Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń uczcił Matkę Bożą Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia mieszkańcy Wielunia uczcili Maryję Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem starostwa i przemarszem pocztów sztandarowych do kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o jej niepodległość.

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Boral, a kazanie wygłosił ks. Adam Sołtysiak. – W Sercu Maryi Polacy zawsze mieli nadzieję. Miłość do Matki Bożej i ojczyzny była zawsze miarą polskiego patriotyzmu, który w czasach niewoli przeradzał się w walkę o niepodległość, a później w walkę o obronę tej ciężko wywalczonej wolności. Tak było w 1920 r., kiedy wolność chcieli nam zabrać bolszewicy, a po zniewolonej Polsce iść do Europy Zachodniej. Polskie „nie” i Cud nad Wisłą zapobiegły kolejnej wojnie i obroniły Europę przed falą komunizmu – powiedział proboszcz parafii św. Józefa w Wieluniu.

Reklama

Duchowny przypomniał, że 15 sierpnia 1920 r. spełniły się prorocze słowa ks. Ignacego Skorupki wypowiedziane podczas ostatniej Mszy św., którą odprawił. – Mówił o dniu, gdy losy wojny się odwrócą i bolszewicy zostaną pokonani, bo wysłuchane zostały przez Maryję zanoszone do Niej prośby. Ksiądz Skorupko poległ 14 sierpnia, a wymodlony cud zdarzył się dzień później – bolszewicy odstąpili od Warszawy – podkreślił ks. Sołtysiak.

Zachęcił również, aby zawierzyć Sercu Maryi Polskę i wszystkie nasze sprawy. – Ofiarujmy Jej nasze dobre uczynki, tak jak ofiarujemy Jej dziś te piękne bukiety kwiatów – zakończył.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, pod tablicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-21, gdzie złożono biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy oddali życie za polskie i europejskie „być albo nie być”.

Uroczystość zorganizowali Marek Kieler, starosta Powiatu Wieluńskiego i Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

2021-08-16 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaśnięcie, które poruszyło świat

Niedziela rzeszowska 32/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Ikona Zaśnięcia z Muzeum

Ikona Zaśnięcia z Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

Ikona Zaśnięcia z Muzeum
Archidiecezjalnego w Przemyślu

Piękna tradycja mówi o tym, że Matka Boża z ciałem i duszą została przez swojego Syna wzięta do nieba, a obchody tego święta odbywają się w wielu sanktuariach maryjnych... Także na Podkarpaciu mamy wiele wyobrażeń Maryi z Nazaretu otaczanych czcią przez katolików. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki

Który syn, gdyby mógł, nie wskrzesiłby swej matki i nie zaprowadził jej po śmierci do nieba. Ta myśl św. Franciszka Salezego od stuleci porusza serca największych sceptyków prawdy o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Nieopodal Groty Pojmania w jerozolimskim Getsemani znajduje się podziemny kościół Grobu Matki Bożej. To przy znajdującym się tam grobie Maryi pierwsze gminy judeochrześcijan w II stuleciu posługiwały się czytaniami liturgicznymi, które przechowały apokryfy pochodzące z V-VI wieku mówiące o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

To On ma być uwielbiony

Posługa stałego akolity przez pewien czas wzbudzała wątpliwości wśród wiernych, bo jak to możliwe, że Komunię św. podaje mężczyzna z obrączką na palcu? Jednak Pan Bóg wie, co robi i choć wszechmocny, to potrzebuje być zaniesiony, a czasem nawet zawieziony na rowerze.
O byciu akolitą stałym z Tadeuszem Tomaszewskim rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Jak zdecydował Pan się na bycie stałym akolitą?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Wieczory Młodych w Rokitnie i Grodowcu

2021-12-04 23:28

[ TEMATY ]

Rokitno

Adwentowe Wieczory Młodych

Karolina Krasowska

Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

W Rokitnie i Grodowcu 4 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych.

Adwentowe Wieczory Młodych to propozycja modlitewnego skupienia dla młodzieży przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku spotkaniom towarzyszyło hasło „Pan z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję