Reklama

Polska

Pierwsze po 14 latach święcenia biskupie dla archidiecezji warszawskiej

[ TEMATY ]

święcenia

WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG

Zapowiedziane na 7 grudnia sakry dwóch biskupów pomocniczych: Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego będą pierwszymi tego rodzaju obrzędami w archidiecezji warszawskiej od 14 lat. Po raz ostatni, jak dotychczas, w stołecznej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela sakrę przyjął bp Tadeusz Pikus – 8 maja 1999. Nie znaczy to jednak, że stolica Polski od tamtego czasu nie przeżywała podobnej uroczystości, dotyczyło to jednak innych jednostek kościelnych, nie archidiecezji warszawskiej.

30 października 2004 w katedrze wojskowej został wyświęcony na biskupa ks. Tadeusz Płoski, mianowany dwa tygodnie wcześniej przez Jana Pawła II nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. W niespełna 6 lat później zginął on tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dwa lata temu – 19 listopada 2011 w katedrze św. Michała i św. Floriana, będącej „sercem” diecezji warszawsko-praskiej, sakrę przyjął nowy biskup pomocniczy tej jednostki kościelnej, ks. Marek Solarczyk.

Reklama

Obie te ceremonie były jedynymi tego rodzaju obrzędami w Warszawie w nowym stuleciu, żadna z nich nie miała jednak związku z archidiecezją warszawską.

Przypomnijmy, że jej dwaj nowi biskupi pomocniczy zostali mianowani przez Franciszka na swe obecne stanowiska tego samego dnia - 4 listopada br. i również jednocześnie, podczas jednej Mszy św. przyjmą święcenia biskupie. Mianowany wraz z nimi w tym samym dniu biskupem pomocniczym greckokatolickiej archieparchii przemysko-warszawskiej ks. Eugeniusz Mirosław Popowicz otrzyma sakrę (chirotonię) 21 grudnia w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu.

Episkopat Kościoła katolickiego w Polsce liczy obecnie 140 członków, w tym 137 biskupów obrządku łacińskiego i 3 obrządku bizantyńsko-ukraińskiego. Jest wśród nich 4 kardynałów, z których wszyscy są jednocześnie arcybiskupami, 26 pozostałych arcybiskupów i 107 biskupów. Pełnią oni funkcje: metropolitów – 15 (w tym 2 kardynałów), biskupów diecezjalnych – 29 (w tym 1 arcybiskup tytularny), biskupów pomocniczych – 50.

Reklama

W skład Konferencji Episkopatu Polski wchodzi 94 biskupów czynnych, nie należy natomiast do niej 44 biskupów-seniorów i emerytowanych (w tym 2 kardynałów-arcybiskupów i 12 arcybiskupów), a także 2 biskupów tytularnych nie "przydzielonych" do żadnej diecezji w Polsce (w tym 1 arcybiskup i 1 biskup).

Najwięcej biskupów mianował Jan Paweł II – 119, z których 20 zmarło, a jeden (kard. Marian Jaworski) przeszedł do episkopatu Ukrainy. 24 hierarchów powołał Benedykta XVI i 6 – Franciszek. Ponadto żyje jeszcze 11 biskupów mianowanych przez Pawła VI i jeden przez Jana Pawła I (bp Adam Dyczkowski) – wszyscy oni są obecnie seniorami i emerytami.

Najstarszymi hierarchami katolickimi w Polsce są arcybiskupi-seniorzy: Bolesław Pylak, ur. 20 sierpnia 1921, kard. Henryk Gulbinowicz (17 października 1923) i Stanisław Szymecki (26 stycznia 1924), najmłodszymi biskupi: Damian Bryl (ur. 10 lutego 1969), Wiesław Śmigiel (3 stycznia 1969) i Damian A. Muskus OFM (6 września 1967).

Najdłuższy staż hierarchiczny ma metropolita lubelski-senior abp Bolesław Pylak, mianowany biskupem 14 marca 1966 a następnie abp Szczepan Wesoły (11 grudnia 1968) i Julian Wojtkowski (17 sierpnia 1969). Najkrócej są biskupami (nie licząc tych, którzy dopiero przyjmą sakrę): Damian Bryl, mianowany 13 lipca, Stanisław Jamrozek (20 kwietnia; pierwszy polski biskup mianowany przez obecnego papieża)i Piotr Sawczuk (19 stycznia; ostatni biskup dla Kościoła w Polsce, powołany przez Benedykta XVI) - wszyscy oni otrzymali sakrę w tym roku.

2013-12-06 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

święcenia

Parafia św. Jakuba w Częstochowie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół. Stąd też i o tym święcie liturgicznym popularnie mówi się, że jest to dzień „Matki Boskiej Zielnej”.

Zioła od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi. Również i dziś wielu z nas "powraca do natury" i stosuje zioła obok lub zamiast współczesnych leków. Ziołolecznictwo staje się ważną częścią naszego zdrowego życia, na nowo odkrywamy starą wiedzę o dobrodziejstwach różnych ziół. "W cebuli jest więcej lekarstwa niż w aptece" - głosi stara mądrość życiowa. Może jest w tym trochę przesady, ale bez wątpienia w przyrodzie znajduje się wiele substancji korzystnych dla zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1

2021-07-28 12:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w meczu 3. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję