Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Nowa Huta

Jak święty Józef

    W kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego na Nowej Hucie w Krakowie 18 lipca kazania na temat św. Józefa głosił ksiądz prałat Franciszek Rompa, kanonik kapituły katedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Norbert Polak

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

    Ksiądz Franciszek zwrócił uwagę na całkowite posłuszeństwo św. Józefa wobec Boga: - Józef dowiaduje się, że Maryja poczęła z Ducha Świętego. Decyduje się, aby chronić swój ród i ród Maryi, zastanawia się, jest posłuszny Bogu, chcąc opiekować się naszym przyszłym Zbawicielem, Jezusem Chrystusem. Zaufał Bogu. Józef stawiał Pana Boga na pierwszym miejscu – zaznaczył kapłan i pytał: - Czy ja tak potrafię w domu, w pracy, czy ja Boga stawiam na pierwszym miejscu? Czy też jest inaczej? „Czy lepiej, czy gorzej, ale musi być po mojemu”. Jeszcze św. Augustyn napisał: „Kto ma Boga na pierwszym miejscu, ten ma wszystko poukładane na odpowiednim miejscu”.

Reklama

    Kapłan zaznaczył, że Opiekun Jezusa porzucił wszystkie swoje plany na rzecz Jezusa. - Święty Józef był szczęśliwy, miał tam swoje odpowiednie metry kwadratowe w Nazarecie, był cieślą, a więc w tych czasach była to dobra pozycja, rzemieślnik prywatny, zarabiający, układało mu się jak z płatka. A tu jednak wszedł teraz Bóg.

    Duchowny wskazał na wszystkie turbulencje w życiu Świętej Rodziny i poświęcenie ziemskiego Opiekuna. - Nie rodzi się Jezus Chrystus w najlepszym szpitalu ani nie rodzi się w hotelu z pięcioma czy czterema gwiazdkami, ale w grocie. Potem przychodzi zarządzenie Heroda, że do 2 lat dzieci mają być zabite (...) ucieczka do Egiptu (...) powrót do Nazaretu, przez 30 lat Józef musiał dbać o przyszłego Mesjasza. Widzimy więc, jak św. Józef okazał posłuszeństwo Bogu. Czy my tak potrafimy?

    Prałat wezwał do bycia blisko Chrystusa tak, jak św. Józef, co jest prostsze, niż się nam zdaje. - Józef przebywał na co dzień, 30 lat z Bogiem! W jego domu był Bóg, był Jezus Chrystus, ale nie zazdrość św. Józefowi. Ty też możesz mieć Boga na co dzień, ilekroć klękasz do swojego pacierza do modlitwy (...) Odmawiasz modlitwę w domu — jest przy Tobie. Ilekroć jesteś w kościele - „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich” (...) Przyjąłeś Go w Komunii Świętej, Bóg jest w Tobie, w Twoim sercu, w Twoim życiu. Oczekuje na Ciebie w tabernakulum. Zawsze możecie mieć Boga blisko tak, jak miał Go św. Józef.

2021-07-18 22:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję