Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złoty jubileusz kapłaństwa

31 grudnia 2002 r. podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej za 50 lat kapłaństwa dziękował ks. prof. Józef Kudasiewicz, profesor zwyczajny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki złożył życzenia Jubilatowi i wręczył mu ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej. Homilię wygłosił o. Efrem Osiadły. Wraz z Księdzem Profesorem Mszę św. koncelebrowali: o. prof. Zachariasz Jabłoński, ks. prof. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Włodzimierz Kowalik - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz ks. prof. Zbigniew Wit, dyrektor konwiktu dla księży na KUL-u. W czasie Eucharystii ks. prof. Kudasiewicz złożył wotum - dwie nowe książki swego autorstwa: Biblijna droga pobożności maryjnej oraz Nowe tajemnice Różańca św.

Obraz Pana Jezusa Miłosiernego na Jasnej Górze

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

31 grudnia 2002 r. o godz. 17.00 na dziedzińcu przed Bazyliką Jasnogórską biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, wraz z przeorem - o. Marianem Lubelskim oraz ojcami i braćmi paulinami, powitał peregrynujący po archidiecezji częstochowskiej obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Witolda Bulika.
Z Obrazem przybył ks. prał. Stanisław Gębka, przewodniczący Komitetu ds. Peregrynacji. Na czas nawiedzenia Obraz został umieszczony w prezbiterium Bazyliki. Z okazji peregrynacji Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował okazjonalny telegram do wiernych archidiecezji, który został odczytany przez o. Patrycjusza Kubiaka. "Spotkanie z Jezusem Miłosiernym niech obudzi we wszystkich otuchę i będzie umocnieniem na każdy dzień - napisał Papież. - Proszę Jasnogórską Królową, aby towarzyszyła Wam i uczyła Was tej kontemplacji oblicza Syna, z jaką sama przeżywała kolejne etapy Jego życia i zbawczego dzieła. Niech uczy Was miłości Chrystusa; pozwólcie Jej otworzyć Wasze umysły i serca na dar Bożego miłosierdzia". Modlącym się przy Obrazie Ojciec Święty udzielił swego apostolskiego błogosławieństwa.
Uroczystym Nieszporom z okazji przybycia Obrazu i zakończenia roku przewodniczył bp Długosz.

Reklama

Początek Nowego Roku

O północy Mszę św. koncelebrowaną na rozpoczęcie Nowego Roku odprawił biskup pomocniczy Częstochowy Jan Wątroba. W Eucharystii wzięło udział ok. 2 tys. osób. Byli to mieszkańcy Częstochowy oraz pątnicy z Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, którzy w ostatnim dniu starego roku tradycyjnie przyjeżdżają na Jasną Górę na całonocne czuwanie. "Chcemy ten nowy rok przeżyć pod znakiem umiłowania Chrystusa - mówił Ksiądz Biskup w homilii, nawiązując do trwającego nawiedzenia obrazu Miłosierdzia Bożego - niech ten nowy rok będzie dla nas czasem pomnażania dobra przez czyny miłosierdzia". W dalszym rozważaniu Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że nasze ziemskie życie jest pielgrzymowaniem, na końcu którego będzie wieczna kontemplacja oblicza Chrystusa. Przez cały pierwszy dzień nowego roku przybywający wierni modlili się przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a o godz. 15.00 odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem o. Szymona Botula. Peregrynację Obrazu zakończyła Msza św., koncelebrowana o godz. 15.30, której przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. "Prawda o Bogu, który jest miłością, stanowi jakby syntezę i równocześnie szczyt wszystkiego, co Bóg objawił o sobie. (...) Boże miłosierdzie - to miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabości, ku nieskończonym wyżynom świętości Boga". Na zakończenie Przeor Jasnej Góry odczytał Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu, który wypowiedział Jan Paweł II w sierpniu 2001 r. w Krakowie Łagiewnikach. Ojcowie i bracia paulini, na czele z Ojcem Przeorem, odprowadzili Obraz do czekającego przed Bazyliką samochodu.

Góralskie jasełka na Jasnej Górze

5 stycznia w południe w sali o. A. Kordeckiego Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik" z Leśnicy Groń na Podhalu przedstawił jasełka. Mali kolędnicy zaprezentowali śpiewy, tańce, stroje góralskie i opowieści w gwarze. Do tańca przygrywała tradycyjna kapela góralska. Jasełka na Jasnej Górze zorganizowano w nawiązaniu do góralskich elementów tegorocznej jasnogórskiej szopki. Organizatorem wyjazdu był starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski. Zespół "Zawaternik" powstał w 1983 r. przy Szkole Podstawowej w Leśnicy Groniu, w gminie Bukowina Tatrzańska. Nazwa "Zawaternik" oznacza wiecznie tlący się w palenisku kawałek drewna, z którego dawniej rozdmuchiwano watrę.

Reklama

O. Robert Mirosław Łukaszuk Osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Radio Jasna Góra - UKF 100,6 MHz

ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. do studia: (0-34) 365-17-47
tel. dyżurny: (0-34) 365-18-13
e-mail: radio@rjg.pl
http://www.rjg.pl

UWAGA! bezpośrednie transmisje z Watykanu:

W każdą środę o godz. 10.30: w Radiu Jasna Góra bezpośrednia transmisja z Watykanu audiencji generalnej, wraz z cotygodniową katechezą papieską, skierowaną do całego świata.

W każdą niedzielę o godz. 12.00: w Radiu Jasna Góra bezpośrednia transmisja modlitwy Anioł Pański z Papieżem.

W skrócie

1 stycznia przybyła Pielgrzymka Fryzjerów i Kosmetyczek Częstochowy. Tradycja pielgrzymowania w pierwszym dniu nowego roku sięga czasów przedwojennych. Organizatorem pielgrzymki jest Cech Rzemiosł Różnych w Częstochowie.

3 stycznia w Kaplicy Matki Bożej w czasie nocnego czuwania modliło się ok. 200 pielgrzymów grupy żółtej i biało-żółtej Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Mszy św. o północy przewodniczył ks. Antoni Sołtysiak.

Zapowiedzi

24 stycznia:

Pielgrzymka Stowarzyszeń Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Jasnogórskie Dni Skupienia.

26 stycznia:

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Józefa Skrzeka i górali beskidzkich z Istebnej.

Opłatek i Msza św. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu częstochowskiego.

Tydzień w Polsce

Jan Paweł II - apostoł jedności - to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony 12 października. Poinformował o tym sekretarz generalny Episkopatu Polski - bp Piotr Libera na spotkaniu opłatkowym prezydentów i burmistrzów miast papieskich, które odbyło się w Warszawie.

Prymas Polski - kard. Józef Glemp, komentując wystąpienie środowisk feministycznych, które zażądały liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, powiedział m.in.: "Będziemy walczyć o każde ludzkie życie i modlić się o nawrócenie tych, którzy walczą z nienarodzonym człowiekiem. Jest to wartość, którą Kościół będzie chronić także po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gdyż dotyczy spraw niezmiennych - świętości życia ludzkiego".

Dwie szkoły katolickie znalazły się w pierwszej dwudziestce Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Średnich. I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy zajęło 17. lokatę, zaś pijarskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego było 18. (ranking Rzeczpospolitej i Perspektyw tworzony jest w oparciu o liczbę laureatów i finalistów olimpiad ogólnopolskich).

Z pierwszą, oficjalną wizytą w Polsce przebywał nowy premier Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o zamówieniach publicznych; umowy podpisywane w ramach zamówień publicznych będą jawne.

Jerzy Hausner został ministrem połączonych resortów: gospodarki oraz pracy i polityki społecznej (premier Leszek Miller odwołał ministra pracy Jacka Piechotę, a także wszystkich wiceministrów dotychczasowych resortów pracy i gospodarki). Nowym ministrem skarbu na miejsce Wiesława Kaczmarka został Sławomir Cytrycki. Szef gabinetu politycznego Lech Nikolski z kancelarii premiera został ministrem bez teki odpowiedzialnym za referendum europejskie.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza pod kierunkiem posła SLD Ryszarda Kalisza opowiedziała się za wydłużeniem bezpłatnego czasu na kampanię w mediach publicznych przed referendum w sprawie wejścia Polski do UE. Najprawdopodobniej kampania ta będzie zdominowana przez jedną tylko opcję - euroentuzjastów.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nie wolno ustalać wysokości abonamentu radiowo-telewizyjnego i skierował do Trybunału Konstytucyjnego stosowne zapisy ustawy o RTV (chodzi o kolejną podwyżkę abonamentu wyznaczoną przez KRRiTV).

Weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym dotycząca leków za złotówkę. Ponieważ brakuje do niej rozporządzenia - pozostaje ona tylko na papierze. Tymczasem, według posłów PiS, w kasach chorych wcale nie zaplanowano pieniędzy na refundację leków; obietnica leków za złotówkę okazuje się w istocie "kiełbasą wyborczą".

Kombatanci AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych wystosowali apel do władz RP, a także do społeczeństwa polskiego o ratowanie Instytutu Pamięci Narodowej. W ub. r. Sejm przyjął nowelizację Senatu, według której budżet IPN uszczuplono o 3,1 mln zł, poprzednia decyzja Sejmu zabrała IPN 10 mln zł.

Po latach przymiarek uroczyście otwarto Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej, skupiające wszelkie dane o przestępcach, przestępstwach, a nawet wykroczeniach drogowych. Nową instytucję podporządkowano Komendzie Głównej Policji.

Jasnogórskie Sanktuarium w roku 2002

1. Jasną Górę nawiedziło w 2002 r. ok. 3,5 mln pielgrzymów.

2. W 111 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 946 320 osób.
Najliczniejsze pielgrzymki to: Rodzina Radia Maryja, Odnowa w Duchu Świętym, Rolnicy, Ludzie Pracy, Pocztowcy, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, Elektrycy, Anonimowi Alkoholicy, Bankowcy, Rzemieślnicy, Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Legion Maryi, Arcybractwo Straży Honorowej, Nauczyciele, Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Kolejarze, Młodzież Radia Maryja, Honorowi Dawcy Krwi, Służba Zdrowia, Szkoły im. Jana Pawła II, Leśnicy, Amazonki, Telekomunikacja, Pracownicy Wodociągów, Harcerze, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Sybiracy, Młodzież Akademicka, Diabetycy, Apostolat Maryjny, Małżeństwa i Rodziny, Apostolstwo Trzeźwości, Papieskie Dzieła Misyjne, Pielgrzymka Głuchoniemych, Skarbowcy, Civitas Christiana, Pszczelarze, Przewodnicy Turystyczni, Ludzie Morza, Kombatanci.

3. Pielgrzymek krajowych przybyłych różnymi środkami lokomocji było:
a) parafialnych - 2 770 grup w liczbie 184 090 osób;
b) młodzieży maturalnej - 1001 grup - 196 013 osób;
c) dzieci pierwszokomunijnych - 1 651 grup - 74 980 osób;
d) dzieci i młodzieży - 891 grup - 42 267 osób;
e) stanowych, zawodowych, modlitewnych - 566 grup - 35 347 osób;
f) emerytów, rencistów, chorych i niepełnosprawnych - 207 grup - 10 880 osób;
g) rowerowych - 35 pielgrzymek - 1 230 osób;
h) biegowych - 7 pielgrzymek - 160 osób.

Reklama

4. Pieszych pielgrzymek przyszło 211; uczestniczyło w nich 171 578 osób, w tym 1 934 kapłanów, 1 851 kleryków i 608 sióstr zakonnych.

5. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 75 krajów świata. Dzięki Jasnogórskiemu Centrum Informacji oprowadzano ich w 14 językach, z posługi przewodników skorzystało 2 990 grup zagranicznych w liczbie 78 220 osób, w tym:
a) USA - 644 grupy (16 133 osoby);
b) Niemcy - 592 (16 346)
c) Włochy - 388 (12 081)
d) Francja - 176 (4 139)
e) Hiszpania - 134 (3 441)
f) Austria - 112 (3 356)

6. Przewodnicy oprowadzili również 986 polskich grup zorganizowanych w liczbie 36 541 osób.

7. Tajemnicę Najświętszej Eucharystii kapłani sprawowali 57 870 razy. Kapłanów z zagranicy celebrujących Msze św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej było 1 124 z 84 krajów świata. Najliczniejsi: z Włoch (240), USA (105), Niemiec (98), Francji (44), Ukrainy (42), Czech (38), Białorusi (37), Austrii (33), Słowacji (31), Hiszpanii (25), Rosji (23), Litwy (23), Kanady (23), Szwajcarii (21).

8. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich było 5 230.

9. Komunii św. rozdzielono 2 230 000.

10. Sakrament małżeństwa zawarło 112 par.

11. Ochrzczono 49 osób.

12. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 37 420 godz., służąc w konfesjonale przez sprawowanie sakramentu pojednania.

13. Różne grupy modlitewne odbyły 209 czuwań nocnych.

Reklama

14. Odbyły się 23 kongresy i sympozja naukowo-duszpasterskie.

15. Przeprowadzono 26 serii rekolekcji dla różnych grup zorganizowanych.

16. Odbyło się 26 koncertów muzycznych.

17. Wystąpiło 140 chórów, orkiestr i zespołów muzycznych z Polski i innych krajów świata.

18. W Księdze Wotywnej zarejestrowano 2 149 wotów dziękczynno-błagalnych.

19. W sobotniej Nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 593 905 kartek z prośbami i podziękowaniami.

20. We wspólnocie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej ponad 53 000 osób zobowiązało się do odmawiania Różańca w intencjach nawrócenia grzeszników i o pokój na świecie.

21. W Parafialnych Księgach Pielgrzymów zanotowano 251 wpisów.

22. W Jasnogórskiej Księdze Trzeźwości Narodu złożono 155 zobowiązań życia w trzeźwości.

23. Kancelarie Ojca Przeora wysłały 60 140 listów, kancelaria Ojca Kustosza 12 500 listów, odpowiadając m.in. na różne pytania i życzenia korespondentów.

24. Odbyły się 484 projekcje filmów i przeźroczy o tematyce religijnej. Filmy obejrzało 47 950 osób.

25. Instytut Prymasowski wygłosił 123 konferencje o tematyce maryjnej. Konferencji tych wysłuchało ok. 1 600 osób.

26. W Poradnictwie Rodzinnym 3 070 osób szukało pomocy z zakresu życia rodzinnego.

27. W Poradnictwie Psychologiczno-Religijnym dla młodzieży przeprowadzono 1 856 rozmów indywidualnych i grupowych.

28. Światła i nadziei na drodze życia przez Jasnogórski Telefon Zaufania szukało 1 268 osób.

29. Do Księgi Apelowej intencje wpisało ponad 25 000 osób.

30. Ośrodek Pomocy Charytatywnej na Jasnej Górze udzielił pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej 32 400 osobom biednym, bezdomnym, bezrobotnym i samotnym.

Reklama

31. W Jasnogórskich Punktach Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy ok. 8 500 osobom.

32. Wydawnictwo "Paulinianum" wydało w tym roku 15 pozycji książkowych: albumy, książki, modlitewniki.

33. Jasna Góra prowadzi działalność apostolską i ewangelizacyjną przez Radio Jasna Góra i miesięcznik Jasna Góra.

34. Przy Sanktuarium Jasnogórskim działają grupy apostolskie:
a) Jasnogórska Rodzina Różańcowa
b) Sodalicja Mariańska
c) Asysta Jasnogórska
d) III Zakon św. Franciszka
e) Duszpasterstwo Młodzieżowe
f) Jasnogórskie Duszpasterstwo Akademickie
g) Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Kana"
h) Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
i) 4 Chóry Jasnogórskie
j) Intradziści i Orkiestra Jasnogórska.

35. Ważniejsze wydarzenia na Jasnej Górze w roku 2002:

16 stycznia odbyła się promocja książki pt. Jasna Góra, wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie w cyklu "A to Polska właśnie";

1 marca zakończyła się kilkuletnia inwentaryzacja szat liturgicznych i tkanin historycznych znajdujących się w zbiorach Jasnej Góry. Prace zwieńczono sesją z udziałem 80 naukowców;

w dniach od 4 do 16 marca obradowała Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, podczas której zostali wybrani: generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski wraz z zarządem generalnym;

20 marca zainaugurowano lekcje dla młodzieży szkolnej w murach XVII-wiecznego Bastionu św. Rocha;

w kwietniu rozpoczęto wymianę blachy miedzianej i elementów więźby dachowej Bazyliki Jasnogórskiej;

12 kwietnia przeorem Jasnej Góry został mianowany o. Marian Lubelski;

w dniach od 22 do 24 kwietnia odbyło się III Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum Naukowe Kultury Europy. Wzięło w nim udział 70 osób;

3 maja Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęcił odnowioną Kaplicę Matki Bożej. Prace renowacyjne, które trwały prawie półtora roku, objęły także wymianę dachu i konserwację wotów ze ścian Kaplicy;

17 lipca 70. urodziny świętował na Jasnej Górze wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar;

w dniach od 24 do 29 września odbyła się 1. Europejska Konferencja Liderów Odnowy w Duchu Świętym;

29 września Prymas Polski - kard. Józef Glemp w Kaplicy Matki Bożej poświęcił tablicę ku czci policjantów pomordowanych przez NKWD na Wschodzie;

13 października Eugeniusz Brańka, muzyk i pedagog, długoletni organista jasnogórski, świętował jubileusz 80-lecia życia i 50-lecia pracy;

w dniach od 16 do 19 października odbyła się Międzynarodowa Konferencja Papieskiej Rady "Iustitia et Pax";

w listopadzie rozpoczęto renowację Sali Rycerskiej;

6 listopada podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpiło uroczyste przekazanie listu apostolskiego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae (O Różańcu Najświętszej Maryi Panny). List podpisany i opieczętowany przez Ojca Świętego jest specjalnym darem Papieża dla Jasnej Góry;

17 listopada Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski świętował 50-lecie istnienia;

po raz pierwszy w Adwencie w Bazylice odbywały się Jasnogórskie Wieczory Organowe;

15 grudnia Jasna Góra została odznaczona krzyżem "Semper Fidelis" - Zawsze Wierni za pomoc udzielaną w czasach represji narodu polskiego w latach 1980-90.

O. Ignacy Rękawek OSPPE - Kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego
O. Stanisław Tomoń OSPPE
O. Robert Łukaszuk OSPPE
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Jasna Góra, 31 grudnia 2002 r.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję