Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojna nigdy nie jest czymś nieuchronnym; jest zawsze porażką ludzkości. Prawo międzynarodowe, lojalny dialog, solidarność między państwami, szlachetne uprawianie dyplomacji - to środki rozwiązywania sporów godne człowieka i narodów. Mówię to, myśląc o tych, którzy pokładają jeszcze nadzieję w broni nuklearnej, oraz o zbyt licznych konfliktach, które czynią zakładników z naszych braci w człowieczeństwie.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do Korpusu Dyplomatycznego, 13 stycznia 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

"Chrzest jest łaską - to znaczy darmowym darem Pana" - przypomniał Jan Paweł II istotę i znaczenie tego sakramentu w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w Niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia br. Nawiązał w ten sposób zarówno do samej uroczystości, jak i do sakramentu, którego udzielił w tym dniu przed południem 22 dzieciom różnych narodowości (m. in. małej Marii Faustynie z Polski).
"Czas Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego kończy się dzisiejszą uroczystością Chrztu Pana w rzece Jordan" - powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że wszyscy Ewangeliści są zgodni w opisie tego zdarzenia, że gdy Jezus wyszedł z wody, pojawił się nad Nim Duch Święty w postaci gołębicy i usłyszano głos Ojca z nieba, mówiącego o Synu umiłowanym, w którym ma On upodobanie. Pokora, z jaką Jezus poprosił św. Jana o udzielenie Mu chrztu, ujawnia szczególny wymiar Jego mesjanizmu, polegającego na pełnieniu woli Ojca i stawaniu się w ten sposób "ofiarą przebłagania za nasze grzechy" - mówił Papież. Przypomniał, że ta pokorna solidarność z grzesznikami doprowadzi później Jezusa do śmierci krzyżowej. "Zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyzwala człowieka radykalnie z grzechu i śmierci, powodując nowe narodziny według Ducha do życia wiecznego" - tłumaczył Jan Paweł II nauczanie Kościoła na ten temat. Podkreślił, że to właśnie jest istotą chrztu, który Zmartwychwstały powierzył Apostołom, rozsyłając ich po całym świecie.
"Chrzest dzieci, tak drogi tradycji chrześcijańskiej, pozwala zrozumieć ze szczególną wymową prawdziwą istotę zbawienia. Jest to łaska, czyli darmowy dar Pana, Bóg bowiem zawsze kocha nas pierwszy i krwią swego Syna zapłacił już cenę naszego wykupienia" - wyjaśnił Ojciec Święty. Przypomniał, że rodzice są zobowiązani przynosić dzieci do źródła chrzcielnego, aby otrzymały one, mocą wiary Kościoła, wielki dar życia Bożego, później zaś swym przykładem, modlitwą i nauczaniem mają być pierwszymi nauczycielami wiary dla swych dzieci.
Na zakończenie Papież polecił wstawiennictwu Maryi ochrzczone w tym dniu dzieci oraz wezwał wiernych do modlitwy za ich rodziców, chrzestnych i za każdego chrześcijanina. "Niech Matka Pana pomoże wszystkim ochrzczonym odrzucić to, co sprzeciwia się Ewangelii i pozostać zawsze wiernymi obietnicom złożonym u źródła chrztu" - powiedział. Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił po hiszpańsku, polsku i włosku przybyłych na Plac św. Piotra pielgrzymów.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Drodzy Bracia i Siostry! W dzisiejszej katechezie rozważaliśmy wyjątek z Psalmu 118. Ten natchniony tekst mówi o człowieku, który z całego serca pragnie zachowywać Boże prawo. Wie, że to pragnienie może urzeczywistnić tylko z Bożą pomocą. Dlatego od świtu, nim jeszcze wzejdzie słońce, zwraca się do Boga z gorącą modlitwą. W tej modlitwie trwa nieustannie cały dzień i przekonuje się, że nawet w największych przeciwnościach Pan jest blisko. Niech ta modlitwa stale Wam towarzyszy, aby doświadczenie bliskiej obecności Boga było Wam pomocą w codziennym dobrym życiu. Szczęśliwego Nowego Roku!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 15 stycznia 2003 r.


Chrzest dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

Jak co roku w Niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia Jan Paweł II ochrzcił kolejną grupę dzieci, w tym: 20 Włochów, Libańczyka i Polkę Marię Faustynę. Mszę św. odprawili w obecności Papieża arcybiskupi: Oscar Rizzato - jałmużnik Jego Świątobliwości i Paolo Sardi. W homilii Jan Paweł II powiedział: "Przez chrzest każdy chrześcijanin spotyka Chrystusa w sposób osobisty: zostaje wprowadzony w tajemnicę Jego śmierci i Jego zmartwychwstania i otrzymuje nowe życie, którym jest życie samego Boga. Jakiż to dar i jaka odpowiedzialność!".
Zwracając się do rodziców i chrzestnych, Papież stwierdził: "Bądźcie świadomi, że Pan żąda od Was nowej i głębszej współpracy: powierza Wam mianowicie codzienne zadanie towarzyszenia tym dzieciom w drodze do świętości. Starajcie się sami być świętymi, aby prowadzić Wasze dzieci ku temu szczytnemu celowi chrześcijańskiego życia".

Reklama

Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym

Papież Jan Paweł II wyraził zdecydowany sprzeciw wobec potencjalnej wojny z Irakiem. "Nie wolno uciekać się do wojny, nawet gdy chodzi o tzw. dobro wspólne" - powiedział Papież w noworocznym przemówieniu do Korpusu Dyplomatycznego 13 stycznia br. w Watykanie. Zaapelował do przywódców politycznych, by ochronili świat przed groźbą wojny. "Politycy powinni powiedzieć "nie!" wojnie i "nie!" egoizmowi, ażeby całe narody, a nawet cała ludzkość nie pogrążyły się w otchłani wojny" - mówił Ojciec Święty.
Jan Paweł II przypomniał, że wojna jest zawsze porażką ludzkości. Mogłaby być ogłoszona jedynie w "skrajnej ostateczności" i na "bardzo rygorystycznych warunkach". Podkreślił, że zawsze należy się zastanowić, jakie to będzie miało konsekwencje dla ludności cywilnej.
"Zawsze można zmienić bieg wydarzeń przy dobrej woli, zaufaniu i współpracy" - przekonywał Ojciec Święty. Jako przykład podał Europę, która obaliła dzielące ją jeszcze niedawno mury i przystąpiła do budowy nowych struktur. Buduje je na dwutysiącletniej tradycji, u podstaw której leży chrześcijaństwo. Dlatego Stolica Apostolska i inne wyznania upominają się, aby rola Kościołów została uwzględniona w przyszłej konstytucji UE.
Jan Paweł II zwrócił też uwagę na los chrześcijan na innych kontynentach, którzy padają ofiarą przemocy i nietolerancji. Jeśli chodzi o Kościół katolicki, podał jeden tylko przykład: los wspólnoty katolickiej w Rosji. "Od wielu miesięcy decyzją administracyjną pasterze są oddaleni od swoich diecezji, od swoich wiernych" - powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że Stolica Apostolska oczekuje położenia kresu tej sytuacji, zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi podpisanymi przez demokratyczną Rosję.

Kalendarz papieski

Mistrz celebracji liturgicznych Papieża - bp Piero Marini ogłosił 11 stycznia br. kalendarz nabożeństw pod przewodnictwem lub z udziałem Jana Pawła II na najbliższe trzy miesiące.
W sobotę 1 lutego, w wigilię uroczystości Ofiarowania Pańskiego, która od 1997 r. jest Dniem Życia Konsekrowanego, zostanie odprawiona wieczorna Msza św. w Bazylice Watykańskiej, połączona z poświęceniem świec, z udziałem członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.
We wtorek 11 lutego, w święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes - Światowy Dzień Chorego, Mszę św. w Watykanie odprawi wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini, a na zakończenie Ojciec Święty pozdrowi i pobłogosławi obecnych.
W Środę Popielcową, 5 marca, o godz. 16.30 Papież weźmie udział w tradycyjnej Mszy św. w bazylice św. Sabiny na Awentynie, podczas której nastąpi posypanie głów popiołem. W dniach 9-15 marca odbędą się w kaplicy Redemptoris Mater rekolekcje wielkopostne z udziałem Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej.
W III niedzielę Wielkiego Postu Jan Paweł II ogłosi błogosławionymi pięcioro Sług Bożych: Piotra Bonhomme´a (1803-61), Marię Dolores Rodríguez Sopena (1848-1918), Marię Caritas (Maria Józefa) Brader (1860-1943), Joannę Marię Condesa Lluch (1862-1916) i Władysława (László - Ladislausa) Batthyány-Strattmanna (1870-1931).
13 kwietnia, w Niedzielę Palmową, Papież odprawi na Placu św. Piotra Mszę św. z okazji XVIII Światowego Dnia Młodzieży (obchodzonego w tym roku na szczeblu diecezji).
W Wielki Czwartek, 17 kwietnia, odprawione zostaną tradycyjnie dwie Msze św.: Krzyżma świętego (w Bazylice Watykańskiej - początek o godz. 9.30) i Ostatniej Wieczerzy (w bazylice św. Jana na Lateranie - o godz. 17.30). W Wielki Piątek Papież przewodniczyć będzie o godz. 17.00 nabożeństwu Męki Pańskiej, podczas którego kazanie wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, włoski kapucyn - o. Raniero Cantalamessa (jak zwykle program nie wspomina o tym, że około południa Ojciec Święty zasiądzie w tym dniu w konfesjonale). O godz. 21.15 rozpocznie się w Koloseum nabożeństwo Drogi Krzyżowej. 19 kwietnia, w Wielką Sobotę, o godz. 20.00 Papież przewodniczyć będzie Mszy św.
Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.30 odprawi Mszę św. na placu przed Bazyliką Watykańską, a w południe skieruje do wiernych orędzie wielkanocne i udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi".
Tydzień później, 27 kwietnia, podczas drugiej w tym roku beatyfikacji Papież wyniesie na ołtarze sześć osób: Jakuba Alberione (1884-1971), Marka z Aviano - Karola Dominika Cristoforiego (1631-99), Marię Krystynę od Niepokalanego Poczęcia - Adelaidę Brando (1856-1906), Eugenię Ravasco (1845-1900), Marię Dominikę Mantovani (1862-1934) i Julię Salzano (1846-1929).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Maryi w Pompejach

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do oparcia”?

8 maja trwa wielkie święto w Sanktuarium w Pompejach i uroczyście odczytuje się supliki do Królowej Różańca z Pompejów. Koniecznie się przyłącz, aby uzyskać wielkie łaski za przyczyną matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Według sądu sprawca, 53-letni obywatel Czech, chce mieć pewność, że krzyż, który obecnie znajduje się u znajomego, zostanie zwrócony. Wcześniej milczał na temat miejsca pobytu pektorału. Jego wartość nie może być dokładnie określona, szacuje się, że wynosi co najmniej 800 euro i ma dla wiernych bardzo dużą wartość symboliczną. Benedykt XVI zapisał go w testamencie swojej rodzinnej parafii św. Oswalda. To właśnie tutaj odprawił swoją pierwszą Mszę św. jako neoprezbiter w 1951 roku.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

2024-05-09 21:57

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Monika Książek

Główne obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, odbędą się 16 maja. Mszę św. z tej okazji w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 18.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję