Reklama

Wiadomości

Izrael przelicytował

Napięcie dyplomatyczne pomiędzy Polską a Izraelem pokazuje, że Tel Aviv jest coraz bardziej osamotniony na arenie międzynarodowej.

[ TEMATY ]

Izrael

Karol Porwich/Niedziela

Polska dobrze przygotowała się do ofensywy dyplomatycznej z Izraelem, by uniknąć histerii podobnej do tej jaka była przy okazji ustawy o IPN. Obecnie to raczej władze Izraela są krytykowane przez światowe media, a nawet Żydowskich publicystów. „Próby wmanewrowania amerykańskiej administracji w opublikowanie wspólnego stanowiska potępiającego Polskę nie powiodły się” - podkreśla europejski korespondent „Israel Hayom” Eldad Beck. Waszyngton „jest oburzony zachowaniem Lapida (minister spraw zagranicznych Izraela) wobec Polski, szczególnie sposobem, w jaki upokorzył on polskiego ambasadora”.

Symetria dyplomacji

Polski Sejm w ostatnim czasie uchwalił dwie ustawy, które mogą zainteresować amerykańskich urzędników. Pierwsza o KRRiTV rozgrzała głównie polską scenę polityczną, a druga o Kodeksie Postępowania Administracyjnego (Kpa)doprowadziła do histerii dyplomację w Izraelu.

Dwie ustawy w jednym pakiecie to był prawdopodobnie celowy zabieg. Polscy politycy mają sposobność by np. rozmiękczyć brzmienie ustawy tzw. lex TVN lub znaleźć alternatywne rozwiązanie, ale jednocześnie twardo obstawać przy swoim ws. mienia bezspadkowego.

Ustawa o Kpa jest już podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W odpowiedzi Izrael odwołał przyjazd swojego ambasadora do Warszawy. Polski MSZ zareagował symetrycznie i oświadczył, że ambasador Marek Magierowski i jego zastępca nie pojadą do Izraela. Natomiast rodzina ambasadora zostanie ewakuowana z Izraela. - Decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych Izraela, budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zmora III RP

Nowelizacja ustawy o Kpa wreszcie rozwiąże problem reprywatyzacji w Polsce, która była zmorą III RP. Fakt, że przez 30 lat nie udało się tego problemu rozwiązać świadczy o tym, że do tej pory Warszawa ulegała naciskom zarówno Izraela jak i USA. Teraz rząd postanowił się postawić, a bardzo skromna reakcja administracji Joe Bidena tylko potwierdza mocną pozycję Polski. - Opieramy się na naszym porządku prawnym i działamy w imieniu interesu narodowego. Reakcja USA pokazuje, że umiemy to robić, Izrael mocno przelicytował i gorzko tego pożałuje - mówi Marcin Romanowski, wiceminister spraw zagranicznych.

Reklama

Na obecnym konflikcie o wiele bardziej traci Izrael niż Polska. Przez dekady Warszawa była nieformalnym ambasadorem żydowskich interesów w Europie, a teraz może się to zmienić. - Polska wielokrotnie występowała i groziła zawetowaniem antysemickich działań w Unii Europejskiej, stając się ważnym sojusznikiem Izraela. Narażała się na konflikt z Brukselą, a teraz to wszystko się może zmienić - podkreśla prof. Eugene Kontorovich, dyrektor Centrum Prawa Bliskiego Wschodu George Mason University w wywiadzie dla "Jewish News Syndicate".

Roszczenia Palestyńczyków?

Znany dziennikarz izraelsko-amerykańskiego magazynu "Tablet" Liel Leibovitz także krytykuje izraelską histerię i wskazuje, że nie tylko Żydzi chcą zwrotu mienia po swoich przodkach, bez terminu przedawnienia swoich roszczeń. Marzą o tym także Palestyńczycy, którzy stracili własność na rzecz państwa Izrael.

Leibovitz wskazuje, że takie prawo obowiązuje w wielu innych krajach na świecie, ale nie wywołało ono oskarżeń o antysemityzm ze strony izraelskiego rządu. - Polska ma pełne prawo zapewnić swoich obywateli, że roszczenia będą miały granice. I ma pełne prawo oburzać się, że raz po raz zostaje obsadzona jako centrum historycznego europejskiego antysemityzmu, podczas gdy Niemcy są wychwalane jako wzór historycznej pokuty - podkreśla żydowski publicysta.

2021-08-19 15:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Izraela: olbrzymi wkład Jana Pawła II w stosunki żydowsko-katolickie

[ TEMATY ]

ambasador

Izrael

św. Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Na „olbrzymi wkład” Jana Pawła II, który „wyniósł stosunki żydowsko-katolickie na nieznany wcześniej poziom” zwrócił uwagę ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej. W setną rocznicę urodzin papieża Oren David opublikował artykuł na łamach dziennika „Jerusalem Post”.

Dyplomata przypomniał, że w 1986 r. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który złożył oficjalną wizytę w synagodze (w Rzymie). Nazwał wówczas wyznawców judaizmu „starszymi braćmi”. Wielokrotnie zabierał głos przeciwko antysemityzmowi, który potępiał jako „grzech przeciwko Bogu i ludzkości”. Poprosił także naród żydowski o przebaczenie za „wszystkie cierpienia zadane przez chrześcijaństwo”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję