Reklama

Wiadomości Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dążenie do zagwarantowania autonomii polskiego ustawodawstwa

19 marca br. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wystąpiła do premiera Leszka Millera, minister ds. europejskich Danuty Hübner oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Józefa Oleksego w sprawie pilnego podjęcia działań mających na celu wynegocjowanie dwustronnego protokołu, dotyczącego ochrony ludzkiego życia i spraw rodziny, do traktatu akcesyjnego, o co Federacja zabiega od marca 2002 r. Wynegocjowanie takiego protokołu gwarantującego autonomię polskiego ustawodawstwa możliwe jest do 16 kwietnia br.
Federacja powołała się na spotkanie przedstawicieli Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, jakie miało miejsce w dniach 15-16 marca br. w Gnieźnie pn. Quo vadis, Europo? Jego uczestnicy przyjęli postulaty wyrażone w Przesłaniu adresowanym do Polaków, Europejczyków, władz jednoczącej się Europy, chrześcijan i ludzi dobrej woli. Wśród wielu postulatów o znaczeniu fundamentalnym w budowaniu Wspólnej Europy uczestnicy przyjęli następujące treści: "Wartością dziedzictwa europejskiego jest bez wątpienia humanizm wyrosły i zakorzeniony w chrześcijańskim personalizmie. Dlatego apelujemy, aby akty prawne zjednoczonej Europy gwarantowały poszanowanie nienaruszalnej godności osoby ludzkiej, ochronę życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, wspierały małżeństwo oparte na trwałym związku mężczyzny i kobiety oraz rodzinę rozumianą jako podstawową komórkę i fundament zdrowego społeczeństwa.[...] W imię konsekwentnego respektowania zasady pomocniczości uważamy za niezbędne zagwarantowanie autonomii ustawodawstwa krajowego państw członkowskich w dziedzinie moralności i kultury. Jednoznacznie wspieramy działania podejmowane obecnie na rzecz zagwarantowania takiej suwerenności narodu polskiego - najlepiej w formie dwustronnego protokołu - podkreślając, że jednostronna deklaracja zaproponowana przez Rząd RP jest niewystarczająca".

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia - Antoni Szymański

Lednica 2003

7 czerwca br. wieczorem z płonącymi lampami wyjdą na spotkanie Chrystusa uczestnicy VII Ogólnopolskiego Apelu III Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim. "Nad Lednicą wybieramy Chrystusa i to jest tam najważniejsze" - podkreśla o. Jan Góra OP, inicjator lednickich spotkań młodzieży. Tegoroczne spotkanie odbywać się będzie na kanwie 25. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza, w którym zawarte są przypowieści o talentach, pannach mądrych i głupich oraz opis Sądu Ostatecznego.
Już teraz można zapisać się do Wielkiej Lednickiej Księgi Talentów. W tym celu należy na karton o wymiarach 100 cm x 70 cm nakleić duże zdjęcie, na którym przedstawi się swój talent (np. gotowanie, gra w piłkę itp.), zaś obok opisać swe dotychczasowe osiągnięcia i sposób pomnażania tego daru. Kartony należy przesyłać do 1 maja pod adresem: Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów, ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań.
Osoby, które chciałyby przedstawić swe zdolności podczas spotkania, będą mogły to uczynić na Lednickim Polu Talentów. Znajdzie się tam miejsce dla sportowców, cyrkowców, tancerzy, rzeźbiarzy, kucharzy itp. Wystarczy zgłosić się pod adresem: sekretariat@lednica2000.pl i można będzie np. zatańczyć w stylu breakdance przed 100-tysięczną publicznością czy też upiec dla niej gigantyczną pizzę.
Każdy może zostać "ambasadorem Lednicy", który będzie przekazywał zdobyty na spotkaniach entuzjazm wiary w swojej rodzinie i środowisku przez rozmowy, gazetki parafialne i szkolne, organizowanie spotkań itp. Ci, którzy chcieliby zostać ambasadorami i tym samym włączyć się w powstawanie lednickiego ruchu, powinni napisać do Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Poznaniu lub pod adresem elektronicznym: alicjasilska@lednica2000.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stypendia dla zdolnych

163 osoby z terenu diecezji tarnowskiej znalazły się wśród szczęśliwców, którzy otrzymali w tym roku stypendia od Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza. Uroczystość wręczenia nagród pieniężnych i okolicznościowych dyplomów odbyła się w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Finansowe wsparcie stypendyści odbierali z rąk pasterza diecezji tarnowskiej - bp. Wiktora Skworca.
Jedną z tegorocznych stypendystek jest Monika Dziura, niewidoma uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Uczy się bardzo dobrze, średnia ocen na jej ostatnim świadectwie wyniosła 4,75. Aż 35 z tegorocznych stypendystów to osoby, których średnia ocen na świadectwie wynosiła w ubiegłym roku ponad 5,0. "Bardzo często uczniowie ci nie mają za co kupić książek. Nie stać ich na przybory szkolne czy na bilety autobusowe i kolejowe" - mówi sekretarz Fundacji, ks. Józef Stala.
Fundacja im. abp. Jerzego Ablewicza przyznała stypendia już po raz piąty. Do tej pory pieniądze otrzymało prawie pół tysiąca młodych ludzi.

Reklama

Krzysztof Drwal

21. Pielgrzymka Braci Zakonnych

Na spotkanie w dniach 12-13 marca przybyło ok. 500 braci z różnych zakonów i zgromadzeń męskich. Na program spotkania pod hasłem: Czas Bożego Miłosierdzia złożyły się: Msze św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy - wiceprzewodniczącego Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski oraz o. Tomasza Ciołka - wikariusza generalnego Zakonu Paulinów, a także wspólne nabożeństwa, wśród nich Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Bracia wysłuchali także konferencji ks. Edmunda Boniewicza, pallotyna, i braci werbistów, którzy przedstawili sylwetki błogosławionych męczenników II wojny światowej. "Niech Matka Boża uczy Was, jak poznawać Jezusa Chrystusa i jak Go dawać światu - powiedział w homilii bp Socha. - Niech śluby zakonne i dar powołania, którym zostaliście obdarzeni, tak Was uświęcają, byście mogli to świadectwo maryjne dawać w dzisiejszym, tak bardzo zagrożonym świecie". Bracia uroczyście odnowili śluby zakonne. Pielgrzymkę zorganizował br. Zbigniew Srebrzyński - przewodniczący Komisji Braci Zakonnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich.
W Polsce istnieje ponad 60 męskich zgromadzeń zakonnych, w których żyje ok. 13 tys. zakonników; blisko 1,4 tys. to bracia zakonni.

Reklama

Pielgrzymki Maturzystów

14 marca ok. 1 tys. maturzystów archidiecezji wrocławskiej modliło się pod hasłem: Oto Matka twoja w intencji pomyślnego zdania egzaminu dojrzałości. Młodzieży towarzyszyło 20 duszpasterzy na czele z bp. Janem Tyrawą, który przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Maturzystów powitał o. Hieronim Leśniewski. Pielgrzymce towarzyszył zespół "40 synów, 30 wnuków jeżdżących na 70 osiołkach". Spotkanie zorganizował ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży we Wrocławiu.
15 i 17 marca przybyli w dwóch seriach maturzyści archidiecezji gnieźnieńskiej - w sumie 4,1 tys. uczniów i ponad 50 kapłanów. Na Jasnej Górze maturzystów witał o. Mieczysław Łacek. W Bazylice Msze św. odprawiał biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś. Organizatorem obydwóch spotkań był diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Tadeusz Kwitowski. Oprawę muzyczną przygotował zespół muzyczny z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu.
15 marca w pierwszej serii przybyło 1,3 tys. maturzystów archidiecezji poznańskiej. Pielgrzymkę pod hasłem: Radością serca jest Pan zorganizował ks. Marek Matyba, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Mszę św. w Bazylice z 23 duszpasterzami sprawował biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek. Maturzystów powitał o. Karol Oset, a śpiewał zespół z parafii Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Z młodzieżą spotkali się: s. Danuta Lipińska, urszulanka, oraz redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego - ks. Waldemar Hanas.
11 marca przybyła 800-osobowa grupa maturzystów z Żywca wraz z 10 duszpas-terzami. Organizatorem pielgrzymki był ks. inf. Władysław Fidelus.

W skrócie

11 marca w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. odprawił przebywający w Polsce biskup diecezji syberyjskiej Jerzy Mazur. "Jasna Góra jest to miejsce, do którego bardzo często pielgrzymuję; szczególnie w tym ostatnim roku, kiedy nie mogę wyjechać do swojej diecezji - mówił Ksiądz Biskup w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry.
- Przyjeżdżam, aby modlić się, aby wsłuchiwać się w głos Maryi, w głos Chrystusa; żeby Jej zawierzać całą diecezję, wszystkich tam pracujących kapłanów, siostry zakonne, wiernych, a także prosić Matkę Najświętszą, żeby się wszystkimi opiekowała. Ciągle też proszę, aby wola Boża co do mojego powrotu do diecezji była wypełniana. Jest to moja główna intencja".

14-16 marca trwały Ogólnopolskie Rekolekcje dla Wspólnot Apostolstwa Modlitwy o Intronizację Najświętszego Serca Jezusa. Rekolekcje (dla ok. 200 osób) prowadził duszpasterz ogólnopolski - ks. Ryszard Makowski. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

14 marca rozpoczęły się trzydniowe Jasnogórskie Dni Skupienia. W spotkaniach, których hasłem były słowa: Z Maryją poznajemy Oblicze Chrystusa, wzięło udział 46 osób. Konferencje na temat: Odkryć w sobie grzesznika - odkryć moc zbawczą głosił redaktor naczelny miesięcznika Jasna Góra - o. Kazimierz Maniecki. Organizatorem dni skupienia był o. Dariusz Szuba.

15 marca w nocnym czuwaniu wzięły udział grupy II i III Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. 200 pielgrzymów modliło się wraz z ojcami paulinami: Dominikiem Partyką, Markiem Tomczykiem i Michałem Lukoszkiem.

Radio Jasna Góra

Bezpośrednie transmisje z Watykanu:

W każdą środę o godz. 10.30: w Radiu Jasna Góra bezpośrednia transmisja audiencji generalnej z Watykanu wraz z cotygodniową katechezą papieską, skierowaną do całego świata.

W każdą niedzielę o godz. 12.00: w Radiu Jasna Góra bezpośrednia transmisja modlitwy Anioł Pański z Papieżem.

"Chorzy w Zambii"

Pod takim tytułem 15 marca w Sali o. Kordeckiego została otwarta wystawa fotografii autorstwa Piotra Barchańskiego, obrazująca pracę misjonarzy w Zambii. Organizatorem wystawy jest Komisja Misyjna Episkopatu Polski oraz ks. Andrzej Halemba, sekretarz Komisji, natomiast ze strony Jasnej Góry nad wystawą czuwa podprzeor - o. Nikodem Kilnar.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. David Sullivan, Irlandczyk, ze Zgromadzenia Ojców Białych, przez 14 lat misjonarz w Afryce. Wystawę licznie odwiedzają przybywający na Jasną Górę maturzyści.

Zapowiedzi

4-5 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Bielsko-Żywieckiej

5 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

5 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej

O. Robert Mirosław Łukaszuk Osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

Jan Paweł II mianował o. dr. Szczepana Praśkiewicza, prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, konsultorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na kolejne pięciolecie.

Śladami Pielgrzyma. Jan Paweł II w obiektywie fotografów Reutera - to tytuł wystawy, którą będzie można zobaczyć w dniach 4 kwietnia - 4 maja br. w Krakowie. W wernisażu ekspozycji 3 kwietnia w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach weźmie udział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls.

Telewizja "Trwam" 13 marca br. otrzymała koncesję na nadawanie drogą satelitarną. Koncesja daje takie prawo na 10 lat.

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski zgodził się, aby polscy żołnierze wzięli udział w działaniach przeciwko Irakowi. Na Bliski Wschód udało się 200 polskich żołnierzy, mimo iż większość Polaków jest przeciwna wojnie.

Rząd Polski podpisał umowę na dostawę amerykańskich samolotów F-16.

Intelektualiści i przedstawiciele środowisk gospodarczych zaapelowali do prezydenta o zmianę ordynacji wyborczej i wprowadzenie okręgów jednomandatowych.

Dziennikarze TVP zrzeszeni w kole Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wystosowali na ręce Rzecznika Praw Obywatelskich skargę o łamanie ich praw przez władze TVP. "Dziennikarze, których poglądy odbiegają od poglądów w TVP obowiązujących, albo dziennikarze, którzy choćby mogą być podejrzewani o niezależność sądu i charakteru, są systematycznie dyskryminowani i odsuwani od pracy" - piszą.

Do opinii publicznej dotarł raport na temat akcji w Magdalence, w której zginęło 2 policjantów, a kilkunastu zostało rannych. Raport stwierdza błędy w przygotowaniu akcji. Wobec winnych mają być wszczęte postępowania dyscyplinarne.

PiS złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez wicepremiera Marka Pola. Zdaniem PiS, M. Pol podpisał niekorzystny dla Polski protokół w sprawie dostarczania rosyjskiego gazu. M. Pol nazwał posunięcie "obrzydliwą grą polityczną".

Ogromne pole do nadużyć daje wchodzące w życie rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury, obligujące operatorów telekomunikacyjnych do zakupu i zamontowania na swój koszt urządzeń do kontroli przepływu informacji w sieciach telefonicznych i internetowych. Ucierpią firmy, ogranicza to również w znaczny sposób prawo do prywatności.

Katastrofa ekologiczna na Podhalu. W Nowym Targu nie było wody pitnej z powodu zatrucia Białego Dunajca, z którego pochodzi woda dostarczana do domów. Oczyszczalnia ścieków ma awarię, a ludzie czerpią wodę z beczkowozów.

Trwają przesłuchania przed komisją śledczą Sejmu. W ich trakcie Juliusz Braun - przewodniczący KRRiTV potwierdził to, co do tej pory było hipotezą, że polskimi mediami publicznymi rządzi nieformalny sojusz środowisk politycznych SLD-PSL i UW. Włodzimierz Czarzasty podczas swojego przesłuchania bardzo mocno zaatakował "Agorę" - spółkę wydającą Gazetę Wyborczą. Sejm po raz trzeci odrzucił wniosek Ligi Polskich Rodzin, która chciała, aby niezależnego posła Bogdana Kopczyńskiego zastąpił przedstawiciel LPR Bogdan Pęk.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję