Reklama

Z Belgii

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stanowisko ComECE wobec przystąpienia nowych członków do UE

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE ogłosiła 9 grudnia br. w Brukseli deklarację pt. Nadzieja, zaufanie, solidarność, wyrażającą wspólne stanowisko biskupów z krajów UE w sprawie przyjęcia nowych członków do Unii. Dokument - ogłoszony w związku ze szczytem Rady Europy (12-13 grudnia br. w Kopenhadze) - przedstawił na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny ComECE, ks. prał. Noël Trëanon.
W swojej deklaracji biskupi określili przystąpienie do Unii Europejskiej dziesięciu nowych państw jako "dalekosiężną i głęboką zmianę w dziejach naszego kontynentu" oraz "zasadniczy krok na drodze do wspólnego dobra europejskiego". Zwrócili uwagę, że Unia Europejska zbudowana jest na wartościach uniwersalnych, a źródło i natchnienie dla wielu z nich stanowi Ewangelia Jezusa Chrystusa.
Zdaniem ComECE, "europeizacja Unii Europejskiej w wyniku przystąpienia nowych państw członkowskich jest źródłem nadziei, okazją do odnowy Unii oraz jej pierwotnej misji wspierania wolności, sprawiedliwości, pokoju i dobrobytu".
Stanowisko biskupów przygotowane zostało podczas sesji plenarnej ComECE, obradującej w końcu listopada br. w Brukseli.

Betlejemskie światło pokoju pojedzie do 30 krajów

Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem zabłyśnie w blisko 30 krajach świata.
W tym roku w Betlejemskiej Grocie Światło Pokoju zapaliła 6-letnia Nadeen Kammar z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Harcerze austriaccy - którzy są twórcami tej inicjatywy - przywieźli je do Wiednia, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego zostanie przekazane skautom z innych krajów europejskich. W Wigilię Bożego Narodzenia Światło Pokoju będzie rozwiezione po całej Austrii. Jednocześnie harcerze przekażą je wybitnym osobistościom w całej Europie.
Inicjatywa zapalania w Betlejemskiej Grocie Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich, jako znaku miłości bliźniego i solidarności między ludźmi, zrodziła się w 1986 r. w radiowej rozgłośni Górnej Austrii - ORF w Linzu. Ten współczesny zwyczaj Bożonarodzeniowy wszedł już na stałe do tradycji okresu adwentowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Katolicy uznani za "ekstremistów religijnych"

Kościół katolicki znalazł się na pierwszym miejscu wśród organizacji uznanych za "religijną ekstremę", która "zagraża bezpieczeństwu kraju". Jak podała 5 grudnia br. rozgłośnia "Echo Moskwy", listę tę zawiera projekt referatu przygotowany na wspólne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, Rady Państwowej i Rady ds. Współdziałania z Organizacjami Religijnymi przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Dokument powtarza znane już zarzuty pod adresem Kościoła katolickiego. "Jeśli wszystko to jest prawdą, to jestem tym wstrząśnięty" - powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej katolickiej gazety internetowej Cathnews. Ru przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz.
Z ostrym sprzeciwem wobec projektu referatu o ekstremizmie religijnym wystąpiły Słowiański Ośrodek Prawny i Instytut Religii i Prawa. We wspólnym oświadczeniu stwierdziły one, że dokument ten "stawia poza prawem wspólnoty religijne Rosji, a także usprawiedliwia wszelkie działania antykonstytucyjne wobec nich, wkraczając w prywatne życie wierzących. Oburzenie budzi fakt, że do pozytywnych posunięć, podejmowanych przez organy państwowe w walce z tą formą ekstremizmu, zaliczono takie odrażające działania, jak usuwanie z kraju duchownych katolickich i protestanckich, co już wywołało gwałtowny protest społeczności międzynarodowej.
Powszechnie uważa się, że dokument o religijnym ekstremizmie, który zamierza przyjąć rząd w Moskwie, stanie się przyczyną nowej fali prześladowań katolików w Rosji.

Maryja - wielki skarb Narodu

"Ekwadorczycy winni stale dziękować Opatrzności Bożej za wielki skarb duchowy, jakim jest dla nich od pięciu wieków Maryja". Podkreślił to 8 grudnia br. w swym kazaniu podczas Mszy św. polowej na placu przed kościołem św. Franciszka w Quito sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, przebywający z wizytą oficjalną w tym kraju.
Gość z Watykanu przekazał Ekwadorczykom "pełne miłości ojcowskie pozdrowienie od Jana Pawła II, który z wielkim uczuciem wspomina podróż, jaką odbył do tego cudownego kraju w 1985 r.". Wraz z Księdzem Kardynałem Liturgię celebrowało wielu miejscowych biskupów i księży w obecności licznych wiernych oraz przedstawicieli władz z obecnym prezydentem kraju Gustavo Noboa Bejarano na czele. Uwagę zwracała obecność dużej liczby organizacji katolików świeckich z całego kraju, zaangażowanych w Misję Narodową, rozpoczętą z inicjatywy miejscowego Episkopatu jako odpowiedź na papieskie wezwanie do "niesienia Ewangelii do wszystkich zakątków świata".

Reklama

Meksyk

9 grudnia br. w całym Meksyku obchodzono po raz pierwszy święto św. Jana Diego - pierwszego Indianina, kanonizowanego 31 lipca br. przez Jana Pawła II podczas jego wizyty w tym kraju. Liturgiczne wspomnienie tego świętego wypada właśnie 9 grudnia, kiedy to w 1531 r. ukazała mu się po raz pierwszy Matka Boża. W dniu tym z różnych stanów Meksyku przybyło do bazyliki w Guadalupe ok. 30 tys. pielgrzymów.
Uroczystości rozpoczęły się 8 grudnia Mszą św., której w bazylice w Guadalupe przewodniczył arcybiskup Miasta Meksyk - kard. Norberto Rivera Carrera. 9 grudnia kard. Rivera poprowadził procesję z bazyliki do pobliskiego sanktuarium św. Jana Diego, poświęconego przez Papieża podczas jego wizyty w Meksyku na przełomie lipca i sierpnia br. Wieczorem tegoż dnia prymas Meksyku przewodniczył Mszy św. w sanktuarium, z udziałem wielu biskupów i księży oraz wiernych.

Izrael

Mianem historycznego określono w Izraelu wystąpienie łacińskiego patriarchy Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha na Uniwersytecie Hebrajskim w tym mieście 4 grudnia br. Była to pierwsza wizyta patriarchy w tej znanej uczelni izraelskiej. Zwierzchnik Kościoła łacińskiego w Ziemi Świętej wygłosił tam wykład nt. Pokój dla Jerozolimy, będący głównym referatem kolokwium, zorganizowanego w związku z książką patriarchy pod tym samym tytułem, wydaną we Francji.

Reklama

Belgia

Ponad 30 polskich dziennikarzy mediów chrześcijańskich przebywało w dniach 3-8 grudnia br. z roboczą, studyjną wizytą w Brukseli. Celem było prześledzenie działalności najważniejszych instytucji Unii Europejskiej - Konwentu przygotowującego przyszły traktat konstytucyjny oraz poznanie szczegółów dialogu instytucji kościelnych z brukselskimi urzędami. Wizyta miała charakter ekumeniczny - uczestniczył w niej rzecznik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce oraz dyrektor prawosławnego Radia Orthodoxia z Białegostoku. Wśród mediów katolickich reprezentowane były m.in. Niedziela, Gość Niedzielny, Przegląd Katolicki, portale internetowe i rozgłośnie radiowe.

Białoruś

"Z okazji 550. rocznicy fundacji parafii św. Mikołaja w Świrze Jego Świątobliwość duchowo uczestniczy we wspólnej radości pasterzy i wiernych w tym jakże znaczącym wydarzeniu. Równocześnie składa najgorętsze życzenia, ażeby chrześcijańskie dziedzictwo - przekazywane z pokolenia na pokolenie i intensywnie przeżywane - dopomagało w solidnym budowaniu królestwa Bożego przez głoszenie z przekonaniem Dobrej Nowiny i sprawowanie sakramentalnych darów w wierności Chrystusowi. Jego Świątobliwość przesyła wszystkim uczestnikom świętego obrzędu błogosławieństwo apostolskie, niosące ze sobą obfite dary niebieskie" - tymi słowami, przekazanymi w imieniu Ojca Świętego Jana Pawła II, rozpoczęła się uroczystość w świrskiej parafii pw. św. Mikołaja na Białorusi. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Cyryl Klimowicz. Obecni byli księża z Litwy, Polski i Białorusi, przedstawiciele władz miejskich, a także przedstawiciel Cerkwi prawosławnej oraz wierni.

Tydzień na świecie

Stała misja Stolicy Apostolskiej przy Organizacji ds. Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w Paryżu obchodziła 50-lecie istnienia. Z tej okazji Jan Paweł II wystosował okolicznościowe przesłanie do stojącego obecnie na jej czele ks. prał. Francesco Follo.

Kościoły chrześcijańskie w USA zażądały podjęcia bardziej zdecydowanych kroków prawnych w ściganiu nielegalnej pornografii. Zażądano bezwzględnego ścigania firm odpowiedzialnych za przygotowywanie i rozpowszechnianie tego typu materiałów. Według informacji amerykańskiej agencji katolickiej CNS, należy do nich m.in. potęga w dziedzinie komunikowania - koncern AT&T i producent samochodów General Motors.

Henry Kissinger, weteran amerykańskiej dyplomacji, stanął na czele nowo powołanej w USA komisji śledczej złożonej z przedstawicieli Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej. Ma ona zbadać wydarzenia z 11 września 2001 r., określić ich przyczynę oraz popełnione przez Amerykanów błędy, a także zaproponować środki zapobiegające zamachom w przyszłości.

Według ujawnionego w Waszyngtonie raportu złożonego ONZ, Irak pracował nie tylko nad bombą atomową, ale i nad prostszą bombą - radiologiczną, określaną mianem bomby biednej.

Inspektorzy rozbrojeniowi ONZ skontrolowali pierwszy z pałaców Saddama Husajna. Dyktator Iraku przekazał im 12 tys. stron dokumentów, z których ma wynikać, że Bagdad nie posiada broni masowego rażenia. Jeśli Amerykanie udowodnią, że w raporcie są kłamstwa, Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie musiała uznać ewentualną interwencję USA w Iraku za uzasadnioną.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines (UAL) złożyły w sądzie wniosek o ogłoszenie bankructwa. UAL jest największym przewoźnikiem lotniczym, jaki kiedykolwiek szukał ochrony prawnej przed wierzycielami.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - zrzeszająca 55 krajów członkowskich - uchwaliła "Kartę o zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu".

Holenderski wywiad AIVD ostrzegł, że al-Kaida rekrutuje młodych ludzi, m.in. w meczetach i więzieniach, do walki w "świętej wojnie" przeciwko wrogom islamu. Według AIVD, rekrutacja odbywa się nie tylko w Holandii.

Rektorzy 80 włoskich uniwersytetów gremialnie podali się do dymisji w proteście przeciwko cięciom w wydatkach na oświatę w nadchodzącym roku.

Turcja zniosła stan wyjątkowy w walczącym o autonomię Kurdystanie (obowiązywał on od 1987 r.).

Przy estońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych powołano specjalną komisję, która ma ocenić szkody wyrządzone obywatelom Estonii w czasie półwiecza okupacji sowieckiej.

Za wprowadzeniem do rosyjskich szkół zajęć z religii prawosławnej opowiedział się oficjalnie szef komunistów w tym kraju Giennadij Ziuganow. Projekt ten, zgłoszony przez obecnego ministra oświaty w rosyjskim rządzie, Władimira Filippowa, popiera także Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

Kirgiski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą każdy poborowy może uniknąć służby wojskowej po zapłaceniu skarbowi państwa 500 dol.

"Planowane na 20 stycznia 2003 r. wybory w Autonomii Palestyńskiej są niemożliwe do przeprowadzenia - stwierdził przewodniczący palestyńskiego parlamentu Ahmed Kurei. - Nie przeprowadzimy ich w cieniu izraelskich czołgów" - dodał.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję