Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzyka Moniuszki łączy pokolenia

Już po raz 59. w Kudowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski zorganizowany przez Moniuszkowie Towarzystwo Kulturalne przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

2021-09-01 11:31

[ TEMATY ]

Stanisław Moniuszko

Kudowa Zdrój

MZ

Występy solistów podczas Festiwalu

Występy solistów podczas Festiwalu

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowali: bp Marek Mendyk, wicepremier, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, senator Aleksander Szwed, posłowie: Michał Dworczyk i Marcin Gwóźdź oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

- Staraliśmy się, aby program tegorocznego festiwalu wypełniony był inspirującymi i na świetnym poziomie wykonawczym wydarzeniami artystycznymi. Można było usłyszeć i podziwiać wspaniałe aranżacje muzyczne Moniuszki i kilku innych kompozytorów, a gromkie brawa świadczą o tym, że muzyka Stanisława Moniuszki łączy pokolenia - powiedział „Niedzieli Świdnickiej” dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk.

Reklama

W kudowskim „Teatrze Pod Blachą” w spektaklu inaugurującym festiwal artyści Opery Śląskiej w Bytomiu zaprezentowali operę „Straszny Dwór” w reżyserii i inscenizacji Wiesława Ochmana. Podziwiał ich m.in. biskup senior Ignacy Dec.

MZ

Festiwal cieszył się dużą frekwencją

Festiwal cieszył się dużą frekwencją

W kościele pw. św. Katarzyny odbył się koncert poświęcony pamięci nie tylko jak wcześniej planowano pamięci wybitnego tenora Tomasza Zagórskiego, ale ponieważ w czasie festiwalu zmarła światowej sławy artystka Teresa Żylis-Gara, był on także jej dedykowany. Wystąpiły w nim dwie młode, niezwykle utalentowane artystki: sopranistka Magdalena Tokajluk i organistka Agnieszka Tarnawska. Publiczność podziwiała także m.in. pełen ekspresji koncert balkonowy młodego tenora Tomasza Tracza, a w Teatrze Zdrojowym „Niespodzianki z Szafy Pana Moniuszki” w wykonaniu Małgorzaty Kneć - Ajdukiewicz (sopran) i Ewy Pławeckiej (fortepian), w programie pt. „Małe instrumenty grają Moniuszkę” wystąpili Iwona Sztucka, Justyna Skoczek, Igor Gawlikowski i Paweł Romańczuka w koncercie promenadowym Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szkoły Artystycznej z Hronova (Czechy)

Ważnym punktem Festiwalu był również wykład wybitnej krytyk muzycznej, publicystki, muzykolożki prof. Małgorzaty Komorowskiej zatytułowany „Patron pańszczyźnianych chłopów i przodowników pracy - czyli opery Moniuszki na scenach PRL oraz finałowe „Męskie śpiewanie” z udziałem znakomitych śpiewaków: Rafała Bartmińskiego i Dariusza Macheja. Ten ostatni koncert wypełniony pieśniami najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku m.in. Paderewskiego, Karłowicza, Noskowskiego, Chopina i oczywiście Moniuszki był kwintesencją polskości.

MZ

Uczestnicy Korowodu Moniuszkowskiego

Uczestnicy Korowodu Moniuszkowskiego

Reklama

Niezwykłym, ale zawsze gorąco podziwianym festiwalowym wydarzeniem był tradycyjny Korowód Moniuszkowski. W postać ojca polskiej opery wcielił się w nim wiceprezes Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego Piotr Borkowski, a szlachtę i dowódców oddziałów wojskowych ze „Strasznego Dworu” odgrywali: senator Aleksander Szwed, prezes kudowskiego towarzystwa moniuszkowskiego Grzegorz Jung i dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk .

Tegoroczny Festiwal odkrył przed nami kolejne nieznane obszary twórczości Stanisława Moniuszki i współczesnych jego interpretacji w niezwykłych inspirujących wykonaniach. Dyrektor Stanisław Rybarczyk zapowiada, że przyszłoroczny jubileuszowy 60 Festiwal będzie rozwijał tę tematykę, tym bardziej, że w 2022 roku przypada 150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głoście Miłosierdzie Boże

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Kudowa Zdrój

Boże Miłosierdzie

archiwum prywatne

Mszy odpustowej przewodniczy bp Marek Mendyk - Kudowa-Zdrój

Mszy odpustowej przewodniczy bp Marek Mendyk - Kudowa-Zdrój

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest szczególnym dniem dla wspólnot parafialnych noszących do wezwanie. W Kudowie-Zdroju odpustowej Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów z Dekanatu Kudowa na czele z jego dziekanem ks. kan. Edwardem Rostkowskim przewodniczył bp Marek Mendyk.

Oprócz parafian, kuracjuszy w Mszy św. uczestniczyły mające na terenie tej parafii swoje domy zakonne siostry Elżbietanki i Służebniczki Śląskie.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję