Reklama

Niedziela Częstochowska

Anielski odpust

Dwudniowy odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej w kościele Ojców Franciszkanów w Wieluniu zgromadził wielu Jej czcicieli.

Liczni pielgrzymi z Wielunia i okolic 2 sierpnia przybyli na Sumą odpustową, której przewodniczył i homilię wygłosił dziekan ks. Mieczysław Kroemer z Kobielic k. Pszczyny. Współcelebrował był gwardian wieluńskiego klasztoru o. Miłosz.

Zofia Białas

W słowie Bożym mówił: – Każde dziecko uczące się mówić, najpierw wypowiada słowo „mama” My dziś przyszliśmy do Matki, bo tak naprawdę nie wiemy, komu w dzisiejszym świecie możemy wierzyć. Przyszliśmy też podziękować św. Franciszkowi za wyproszony za pośrednictwem Maryi dar odpustu.

Reklama

Bóg pyta każdego z nas: – Co zrobiliśmy ze swoim życiem i z wiarą? Takie samo pytanie postawiłby nam św. Franciszek, gdyby żył we współczesnym świecie. Wielu z nas przyszło tu, by popatrzyć na swoje życie przez pryzmat życia Maryi, kobiety zwyczajnej, troszczącej się o codzienność tak jak każdy i każda z nas, kobiety pełnej pokory, nieoczekującej pochwał, kobiety ufającej Bogu.

Maryja w swym codziennym zabieganiu usłyszała niespodziewanie słowa: „ Jesteś pełna łaski”, słowa, które wprowadziły ją w zakłopotanie i zawstydzenie. Czy my potrafimy się jeszcze wstydzić? Czy być może wstydzimy się tylko tego, że się wstydzimy? Czy się wstydzimy, kiedy popełniamy grzech? Trzeba nam w sobie obudzić postawę dziecka, by się zawstydzić swoim grzechem. Jeżeli tego nie zrobimy pozostaniemy na łasce żywiołów współczesnego świata i oddalimy się od Boga jeszcze bardziej, a każde nasze oddalenie się od Boga jest powodem łez Matki Bożej.

– By matka nie płakała, dziecko powinno zmienić swoje życie i powiedzieć stop, temu, co martwiło jego matkę. By Maryja nie płakała, musimy być bliżej Jej Syna. Musimy być wewnętrznie czyści. Zaprośmy, więc Maryję do swojego życia, powierzajmy Jej swoje problemy, swoje plany. Bez Niej sobie nie poradzimy. Niech nasza maryjność przerodzi się w trwałą potrzebę bycia z Nią, bo maryjność to nie liczba odmówionych modlitw, zaliczonych nabożeństw, ale życie z Bogiem i Jego Matką w każdym dniu – zakończył kaznodzieja.

Reklama

Sumę zakończyły: Litania Loretańska, procesja z Najświętszym Sakramentem i uroczyste Ciebie Boga wysławiamy.

Zofia Białas

Po Eucharystii wielu pielgrzymów nawiedziło kościół klasztorny Zwiastowania NMP, by uklęknąć przed wystawionym z racji odpustu obrazem przedstawiającym chwilę przekazania św. Franciszkowi daru odpustu dla najmniejszej z kapliczek, jego ukochanej Porcjunkuli.

2021-08-06 11:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkanie uczcili Matkę Bożą Anielską

– Maryja i św. Franciszek uczą zawierzenia miłosiernemu Bogu. Uwierzmy w siłę modlitwy, a w sytuacjach trudnych wzywajmy pomocy Matki Bożej Anielskiej – powiedział bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który w niedzielę 2 sierpnia przewodniczył w klasztorze franciszkanów w Wieluniu Sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Anielskiej.

Eucharystia zgromadziła przy grocie lurdzkiej i wystawionym obrazie z wizerunkiem Matki Bożej Anielskiej, ofiarującej odpust zupełny Franciszkowi dla kapliczki Porcjunkuli, wielu wiernych z Wielunia i okolic. Przybyły także siostry antoninki i bernardynki oraz pochodzący z Pątnowa ks. Rafał Środa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ma tu wymiar szczególny

2021-12-08 14:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa za dzieci poczęte, a zagrożone w łonach matek, zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. Dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”, który przypomina o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. W intencjach pokoju, szczególnie za wschodnią granicą, prosili albertyni. Święto patronalne obchodzi jasnogórska Sodalicja Mariańska. Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. Oddanie Maryi ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

O. Waldemar Pastusiak kustosz Jasnej Góry podkreśla wspólnotowy wymiar przeżywanej dziś uroczystości i zachęca do modlitwy w intencji jedności i pokoju. - W obliczu tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się wokół nas, związanych z pandemią, ale także z niepewnością jutra, trwającym konfliktem na granicy polsko-białoruskiej chcemy bez reszty powierzyć się Niepokalanej, naszej najlepszej Matce - powiedział kustosz i dodał: „wierzymy, że za wstawiennictwem Maryi możemy wyprosić wiele łask, szczególnie prosimy o łaskę jedności i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana - całe życie dla Chrystusa

2021-12-08 21:54

Tomasz Lewandowski

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny swoje święto patronalne obchodzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach koncelebrowali uroczystą Eucharystię, odnowili również Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję