Reklama

Wiadomości

Prezydenci Polski, Ukrainy i Rumunii deklarują wsparcie dla proeuropejskiego kursu Mołdawii

Prezydenci Polski, Ukrainy i Rumunii zadeklarowali w piątek wsparcie dla reform i proeuropejskiego kursu Mołdawii. Przywódcy tych czterech krajów zapowiedzieli ponadto działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa regionu.

Prezydent Andrzej Duda deklarował, że Polska będzie działała na rzecz szybkiego przystąpienia Mołdawii do UE.

W piątek w Kiszyniowie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski Andrzeja Dudy, Mołdawii Mai Sandu, Rumunii Klausa Iohannisa oraz Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przywódcy przebywają w Mołdawii m.in. w związku z uroczystościami 30-lecia niepodległości tego kraju.

Reklama

Andrzej Duda, który przebywa w Kiszyniowie od czwartku, na konferencji relacjonował, że podczas spotkania rozmawiano o problemach regionu - o bezpieczeństwie regionalnym, współpracy i wzajemnym wsparciu, m.in. Mołdawii i jej obecnych władz w "dziele reform, które bez wątpienia będą przybliżały (ten kraj) do Unii Europejskiej".

"Rozmawialiśmy o Partnerstwie Wschodnim, o trio stowarzyszonych, czyli o Ukrainie, Mołdawii i Gruzji - krajach, które w tej części Europy są najbliżej Unii Europejskiej. Będziemy na pewno czynili wszystko, żeby Mołdawia mogła jak najszybciej do Unii Europejskiej przystąpić" - zapewniał. Przypomniał, że jako prezydent deklarował, że jest zwolennikiem polityki "otwartych drzwi" w UE i przyjmowania do Wspólnoty kolejnych krajów.

"Podkreślam to zawsze, kiedy spotykam się z kolegami, koleżankami - przywódcami państw UE, że to, iż Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, nie oznacza, że projekt europejski się kończy. Ale żeby to pokazać, powinniśmy przyjąć do Unii Europejskiej kraje, które są najbliżej, a które do Unii aspirują" - mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent Duda przekazał też, że podczas piątkowego spotkania zaproponował, by w przyszłości zorganizować kolejne spotkanie w tym samym gronie, czyli - jak mówił - w „formacie kiszyniowskim” , i "rozmawiać o tym, jak wygląda nasza współpraca, jakie są problemy i w jakim zakresie jeszcze Mołdawia potrzebuje wsparcia".

"Uważam, że to ważne, aby w naszej części Europy dbać o bezpieczeństwo, o to, aby kraje były jak najmocniejsze, o to, żeby demokracja w poszczególnych krajach była silna, żeby kraje były rządzone uczciwie i aby obywatelom żyło się coraz lepiej" – podkreślał Duda.

Maia Sandu dziękowała przywódcom za ich obecność w Kiszyniowie z okazji 30-lecia ogłoszenia przez Mołdawię niepodległości. Podkreślała, że sukces jej kraju w dużej mierze zależy od relacji z partnerami zagranicznymi; dziękowała za wsparcie.

Deklarowała, że jej kraj chce wspierać inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał wagę partnerskich stosunków z Mołdawią, m.in. w obszarze bezpieczeństwa. Wskazywał także na zagrożenia w regionie, w tym politykę Białorusi i agresywne działania Rosji. Przekonywał, że wobec tych zagrożeń wszystkie kraje muszą działać wspólnie. Dziękował też prezydentom za udział w niedawno zakończonym inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej.

Podziel się cytatem

Z kolei przywódca Rumunii potwierdzał zaangażowanie swego kraju we wspieranie reform i integracji Mołdawii z UE. Jak dodał, Mołdawii potrzebne są szybkie reformy, których wdrożenie przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju. "Będziemy działać w duchu partnerstwa strategicznego" - deklarował Iohannis.

Podkreślił, że po niedawnych wyborach Mołdawia obrała drogę proeuropejską i reformatorską, która – jak ocenił – jest już nieodwracalna.

z Kiszyniowa Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ akl/

2021-08-27 14:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicyzm w morzu prawosławia

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Bułgaria

pielgrzymowanie

Rumunia

Ks. Janusz Sądel

Pamiątkowe zdjęcie uczestników pielgrzymki bałkańskim szlakiem

Pamiątkowe zdjęcie uczestników pielgrzymki bałkańskim szlakiem

Czytelnicy i sympatycy Niedzieli Rzeszowskiej wyruszyli 11 września na kolejny szlak pielgrzymkowy, tym razem do Rumunii i Bułgarii.

Pielgrzymka była przygotowana już przed rokiem, ale ze względu na ograniczenia pandemiczne mogła się odbyć dopiero teraz. W pielgrzymce wzięło udział ponad sto osób, w tym trzech kapłanów: ks. Czesław Szewczyk, ks. Janusz Sądel i ks. Józef Kula.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś znużony Pismem Świętym? Poznaj sprawdzoną metodę czytania!

2022-01-17 13:10

[ TEMATY ]

duchowość

Pismo Święte

lectio divina

Adobe Stock

Lectio divina oznacza dosłownie „Boże czytanie”. Przy czym słowo lectio znaczy wydobywanie treści z tego, co jest zapisane. Zatem lectio divina to sztuka odczytywania Bożego słowa z tekstu Pisma Świętego, czyli Słowa Bożego. Co znaczy: czytać słowo Boże? Poznaj świetną metodę wzrastania w relacji z Bogiem poprzez Jego Słowo!

Słowo

CZYTAJ DALEJ

"Jak dobrze być mężczyzną" - Jacek Pulikowski u "Mężczyzn św. Józefa" [Zaproszenie]

2022-01-18 22:10

mat. pras

Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają do wspólnej modlitwy i wielbienia Jezusa Chrystusa na kolejnym, a zarazem pierwszym w tym roku spotkaniu dla mężczyzn, które odbędzie się 28 stycznia 2021 o 18.30 w kościele św. Piotra i Pawła, przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Po Eucharystii konferencję pt. „Jak dobrze być mężczyzną” wygłosi Jacek Pulikowski - polski pisarz i wykładowca katolicki, terapeuta rodzinny, autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej. 

Jak możemy przeczytać w zaproszeniu: "Nie będzie rozważań o wyższości bycia mężczyzną nad kobietą, ani podziwu, że może on nosić tę samą fryzurę latami, nie zastawia się, gdzie jest prawo i lewo oraz posiada wyjątkowy dar niezauważania plam i zagnieceń na ubraniach. Tym razem zachwyt wzbudzi powołanie właśnie mężczyzny do ojcostwa i małżeństwa, odpowiedzialności za rodzinę, do męstwa, dbania o honor i obronę Ojczyzny. I właśnie to, że ma on niezwykłe szczęście odczuwania, że ktoś mu ufa, na nim polega, szuka w nim oparcia, potrzebuje go, podziwia i kocha za jego gotowość do poświęcenia, walki o godne życie i że nie jest mu wszystko jedno"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję