Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królewska służba

[ TEMATY ]

górnicy

Bielsko‑Biała

Monika Jaworska

- Niech wam przyświeca świadomość, że praca jest nie tylko darem Boga dla was, ale też waszym darem dla Boga i dla waszych bliźnich, i dla wszystkich ludzi w wymiarze społecznym. Na trud ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, na długie szychty królewskiej służby życzę wam serdecznie „Szczęść Boże”! - te słowa skierował biskup Tadeusz Rakoczy do ok. 3 tys. górników i pracowników pokrewnych zawodów, którzy w niedzielę 24 listopada przyjechali z rodzinami do Częstochowy. Wtedy odbyła się XXIII Pielgrzymka Górników na Jasną Górę.

Reklama

Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 12 przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy w koncelebrze z innymi kapłanami. - Przyszliśmy tutaj, aby raz jeszcze powtórzyć naszej Matce i Królowej: „Jestem przy Tobie. Pamiętam. Czuwam”. Właśnie te słowa „czuwam” są dla górników tak bardzo bliskie i drogie, bo przecież górnik najbardziej potrzebuje czuwającej mocy z nieba, by godnie żyć i bezpiecznie pracować - powiedział Biskup. Nawiązał do kończącego się w tym dniu Roku Wiary, a także do miłosierdzia Bożego, które jest źródłem ocalenia ludzkiego losu. - Chrystus Król wzywa do czynienia miłosierdzia. Konkretne czyny miłosierdzia są wyrazem naszej dojrzałej wiary - zauważył. Mówił też o trudnościach związanych z pracą górnika, takich jak bezrobocie, prywatyzacja, pakiet klimatyczny i inne. Stwierdził, że górnictwo jest kluczową branżą polskiej gospodarki i państwo ma obowiązek zrobić wszystko, by utrzymać miejsca pracy i pomóc w rozwoju tej branży. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa samej pracy i zaapelował, by rodziny górnicze broniły świętości rodzin, gdyż - jak zaznaczył - te rodziny były, i są, oazami wiary. Pod koniec Mszy św. zawierzono górnicze rodziny Matce Bożej Częstochowskiej.

Górnicy, głównie pracujący w jastrzębskiej KWK „Jas-Mos”, modlili się także w sobotę 23 listopada na szczyrkowskiej Górce. Mszy św. przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Stanisław Oskwarek SDB, a homilię wygłosił ks. Piotr Wala SDB. Ta Msza św. była odprawiona z wyznaniem wiary w obrzędzie „Redittio Symboli”. Następnego dnia w sanktuarium na Górce uroczystą Eucharystią również pod przewodnictwem kustosza zakończono Rok Wiary ze śpiewem chóru Sanktuarium, kantorów, Zespołu Regionalnego „Klimczok”, OAZY i grą Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic pod dyrekcją Łukasza Kachela. Wtedy również miał miejsce obrzęd „Redittio Symboli”, który zamknął Rok Wiary.

Swoje właściwie święto górnicy obchodzą 4 grudnia - wtedy bowiem przypada wspomnienie patronki górników, św. Barbary. W tym dniu w niektórych świątyniach są sprawowane Msze św. w intencji górników i ich rodzin, a także są organizowane spotkania przy poczęstunku.

2013-12-04 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Związkowcy: w kopalniach protestuje ponad 230 osób; w Katowicach trwają rozmowy

[ TEMATY ]

górnicy

kopalnia

P. Tracz / KPRM

Do ponad 230 wzrosła liczba górników protestujących pod ziemią w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - podali związkowcy. Kolejni pracownicy przyłączyli się do akcji po zakończeniu porannej zmiany. W Katowicach trwają rozmowy komitetu protestacyjnego z delegacją rządową.

"Trwa podziemny protest w sześciu śląskich kopalniach. W Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku akcja trwa od poniedziałku. We wtorek do protestu przystąpili górnicy z Piasta i Ziemowita. Według danych zebranych przez górniczą Solidarność, na godz. 15.00 pod ziemią protestuje w sumie przeszło 230 górników. Najwięcej w kopalni Halemba - 100 ludzi, i w kopalni Piast – 70 górników" - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję