Reklama

Jan Paweł II - Jasnogórski Papież

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

Krzysztof Świertok

Podczas promocji książki

Podczas promocji książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentacja antologii wypowiedzi papieskich o Maryi i Jasnej Górze

W roku srebrnego jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II ukazała się antologia wypowiedzi Ojca Świętego o obecności Jasnogórskiej Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa, Kościoła i Narodu, opracowana przez o. prof. Zachariasza Jabłońskiego OSPPE. Promocja tej niezwykle interesującej książki odbyła się 4 marca br. na Jasnej Górze. Jej prezentacji, w obecności m.in. przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego oraz licznie przybyłych gości, dokonał ks. prof. Jan Związek.
Zamierzeniem wydawcy było zgromadzenie wszystkich wypowiedzi Jana Pawła II związanych z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, a także z Klasztorem Jasnogórskim. Dodajmy od razu: wypowiedzi te, naznaczone autorytetem Głowy Kościoła, a także własnym świadectwem jasnogórskiego Pielgrzyma, stawiają to Sanktuarium w rzędzie najważniejszych miejsc w geografii wiary i pobożności maryjnej na świecie. Jak stwierdził we wstępie do książki abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, Jan Paweł II wprowadził Jasną Górę do szeregu największych sanktuariów świata, co więcej - umieścił jej nazwę w dokumencie bardzo wysokiej rangi - w encyklice Redemptoris Mater (zob. nr 28).
Ks. prof. Związek zwrócił uwagę na wiele walorów książki, m.in. taki, że pozwala odkryć w wypowiedziach Ojca Świętego polską duchowość maryjną, zdrową pobożność, pomaga spotkać się w tekście z większością Polaków kanonizowanych i beatyfikowanych, którzy dojrzewali do świętości w zasięgu promieniowania kultu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Przeglądając pracowicie zebraną antologię, dostrzec można szczególne znaczenie wielkich nabożeństw maryjnych ostatnich pięćdziesięciu lat, takich jak: Jasnogórskie Śluby Narodu, Milenijny Akt Oddania Maryi w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i Świecie Współczesnym, ślubowania różnych grup stanowo-zawodowych, nawiedzenie wszystkich parafii w Polsce przez kopię Obrazu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Zebrane wypowiedzi Papieża uświadamiają, że jasnogórski kult maryjny w dużym stopniu przyczynił się do obudzenia poczucia godności polskiego społeczeństwa i stanowił zaczyn dokonanych bezkrwawych przemian w Europie, które doprowadziły do upadku komunizmu.
Wydany zbiór papieskich wypowiedzi o Jasnej Górze stanowi świadectwo miłości Ojca Świętego do Jasnogórskiej Bogarodzicy. Można przypomnieć, że Jan Paweł II już nazajutrz po uroczystej inauguracji pontyfikatu w pierwszym spotkaniu z rodakami oświadczył, że nie byłoby Polaka-Papieża, gdyby nie wiara kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Jasna Góra - z tym wszystkim, co w sobie zawiera. Potwierdził to oficjalnie po raz kolejny na Placu św. Piotra (16 października 1998 r.) wobec rodaków przybyłych, żeby świętować dwudziestolecie pontyfikatu. Odwoływanie się do Matki Bożej Częstochowskiej przez Jana Pawła II sprawiło, że zaczęto dość powszechnie w świecie nazywać Maryję Jasnogórską "Madonna di Papa". Było to uzasadnione licznymi gestami Ojca Świętego w tym względzie. I tak np. 15 sierpnia 1991 r. Ojciec Święty zgromadził na Jasnej Górze przedstawicieli młodzieży świata. To był prawdziwy cud: przybyło półtora miliona młodych ludzi, w tym ok. 200 tys. przedstawicieli narodów byłego Związku Radzieckiego i ok. 100 tys. młodych z ponad 80 krajów świata, którzy przez długie dziesięciolecia byli przemocą oddzieleni od siebie. Przez to wydarzenie Jan Paweł II ukazał scalającą rolę Jasnej Góry w odradzającej się Europie po upadku totalitarnego komunizmu. Podobnie podczas pielgrzymki na Jasną Górę 4 czerwca 1997 r. Jan Paweł II w modlitwie przed Jasnogórskim Wizerunkiem zawierzył Matce Bożej wszystkie kontynenty, kraje i narody. Niejednokrotnie Ojciec Święty w różnych krajach przekazywał kopie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej wspólnotom lokalnym. Przy okazji zaś pielgrzymek do ojczyzny w Sanktuarium Jasnogórskim składał liczne dary-wota: złotą różę, złote serce, kielich mszalny, świecę paschalną, różańce, a także przestrzelony pas sutanny - jako wyraz wdzięczności za życie ocalone 13 maja 1981 r., podczas zamachu na Placu św. Piotra.
Można jeszcze przypomnieć, że w czasie swej pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę (1979 r.) Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej dzieło zjednoczenia chrześcijan w perspektywie III Tysiąclecia oraz przekazał kopię Wizerunku Bogarodzicy z Jasnej Góry patriarsze Kościoła prawosławnego Atenagorasowi I w Konstantynopolu. 6 marca 1999 r. zorganizowany został słynny telemost różańcowy: Jan Paweł II modlił się w Auli Pawła VI w Watykanie, gdzie umieszczono obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzięki połączeniu satelitarnemu wraz z młodzieżą zgromadzoną w Santiago de Compostela, w Nowym Jorku i w Buenos Aires w modlitwie uczestniczyła młodzież akademicka zgromadzona na Jasnej Górze.
Wertując zbiór papieskich wypowiedzi, wydanych przez jasnogórskie Wydawnictwo Paulinianum, można przejść tę papieską maryjną drogę, odkrywając niezwykłe bogactwo treści przemówień, modlitw i zawierzeń Jana Pawła II Matce Bożej Częstochowskiej. Zebranie ich wymagało wielkiej pracy. Dobrze się stało, że każdy z zamieszczonych tekstów, a nawet fragmentów, posiada swój tytuł, oparty na zasadniczej jego treści. Całość została podzielona na dwie części: pierwszy tom zawiera wszystkie wypowiedzi i modlitwy Ojca Świętego wygłoszone podczas pielgrzymek na Jasnej Górze w Częstochowie, a także w innych miejscach w Polsce, natomiast w drugim tomie znalazły się pozostałe wypowiedzi, zawarte w listach, orędziach, telegramach, homiliach, modlitwach, przemówieniach podczas audiencji generalnych i specjalnych czy podczas pielgrzymek odbywanych poza Włochami.
Promocję książki uświetnił Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae" pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję