Reklama

Niedziela Kielecka

Michniów nie przestał istnieć...

Michniów nie przestał istnieć…

TD

Uroczystego otwarcia Mauzoleum upamiętniającego 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców dokonał 12 lipca prezydent Polski Andrzej Duda.

- Michniów nigdy nie przestał istnieć, czego największym dowodem jest Pani Marianna Wikło. To Pani obecność, służba nauczycielska jest tego dowodem. Inne polskie wsie też nie przestały istnieć. Spacyfikowanych, tak jak Michniów, było ponad 800 miejscowości. W sensie fizycznym zostały zniszczone, ale nie w sensie moralnym, siły ducha i polskości. Popatrzcie na to mauzoleum, które jest pomnikiem walki i męczeństwa polskiej wsi. Co przedstawia? Ciąg niezniszczalnych chat. Nie wiem czego trzeba by użyć, żeby je zburzyć. To jest symbol niezniszczalności chłopskiej chaty, polskiej rodziny i Rzeczypospolitej – powiedział w Michniowie prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Docenił tradycję polskiej wsi, która doznała tak wiele zła podczas II wojny światowej. – Polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa, aby w danym momencie mogła się rozwijać, żeby nikt jej więcej nie spalił. Żeby mieszkańcy wsi mogli wychowywać dzieci i spokojnie pracować. To kwintesencja długu wobec polskiej wsi. To tutaj w Michniowie to wyjątkowo wybrzmiewa i jest szczególnie widocznie. Cześć i chwała bohaterom i wieczna pamięć pomordowanym – mówił Prezydent.

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list do zgromadzonych przeczytał poseł Krzysztof Lipiec. Natomiast w imieniu marszałek RP Elżbiety Witek głos zabrała poseł Agata Wojtyszek. Poseł Czesław Siekierski, świętokrzyski parlamentarzysta Polskiego Stronnictwa Ludowego, zauważył wkład i poświęcenie wsi polskiej w walce z hitlerowskimi miejscami.- To miejsce pamięci, które urosło do rangi Mauzoleum, które każdego, kto je odwiedzi zmusza do pogłębionej refleksji. To miejsce przemawia do wyobraźni - uważa.

Mszy św. na terenie mauzoleum przewodniczył bp Marian Florczyk. Zaapelował, aby tego rodzaju zbrodnia nigdy już się nie mogła wydarzyć, aby powracać do Ewangelii, do przykazania miłości, które stawia człowieka w centrum stworzenia.

AD

2021-07-12 23:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję