Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Mogiła

Czerpać siłę i tożsamość

    Pod arkadami przed bazyliką Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile odbył się 16 lipca wernisaż wystawy pt. Raptularz — czyli spraw przednowohuckich opisanie.

Norbert Polak

Wystawa „Raptularz - czyli spraw przednowohuckich opisanie” mogła powstać dzięki współpracy Domu Kultury im. C.K. Norwida z zakonem cystersów w Krakowie-Mogile.

Wystawa „Raptularz - czyli spraw przednowohuckich opisanie” mogła powstać dzięki współpracy Domu Kultury im. C.K. Norwida z zakonem cystersów w Krakowie-Mogile.

    Nowohucki Dom Kultury im. Cypriana Kamila Norwida we współpracy z zakonem cystersów zaprezentowali najpiękniejsze dzieje terenów, które dziś składają się na Nową Hutę. Przeor o. Wincenty Zakszewski wyraził radość z możliwości poznawania lokalnej historii. - Bardzo się cieszę, że w tym raptularzu znalazło się dużo świątyń, dużo miejsc kultu, które na tych ziemiach od wieków skupiały mieszkańców na modlitwie i refleksji (...) Cieszę się, że możemy sobie tę historię przednowohucką przypominać (...), ponieważ trzeba ją smakować po kawałeczku. Tak jak przy wielkich uroczystościach dzieli się tort, każdy czeka, że dostanie swój kawałeczek tortu, tak my dzisiaj dostajemy w darze fragment historii, który pewnie będziemy smakowali dłuższy czas i będziemy się przenosić w czasie (...) i myśleć o tym, jak żyli nasi poprzednicy. Jak rozwijała się kultura na tych ziemiach, w naszych miejscowościach i osiedlach. Niektóre z nich przetrwały w nazwach, niektóre zniknęły.

Reklama

    Kurator wystawy dr Maria Wąchała-Skindzier opisywała, co można zobaczyć na kartach i filmach przedstawiających dzieje od średniowiecza do 1949 r. i relacje świadków historii. - Otwierając karty raptularza, spojrzeć możemy z dumą na to, co już osiągnęliśmy, co się naszym przodkom udało, z czego czerpać siłę i tożsamość, zwłaszcza że ostatnie czasy nas nie oszczędzały. Raptularz to barwna księga, która uwiecznia ważne wydarzenia, doniosłe chwile z życia rodów, a czasem całej wspólnoty.

    Wystawa wraz z możliwością pobrania kodu QR z tablic będzie dostępna do października. Projekt dofinansowało Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Więcej informacji na temat wydarzeń towarzyszących wystawie i pozwalających głębiej poznać dzieje lokalnych terenów dostępne są na profilu facebookowym Nowohuckiego Domu Kultury im. C.K. Norwida: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/wydarzenia/aktualne-zapisy/

2021-07-17 19:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję