Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne jest zaangażowanie - dzień skupienia katechetów

Przed rozpoczęciem nowego roku formacyjnego katecheci świeccy i osoby zakonne uczące religii spotkali się w sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie na dniu skupienia.

2021-08-29 12:01

[ TEMATY ]

dzień skupienia

katecheci

Bardo

FB Beata Tarasiuk

Katecheci zapoznali się z najnowszą ofertą wydawniczą

Katecheci zapoznali się z najnowszą ofertą wydawniczą

Zanim rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, katecheci adorowali Najświętszy sakrament, a wielu z nich w tym czasie przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.

Każdy ma jakieś zdolności

Już podczas samej Eucharystii biskup świdnicki nawiązując do ewangelii dnia mówił o talentach jako zdolnościach, umiejętnościach, ale które należy pomnażać, niezależnie od tego ile każdy z nas ich posiada. – Każdy ma jakieś zdolności, czy smykałkę do czegoś. Trzeba to po prostu rozwijać. I nie miejmy złudzeń, wymaga to ciężkiej pracy. Nawet życiorysy geniuszy, mających już swoje hasła w encyklopedii, wspominają o wielu latach ćwiczeń, pracy, doskonalenia talentu. Życzliwość i przekazywane dobro – samo się mnoży i podwaja nasz talent. Wystarczy chcieć – mówił hierarcha, podkreślając, że talent symbolizuje dary od Pana Boga, a to od człowieka zależy jak będzie je przyjmował i gospodarował. Następnie bp Mendyk wyjaśnił czego powinna uczyć przypowieść o talentach: - Po pierwsze – służyć sobie nawzajem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby otrzymane dary wykorzystać jak najlepiej. I po drugie, być wiernym otrzymanym talentom. Pan Bóg daje swoim sługom „według ich zdolności” i traktuje ich jako zaufanych współpracowników. Nie jest ważny czysty zysk, ważne jest zaangażowanie w otrzymany dar – mówił.

Reklama

Podsumowując pasterz diecezji życzył katechetom, aby nie bali się inwestować w dary, które Pan Bóg im powierzył. – Pamiętajcie, to Duch Święty decyduje o skutkach waszego działania. Wy róbcie wszystko, by te działania płynęły z głębi waszych serc, waszego zaangażowania. Macie misję! Czeka was droga! Nie chcę mówić czy łatwa czy trudna. Na pewno piękna, bo to jest uczestnictwo w misji specjalnej Ducha Świętego na dzisiejsze czasy – podkreślił bp Mendyk, dziękując katechetom za ich posługę, zwłaszcza tym którzy przeszli na emeryturę oraz katechetom jubilatom, którzy świętują w tym roku 25-lecie misji ewangelizacyjnej.

Słowo do katechetów

Druga część spotkania katechetów poświęcona była zagadnieniom wychowania do właściwego udziału w Eucharystii. Wykład o tej tematyce wygłosił rektor świdnickiego seminarium duchownego ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski. Katecheci usłyszeli cenne wskazówki związane z czynnościami i symbolami podczas sprawowania i przeżywania Eucharystii. Ksiądz prelegent zwrócił także uwagę na kwestie związane z przygotowaniem dzieci do sakramentów, w które angażują się katecheci.

Następnie w części informacyjnej organizator spotkania ks. dr Marek Korgul, szef wydziału katechetycznego świdnickiej kurii, podziękował katechetom za pracę w minionym roku, w trudnych warunkach zdalnego nauczania. Złożył również gratulacje osobom, które uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego. Ks. Korgul zachęcił katechetów do podejmowania doskonalenia zawodowego i przypominał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna pielgrzymka katechetów

Sanktuarium Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu gościło w swoich murach na dorocznej pielgrzymce nauczycieli wiary – prowadzących katechezę we wszystkich typach szkół – z obszaru naszej diecezji świdnickiej

Z zaproszenia na to doroczne modlitewne spotkanie skorzystało blisko 200 osób poświęcających zawodowo swój czas sprawie wychowania i nauki wiary pośród uczniów szkół wszystkich szczebli.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-28 09:27

Radio Fara

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Czytając teksty księdza Prymasa Wyszyńskiego, zastanawiam się czy myśmy nie przegapili jego wskazań i przestróg. On naprawdę i dzisiaj może nam pomóc w trudnych sytuacjach, jeśli zdołamy podjąć potrzebny wysiłek wewnętrznego wstrząsu i nawrócenia – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. W sobotę 25 września odbyła się tam Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej oraz diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik. Mszę koncelebrowali również biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję