Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne jest zaangażowanie - dzień skupienia katechetów

Przed rozpoczęciem nowego roku formacyjnego katecheci świeccy i osoby zakonne uczące religii spotkali się w sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie na dniu skupienia.

Zanim rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, katecheci adorowali Najświętszy sakrament, a wielu z nich w tym czasie przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.

Każdy ma jakieś zdolności

Już podczas samej Eucharystii biskup świdnicki nawiązując do ewangelii dnia mówił o talentach jako zdolnościach, umiejętnościach, ale które należy pomnażać, niezależnie od tego ile każdy z nas ich posiada. – Każdy ma jakieś zdolności, czy smykałkę do czegoś. Trzeba to po prostu rozwijać. I nie miejmy złudzeń, wymaga to ciężkiej pracy. Nawet życiorysy geniuszy, mających już swoje hasła w encyklopedii, wspominają o wielu latach ćwiczeń, pracy, doskonalenia talentu. Życzliwość i przekazywane dobro – samo się mnoży i podwaja nasz talent. Wystarczy chcieć – mówił hierarcha, podkreślając, że talent symbolizuje dary od Pana Boga, a to od człowieka zależy jak będzie je przyjmował i gospodarował. Następnie bp Mendyk wyjaśnił czego powinna uczyć przypowieść o talentach: - Po pierwsze – służyć sobie nawzajem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby otrzymane dary wykorzystać jak najlepiej. I po drugie, być wiernym otrzymanym talentom. Pan Bóg daje swoim sługom „według ich zdolności” i traktuje ich jako zaufanych współpracowników. Nie jest ważny czysty zysk, ważne jest zaangażowanie w otrzymany dar – mówił.

Podsumowując pasterz diecezji życzył katechetom, aby nie bali się inwestować w dary, które Pan Bóg im powierzył. – Pamiętajcie, to Duch Święty decyduje o skutkach waszego działania. Wy róbcie wszystko, by te działania płynęły z głębi waszych serc, waszego zaangażowania. Macie misję! Czeka was droga! Nie chcę mówić czy łatwa czy trudna. Na pewno piękna, bo to jest uczestnictwo w misji specjalnej Ducha Świętego na dzisiejsze czasy – podkreślił bp Mendyk, dziękując katechetom za ich posługę, zwłaszcza tym którzy przeszli na emeryturę oraz katechetom jubilatom, którzy świętują w tym roku 25-lecie misji ewangelizacyjnej.

Reklama

Słowo do katechetów

Druga część spotkania katechetów poświęcona była zagadnieniom wychowania do właściwego udziału w Eucharystii. Wykład o tej tematyce wygłosił rektor świdnickiego seminarium duchownego ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski. Katecheci usłyszeli cenne wskazówki związane z czynnościami i symbolami podczas sprawowania i przeżywania Eucharystii. Ksiądz prelegent zwrócił także uwagę na kwestie związane z przygotowaniem dzieci do sakramentów, w które angażują się katecheci.

Następnie w części informacyjnej organizator spotkania ks. dr Marek Korgul, szef wydziału katechetycznego świdnickiej kurii, podziękował katechetom za pracę w minionym roku, w trudnych warunkach zdalnego nauczania. Złożył również gratulacje osobom, które uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego. Ks. Korgul zachęcił katechetów do podejmowania doskonalenia zawodowego i przypominał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia.

2021-08-29 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz i co dalej?

Niedziela sandomierska 40/2018, str. IV

[ TEMATY ]

katecheci

Archiwum autora

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego
odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Poprzednio prezentowaliśmy kalendarium rocznej pracy i propozycje, jakie dzieciom oraz młodzieży dają wspólnoty, stowarzyszenia i ruchy katolickie w naszej diecezji. Dziś prześledźmy sprawy katechetyczne, różnego rodzaju propozycje konkursowe oraz olimpiady wiedzy religijnej

Katecheci

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Nobel za aborcję?

2022-10-07 11:27

[ TEMATY ]

nobel

PAP/EPA/CATI CLADERA

Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć" – podała w czwartek Szwedzka Akademia. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią "Les Armoires vides", w której to główna bohaterka, czyli sama noblistka, dokonuje aborcji.

Szwedzka Akademia nagrodziła urodzoną w 1940 roku Annie Ernaux również za to, że "w swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" – jak podaje dalej Szwedzka Akademia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję