Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej

– 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.

[ TEMATY ]

rocznica

sanktuarium

koronacja

Myszków‑Mrzygłód

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

– Koronacja wizerunku była ważnym momentem dla ożywienia kultu maryjnego. Do sanktuarium zaczęły przybywać pielgrzymki. Każdego roku przybywa tu 5 tys. pątników. Są to pielgrzymki piesze i autokarowe. Są też grupy z zagranicy: z Włoch, Szwajcarii, Chin czy USA – mówi w rozmowie z Niedzielą ks Gancarek.

Miejsce zawierzenia

Reklama

Kapłan przyznaje, że od czasu koronacji obrazu wierni „zupełnie inaczej przeżywają Nowennę do Matki Bożej Mrzygłodzkiej”. – W każdą środę bardzo wiele osób przybywa, aby spotkać się ze swoją Matką. Również życie codzienne naszych parafian jest w pewien sposób naznaczone zawierzeniem Matce Bożej. Wyrazem tego jest również to, że znają na pamięć nasze mrzygłodzkie pieśni maryjne. Odmawiają w rodzinach modlitwę do naszej Maryi. Ogromne zasługi w krzewieniu kultu miał ks. prał. Zdzisław Skrzek – dodaje ks. Jacek.

Kustosz sanktuarium podkreśla, że w sposób szczególny Matce Bożej zawierzane są dzieci przy okazji chrztu i I Komunii św. – Rodzice czynią to bardzo chętnie. Podobnie na początek roku szkolnego dyrektor szkoły zawsze zawierza uczniów Maryi – zaznacza.

Dar św. Jana Pawła II

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest różańcowe, pasyjne i misyjne. To jego szczególny charyzmat. – Wielu pielgrzymów modli się na naszej kalwarii jurajskiej, którą pobłogosławił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy leciał helikopterem z Częstochowy. Papież powiedział również o naszej kalwarii, że jest ona mała, ale równocześnie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Podczas pielgrzymki Jan Paweł II otrzymał na szczycie Jasnej Góry od abp. Stanisława Nowaka i ks. Zdzisława Skrzeka modlitewnik o Matce Bożej Mrzygłodzkiej – opowiada ks. Gancarek.

Różaniec i misje

Podkreśla także, że nie można rozdzielać Różańca od misji. – Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca założyła Paulina Jaricot. Przy naszym sanktuarium jest centrum, muzeum misyjne. Działa wolontariat misyjny. W październiku reaktywujemy po 70 latach nasze Bractwo Różańcowe. Jest to pierwsze bractwo w Polsce założone poza zakonem dominikańskim. Warto przypomnieć, że Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. W naszym sanktuarium działa 16 kół Żywego Różańca, są również 2 koła rodzinne i 1 koło męskie – wylicza kapłan.

Jedno z pierwszych

Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Jubileusz

Obchody jubileuszowe 22 sierpnia odbędą się pod hasłem: „Odtąd bowiem błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. O godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie Nieszporom maryjnym będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Po procesji o godz. 17 jubileuszowej Mszy św. w sanktuarium będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i w Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-20 08:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy Różaniec pielgrzymuje do Myszkowa-Mrzygłodu

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Myszków‑Mrzygłód

Bożena Sztajner/Niedziela

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Koła Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej będą pielgrzymować w sobotę 3 października do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Program

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek: migranci ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej

2021-11-28 10:37

[ TEMATY ]

migranci

Abp Józef Guzdek

episkopat.news

"Docierający na wschodnią granicę migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej" podkreślił abp Józef Guzdek. W odezwie wydanej w związku z rozpoczynającym się dziś Adwentem metropolita białostocki zachęcił: "musimy być czujni i odpowiedzialni za swoje życie".

Abp Guzdek podkreślił w niej wyjątkowy charakter Adwentu, który zachęca do postawy czujności, którą obrazują słowa Jezusa: „To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.

CZYTAJ DALEJ

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

W słowie powitania ks. prał. Andrzej Dziełak zachęcił do wspólnej modlitwy, prosząc by ta Najświętsza Ofiara była wyrazem naszej wdzięczności za „Wujka”, ale też za innych duszpasterzy. – Wielu z nas wzywa wstawiennictwa „Wujka” w codziennych sprawach – zdrowotnych, kłopotach ale i w radościach. Prosimy, by ksiądz biskup wszystkie te intencje wraz z nami zaniósł w tej Najświętszej Ofierze do Pana Boga – mówił ksiądz prałat.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję