrocławia. Przemarsz ruszył ulicami miasta z Rynku pod pomnik pomordowanych Kresowian. Tam nastąpiło złożenie kwiatów i krótkie przemówienia. Uczestnicy odśpiewali Rotę oraz hymn narodowy.

Na Marszu Pamięci była też licznie zgromadzona młodzież. - Moja wiedza odnośnie wydarzeń wołyńskich nie była zbyt duża. W szkole nie mówi się o tym praktycznie nic, dopiero dzisiaj zobaczyłam na czym polegało ludobójstwo Polaków na Wołyniu i jestem bardzo dotknięta – mówiła Dobromiła Martynowska z Lądka Zdrój, która na co dzień uczy się w liceum w Krakowie. Na marszu obecna była również jej koleżanka Ola, która przyjechała na obchody z ciekawości. - Najbardziej szokujące dla mnie były metody morderstwa Polaków. Nie wiedziałam, że można było zabijać w taki okrutny sposób. Jeżeli wśród moich znajomych pojawi się temat Wołynia będę starała się uświadomić ich jaka to była tragiczna zbrodnia – podkreślała dziewczyna.

Dziś (12 lipca) w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Kuźniczej odbędzie się spotkanie z poetą, prozaikiem i publicystą, Stanisławem Srokowskim. Gość specjalny opowie o swoich nowych książkach, a reżyser i dokumentalista, Marcin Bradke, odczyta kresowe wiersze autora.

2021-07-12 08:29

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję