Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie lękajmy się pytań o historyczną prawdę

– Tylko wierna pamięć zakorzeniona w prawdzie jednoczy naród – powiedział abp Wacław Depo, który 1 września przewodniczył Mszy św. na odrestaurowanych fundamentach fary w Wieluniu.

– Stoimy (...) w miejscu, gdzie przepraszamy za swoje grzechy, w miejscu, gdzie stajemy w prawdzie o sobie. Zgromadziła nas tu wiara. Nie zatraćmy obrazu modlącego się Chrystusa, który uczy nas zjednoczenia z Bogiem na modlitwie – podkreślił w homilii.

Mówiąc o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, metropolita częstochowski dziękował za to, że Bóg „nie zamknął naszych sumień i uchronił nas od utraty pamięci o śmierci naszych braci”. Wyraził wdzięczność obecnym podczas liturgii dzieciom, strażakom, pocztom sztandarowym i Kalwaryjskiemu Bractwu Męki Pańskiej w Praszce. – Ich obecność to także znak pamięci – zaznaczył.

Zofia Białas

Reklama

Abp Depo polecił Bogu wszystkich, którzy zginęli 1 września i 17 września 1939 r. Wskazał, że „te dwie daty to dwa słupy pamięci rozświetlające drogę polskich sumień wobec innych narodów”. – Dwie ideologie – faszyzm i komunizm wypowiedziały w tamtych dniach walkę człowiekowi i pokazały swoje oblicze pogardy dla człowieka, dla tolerancji, dla Kościoła katolickiego, uderzyły w polską duszę – kontynuował. – Czy to się skończyło wraz z zakończeniem II wojny światowej? Ciągle jesteśmy pomiędzy narodami Wschodu i Zachodu. Ciągle konieczne jest czuwanie – przypomniał metropolita częstochowski.

– Nie lękajmy się pytań o historyczną prawdę. Zachowajmy naszą wiarę, pamięć i tożsamość. Z dumą pokazujmy dziedzictwo prawdy i solidarności – apelował duchowny. Przypomniał, „że tylko wierna pamięć zakorzeniona w prawdzie jednoczy naród”. – Na drodze pamięci historycznej i miłości ojczyzny staje dziś Jezus Chrystus – ukrzyżowany, zmartwychwstały i eucharystyczny, który mówi: „Nie lękajcie się, bo Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata” – dodał.

Wieluńskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia i poświęcenie kolejnych 5 tabliczek na Wieluńskiej Golgocie z nazwiskami mieszkańców ziemi wieluńskiej, ofiar II wojny światowej.

Zofia Białas

2021-09-02 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem lat biskupiej posługi

Niedziela częstochowska 36/2014, str. 1-2

[ TEMATY ]

jubileusz

abp Wacław Depo

ks. Jacek Rak

Na uroczystości święceń była obecna mama Księdza Biskupa – Leokadia Depo (z tyłu za synem) z rodziną

Na uroczystości święceń była obecna mama Księdza
Biskupa – Leokadia Depo (z tyłu za synem) z rodziną

Zbliża się ósma rocznica święceń biskupich abp. Wacława Depo. 9 września w 2006 r. w katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu ks. prał. Wacław Depo przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Józefa Michalika, ówczesnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity przemyskiego. Współkonsekratorami byli: bp Zygmunt Zimowski z Radomia i bp Jan Śrutwa, który przeszedł na emeryturę, a w jego miejsce rządy nad diecezją objął bp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Misjonarka. Helenka Kmieć

2022-01-23 17:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Dziewczyna, która inaczej niż chce dzisiejszy świat, nie szukała przygód i uciech dla siebie. Żyła przede wszystkim dla innych i pomagała w ich trudnym życiu. Zamordowana przez młodego Boliwijczyka. Mija 5 lat od śmierci Helenki Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Maryjo, chcemy być skutecznym narzędziem w Twoich dłoniach

2022-01-23 21:08

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

Apel Jasnogórski

ks.Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

– Matko Słowa, zawierzamy Ci ludzi mediów, tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności i skuteczności – powiedział 23 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Duchowny podkreślił w rozważaniu, że Bóg wybrał Maryję do dialogu ze sobą, dialogu, który rozstrzyga o losach świata. Wskazał, że dialog, podobnie jak miłość, jest konieczny. – Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – zaznaczył ks. Grabowski. – O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – kontynuował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję