Reklama

Kościół

Prymas Polski: wszyscy w Kościele wezwani jesteśmy do nawrócenia i pokuty

„Jako wspólnota konkretnych ludzi, Kościół targany jest i doświadczany naszymi słabościami i grzechami. Wszyscy więc jesteśmy wezwani w nim do odważnego nawrócenia i pokuty” – mówił w niedzielę w Kędzierzynie (archidiecezja gnieźnieńska) prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji 700-lecia istnienia miejscowej parafii. W homilii odniósł się do bieżącej sytuacji Kościoła, którą za papieżem Franciszkiem porównał do łodzi miotanej falami.

„Mamy świadomość, że w obecnym trudnym czasie, gdy wspólnota Kościoła targana jest różnymi doświadczeniami i napięciami, gdy przeżywamy różne kryzysy, gdy jesteśmy zgorszeni i przeżywamy różne skandale, może rodzić się decyzja, by odejść” – stwierdził abp Polak.

Reklama

„Często – kontynuował – nie odnosi się ona wprost do Jezusa, ale właśnie do Kościoła”.

„W ten sposób, jednak, paradoksalnie, potwierdza się jeszcze raz ta zasadnicza prawda, że Kościół nie jest jakimś stowarzyszeniem o charakterze socjalnym, kulturalnym czy politycznym, lecz żywym ciałem, które idzie i działa w historii i jako żywe ciało, jako wspólnota konkretnych ludzi, targany jest i doświadczany naszymi słabościami i grzechami. Wszyscy więc jesteśmy wezwani w nim do odważnego nawrócenia i do pokuty” – mówił Prymas.

Podziel się cytatem

„Wszyscy – powtórzył za papieżem Franciszkiem – jesteśmy powołani do tego, byśmy dali się przemienić, odnowić, uświęcić przez Boga. Wszyscy zaproszeni i zachęceni, każdy według własnego daru i charyzmatu, który otrzymał, by podejmować naszą odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła, by czuć się za Kościół, odpowiedzialnym” – wskazał.

Reklama

Prymas nawiązał też do wspomnianego, bardzo sugestywnego – jak przyznał – obrazu Kościoła jako łodzi zmagającej się z burzami. Tym, co ratuje tę łódź, tym, co ratuje Kościół – mówił dalej – nie są nasze przymioty i odwaga, ale wiara, która pozwala iść dalej w ciemnościach i pośród trudności.

„Wiara daje nam pewność, że zawsze w pobliżu obecny jest Jezus, Jego ręka, która chwyta nas i wyciąga z niebezpieczeństwa. On jest z nami w tej łodzi” – podkreślił Prymas Polski.

Obchodząca 700-lecie istnienia parafia w Kędzierzynie należy do najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Erygował ją w 1321 roku arcybiskup gnieźnieński Janisław. Obecny kościół pochodzi z 1840 roku i został wybudowany na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Historię parafii opublikowano w specjalnie wydanych z okazji rocznicy broszurkach. Przypomniano ją także krótko na początku Mszy świętej.

W Eucharystii uczestniczyli licznie parafianie, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i organizacji, uczniowie miejscowych szkół. Obecni byli także duchowni z okolicznych dekanatów. Za wspólną modlitwę Prymasowi i wszystkim zebranym dziękował proboszcz parafii w Kędzierzynie ks. Henryk Sobiereiski.

2021-08-22 14:47

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w Boże Ciało: chrześcijanin to człowiek Eucharystii

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.pl

Nie przychodzimy na Eucharystię tylko po to, by wypełnić jakiś obowiązek, zachować prawo, nie zgrzeszyć. Chrześcijanie przychodzą na Eucharystię, aby uczestniczyć w męce i zmartwychwstaniu Jezusa, a następnie żyć bardziej jako chrześcijanie – mówił Prymas Polski w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył centralnym uroczystościom Bożego Ciała w Gnieźnie. Rozpoczęła je Msza św. pod jego przewodnictwem w bazylice prymasowskiej. W wygłoszonej homilii pytał o nasze rozumienie Eucharystii – jej sensu, naszego w niej uczestnictwa i tego, do czego ono zobowiązuje.

CZYTAJ DALEJ

Papież zmodyfikował normy dla przestępstw zastrzeżonych

2021-12-08 14:42

[ TEMATY ]

Franciszek

Monika Książek

Franciszek zmodyfikował normy dotyczące przestępstw zarezerwowanych dla Kongregacji Nauki Wiary. Są to przewinienia przeciwko wierze, sakramentom oraz osobom najsłabszym, w szczególności nieletnim. Papież uaktualnił tym samym normy wprowadzone przez Jana Pawła II w 2001 r. i zmodyfikowane 9 lat później przez Benedykta XVI.

Przestępstwa objęte tymi normami pozostają bez zmian. Uwzględniono natomiast wchodzące dziś w życie zmiany w prawie kanonicznym oraz wprowadzone zwłaszcza po roku 2016 liczne środki normatywne dotyczące w szczególności walki z wykorzystywaniem nieletnich, takie jak Listy apostolskie motu prorpio „Come una madre amorevole” czy „Vos estis lux mundi”. Aktualizacja norm ma też na celu poprawę działań karnych Kościoła w odniesieniu do przestępstw zastrzeżonych dla Kongregacji, dostosowując praktykę do norm z ostatnich lat. Na przykład normy z 2010 r. przyznały pierwszeństwo procesowi sądowemu, pozostawiając proces pozasądowy - zwany również administracyjnym - jako wyjątek. Normą a nie już tylko praktyką stała się także możliwość usunięcia ze stanu duchownego z urzędu, bez procesu, w przypadku przestępstw przeciw wierze. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie aspektów proceduralnych, mających na celu wyjaśnienie i ułatwienie prawidłowego przebiegu kościelnego postępowania prokuratorskiego w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej strony wzmocniono też prawo do obrony poprzez wymóg obecności obrońcy, który wspiera oskarżonego podczas procesu.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana - całe życie dla Chrystusa

2021-12-08 21:54

Tomasz Lewandowski

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny swoje święto patronalne obchodzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach koncelebrowali uroczystą Eucharystię, odnowili również Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję