Reklama

Aspekty

Szlakiem nadziei

Pielgrzymi zielonogórsko-gorzowscy u celu – dotarli do stóp Matki Bożej Częstochowskiej. Szli pod sztandarem słów kard. Stefana Wyszyńskiego „Wszystko postawiłem na Maryję”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Pielgrzymka 2021

Karolina Mysłek/Niedziela

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Z Gorzowa (31 lipca), Głogowa (1 sierpnia) i Zielonej Góry (2 sierpnia) szło ponad 500 pątników; część z nich przez całą pielgrzymkę, część – w zależności od możliwości – rotacyjnie. Na zaproszenie odpowiedziało 25 księży, diakon, kleryk i dwie siostry felicjanki.

Grupie gorzowskiej towarzyszyli święci w znaku relikwii. – Mieliśmy konferencje o tym, jak święci w prosty sposób poznawali Boga i zdobywali świętość – zaznaczył przewodnik grupy ks. Krzysztof Kolanowski. – Akcent położyliśmy na wspólnotę, żeby pokazać, na czym ona polega w życiu chrześcijańskim. Z kolei ks. Krzysztof Kocz z pielgrzymki zielonogórskiej podsumował ostatnie dni słowami:

– Nieważne, w jakim stanie wychodzisz, ważne, kim będziesz, kiedy dojdziesz na Jasną Górę. Te słowa nas inspirowały do codziennej pracy nad sobą: przełamywać w sobie to wszystko, co było wczoraj, by na Jasnej Górze być lepszym.

Podziel się cytatem

Reklama

Ksiądz Leszek Okpisz, przewodnik pielgrzymki głogowskiej, podkreślił, że dla mieszkańców mijanych miejscowości ważna była ich obecność po zeszłorocznym braku jasnogórskiego pielgrzymowania: – Czuliśmy, że niesiemy nadzieję wśród lęku i obaw. Pielgrzymka była szlakiem nadziei, że wszystko będzie się normalizowało, wracało do zwyczajnego porządku.

Karolina Mysłek/Niedziela

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Z jakimi intencjami szli pielgrzymi? – Dziękowałam za małżeństwo, rodzinę i dzieci. Oczywiście modliłam się też za ojczyznę, która bardzo potrzebuje nawrócenia, za młodych ludzi, którzy odeszli od Kościoła, i o powołania kapłańskie – mówiła pani Joanna. Z kolei Dorota i Marek – małżonkowie z 4-miesięcznym stażem, którzy na Jasną Górę wkroczyli w ślubnych strojach, dzielili się: – Chcemy zawierzyć wszystkie swoje intencje Matce Bożej, prosić o Jej wstawiennictwo i prosić o potrzebne łaski na naszej już wspólnej drodze życia. Chcieliśmy podziękować Maryi, że mamy siebie, i prosić o łaskę cierpliwości i wytrwania na małżeńskiej drodze. Weronika zaś dodaje: – Poczułam ogromną ulgę i radość, że mimo trudów i bólu doszłam, że doniosłam wszystkie intencje. Biskup Tadeusz Lityński, który na jasnogórskim szczycie tradycyjnie witał swoich diecezjan, nawiązując do pielgrzymkowego hasła, powiedział Niedzieli:

– Cieszę się, że to przesłanie kard. Wyszyńskiego jest realizowane przez uczestników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Skończyła się niedawno olimpiada. Dla nas tu jest olimpiada. To doroczny, ekstremalny wysiłek, na który się wielu decyduje, również tych doświadczonych chorobą. Oni przychodzą tu i zwyciężają. To jest dla mnie olimpijski teren i olimpijska atmosfera. Oni zawsze są pierwsi.

Podziel się cytatem

Karolina Mysłek/Niedziela

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymi o godz. 12 uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

2021-08-12 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi mocarzami ducha - kolejne tysiące docierają na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Kolejne tysiące pielgrzymów docierają dziś na Jasną Górę. Rekolekcje w drodze zakończyli już uczestnicy kompanii sandomierskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i warmińskiej. Z „początku Polski”, aż z Helu, przyszli Kaszubi. Wejdą jeszcze grupy: toruńska i białostocka.

Jako pierwsza weszła dziś 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej. Wzięło w niej udział ponad 1,7 tys. osób. Wędrówka odbywała się pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca”. - Z tym hasłem przez każdy dzień próbowaliśmy się oswajać, zgłębiać je, poznawać, bo czyste serce to dar największy, o to się troszczmy - mówi ks. Wiesław Marszałek ze Stalowej Woli. Kapłan dodał, że hasło pielgrzymki nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży. - Ponieważ człowiek z czystym sercem idzie się spotkać nie tylko z papieżem, ale i z drugim człowiekiem – zauważył jeden z przewodników.

CZYTAJ DALEJ

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 12:05

[ TEMATY ]

parlament europejski

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

CZYTAJ DALEJ

Naszą drogą jest miłość

2022-01-18 21:21

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

YouTube Luteranie w Warszawie

W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy odbyło się pierwsze ekumeniczne nabożeństwo tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni katoliccy, prawosławni oraz protestanccy, siostry zakonne oraz wierni wszystkich denominacji chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję