Reklama

List Pasterski

Niedziela legnicka 29/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie,

obecny rok, w którym przypada 10. rocznica ustanowienia przez Papieża Jana Pawła II naszej diecezji i 5. rocznica apostolskiej wizyty Ojca Świętego w Legnicy, przynosi nam wydarzenia, jakie stanowią dla nas nowe wyzwania do przeżycia tajemnicy Kościoła i jedności z Następcą św. Piotra, naszym wielkim Rodakiem.

Już w lipcu takim wyzwaniem jest dla nas Światowy Dzień Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto z udziałem Ojca Świętego. Przyszłość świata zależy od młodzieży, dlatego Jan Paweł II pragnie młodym pomóc w uświadomieniu ich odpowiedzialności i w przygotowaniu do ważnych zadań w Kościele i świecie. Czyni to na wielu spotkaniach, a zwłaszcza podczas Światowych Dni Młodzieży. W tym roku na takie spotkanie zaprosił przedstawicieli młodzieży do Kanady, do Toronto. Hasłem XVII Światowego Dnia Młodzieży, jaki odbywa się w Toronto w dniach 22-28 lipca, są słowa Pana Jezusa skierowane do uczniów: "Wy jesteście solą ziemi... Wy jesteście światłością świata" (Mt 5,13-14). W spotkaniu w Toronto uczestniczy również młodzież z Polski, w tym grupa młodych z diecezji legnickiej. Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan, a zwłaszcza naszą młodzież, do duchowej jedności z przedstawicielami młodzieży świata zgromadzonymi przy Piotrze naszych czasów. Wsłuchujmy się w słowa Jana Pawła II tam wypowiadane i szczególnie bądźmy zjednoczeni z Ojcem Świętym i młodzieżą w modlitwie.

My, Polacy, oczekujemy na kolejną pielgrzymkę Ojca Świętego do naszego kraju. Jan Paweł II ponownie stanie na polskiej ziemi wśród swoich umiłowanych rodaków 16 sierpnia br. Wielu z nas wybiera się na spotkanie w Ojcem Świętym w Krakowie w niedzielę 18 sierpnia. Wszyscy jednak starajmy się uczestniczyć w pielgrzymce Ojca Świętego poprzez udział w transmisji telewizyjnej i radiowej. Bądźmy przy Janie Pawle II sercem i modlitwą; słuchajmy pilnie nauczania Piotra naszych czasów, który będzie głosił Dobrą Nowinę o Bogu bogatym w miłosierdzie. W okresie poprzedzającym pielgrzymkę do naszej Ojczyzny, a zwłaszcza w przeddzień przyjazdu Jana Pawła II, to jest w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gorąco prośmy Chrystusa Miłosiernego, by słowa Papieża dotarły do wszystkich Polaków, otworzyły nas na nieskończone Boże Miłosierdzie, pogłębiły naszą jedność z Kościołem Chrystusowym i dodały odwagi do kształtowania życia osobistego, rodzinnego i społecznego w oparciu o prawdę Ewangelii i do umacniania wartości chrześcijańskich w naszym narodzie i jednoczącej się Europie.

Drodzy Diecezjanie ! Pragnę Was także zachęcić do udziału w naszych diecezjalnych uroczystościach, które również prowadzą nas do przeżycia tajemnicy Kościoła i umacniają w wierności naszemu chrześcijańskiemu posłannictwu.

W czwartek 1 sierpnia, o godz. 7.00, wyrusza z naszej katedry tradycyjna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zakończy się ona w sobotę 10 sierpnia uroczystą Msza św. o godz. 15.00 przed jasnogórskim szczytem. Serdecznie zapraszam do udziału w tej pielgrzymce. Jeśli ktoś nie będzie mógł w niej uczestniczyć idąc pieszo, to niech pielgrzymuje duchowo, jednocząc się z pielgrzymami w modlitwie w intencji Ojca Świętego, naszej diecezji i Ojczyzny. Zapraszam do przybycia na Jasną Górę 10 sierpnia br. także tych, którzy pragną uczestniczyć w corocznej diecezjalnej pielgrzymce do Tronu Królowej Polski.

W obecnym roku obchodzimy 760-lecie fundacji Krzeszowa. O rocznicy tej pamiętamy podczas wszystkich uroczystości obchodzonych w tym roku przed obliczem Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim sanktuarium maryjnym. Rocznice te pragniemy szczególnie zaznaczyć 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas obchodów głównego odpustu krzeszowskiego. Uroczystości będzie przewodniczył Jego Eminencja, kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Wyrażam radość, że Ksiądz Kardynał Metropolita Lwowski przyjął moje zaproszenie do odwiedzenia diecezji legnickiej i do udziału w odpuście krzeszowskim. Na uroczystości te zapraszam serdecznie Was wszystkich, Umiłowani Diecezjanie. Niech do Krzeszowa przybędą przedstawiciele każdej parafii, rodziny katolickie, a zwłaszcza członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jestem przekonany, że w spotkaniu z Księdzem Kardynałem Metropolitą umiłowanego Lwowa stawią się licznie ci, dla których to miasto jest drogie i którzy swoimi korzeniami są związani z metropolią lwowską. Będziemy mieli także okazję, by przez swoje ofiary składane tego dnia podczas Mszy św. przyjść z pomocą archidiecezji lwowskiej w odbudowie świątyń zniszczonych w czasach komunistycznych.

Następne zaproszenie dotyczy naszego spotkania i modlitw na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen w Rogoźnicy. Modlitwy te odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 w pierwszą niedzielę września, w miesiącu, w którym wspominamy początek drugiej wojny światowej i modlimy się za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy zginęli podczas tej okrutnej wojny na frontach, w partyzantce, w hitlerowskich obozach i sowieckich łagrach oraz w innych miejscach męczeństwa.

Już teraz proszę także, byśmy przygotowali się do ważnego wydarzenia, jakim będzie uroczyste ogłoszenie nadania tytułu bazyliki mniejszej wspaniałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Odbędzie się to w niedzielę 15 września o godz. 14.00, a weźmie w tym wydarzeniu udział specjalnie przybyły przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, abp Tamburrino, sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jestem przekonany, że na tę uroczystość przybędą licznie nie tylko mieszkańcy Strzegomia i okolic, ale duchowieństwo i wierni z wielu parafii naszej diecezji.

Umiłowani Diecezjanie! Niech wszystkie wydarzenia religijne, jakie będziemy przeżywać w roku 10-lecia naszej diecezji, wyrażą naszą wiarę i pomogą nam wejść głębiej w misterium Chrystusa i Kościoła. Niech za przyczyną Matki Bożej Łaskawej staną się wielką modlitwą w intencji Ojca Świętego i Kościoła powszechnego, w intencji naszej diecezji i całego naszego narodu. Niech będą wołaniem o Miłosierdzie Boże dla świata, o zwycięstwo dobra, prawdy i miłości w życiu naszej Ojczyzny, Europy i świata.

Proszę Pana Boga, Ojca Nieskończonego Miłosierdzia, aby Jego błogosławieństwo wspomagało nas w godnym i owocnym uczestnictwie w wymienionych wydarzeniach, by przyniosły one trwałe skutki dla naszego życia chrześcijańskiego, dla naszej diecezji, Ojczyzny i dla całego Kościoła.

Polecam wszystkich opiece Matki Bożej Łaskawej.

Wasz Pasterz

Legnica, dnia 29 czerwca 2002, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Patronów Diecezji Legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję