Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaproszenie na muzyczne festiwale do Szczawna Zdroju i Mieroszowa

Dwa znaczące festiwale muzyczne odbędą się w najbliższym czasie na terenie naszej diecezji.

2021-09-07 12:29

[ TEMATY ]

Szczawno‑Zdrój

Henryk Wieniawski

Włodek Szomański

Mieroszów

teatr-zdrojowy.pl

Teatr Zdrojowy w Szczawnie

Teatr Zdrojowy w Szczawnie

W tym roku już po raz 56. w dniach 9-12 września, odbędzie się w Szczawnie Zdroju Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku.

Wieniawski w Szczawnie Zdroju

Oprócz występów znakomitych skrzypków odbywają się tutaj także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej.

Reklama

Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów, twórczość Henryka Wieniawskiego oraz promuje polską i zagraniczną literaturę skrzypcową.

Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk podkreśla w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej”, że festiwal jest doskonałą promocją tej gminy. - To unikatowe w skali regionu wydarzenie kulturalne jest doskonałą promocją muzyki klasycznej wśród odbiorców, którzy nie mają częstego kontaktu z tym rodzajem sztuki – podkreśla.

Festiwal rozpocznie się 9 września br. o godz. 18.30 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego znajdującą się w Parku Zdrojowym. Podczas inauguracji usłyszymy Koncert Skrzypcowy d-moll op.22 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.

Reklama

W piątek 10 września organizatorzy zapraszają na prelekcję Marka Dyżewskiego pt. „Wieniawskich muzyczna krąg”. Dzień później w Teatrze Zdrojowym o godz. 19.00 zaplanowano koncert kameralny prezentujący pieśni i utwory kameralne Ireny Reginy Wieniawskiej vel Poldowski. W niedzielę zapraszamy czytelników Niedzieli Świdnickiej do Parku Zdrojowego na godz. 15.00, gdzie w koncercie kameralnym będzie można usłyszeć utwory H. Wieniawskiego, A. Dworaka, W.A. Mozarta, A. Komedy, W. Kilara i A. Kurylewicza. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert finałowy, w którym będzie można usłyszeć utwory A. Brucknera (uwertura g-moll, WAB 98 w wykonaniu Beaty Bilińskiej, Szymona Makowskiego oraz Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze., J. Wieniawskiego - koncert fortepianowy g-moll,op.20 oraz A. Glazunowa ( III Symfonia D-dur op. 33).

Muzyka Włodka Szomańskiego w Mieroszowie

Z kolei Mieroszowskie Centrum Kultury organizuje już po raz 7. Festiwal im. Włodka Szomańskiego pt. „Nie tylko gospel” objęty Honorowym Patronatem m.in. przez bp. Marka Mendyka. W środę 8 września o godz. 19. organizatorzy zapraszają do Kolegiaty pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu na imprezę towarzysząca festiwalowi - oratorium autorstwa Włodzimierza Szomańskiego i Dariusza Czajkowksiego pt. „Litania do Polskich Świętych-Santo Subito” w wykonaniu światowej sławy zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band” założonego przez W. Szomańskiego. W piątek 10 września o godz. 18. na mieroszowskim Rynku w koncercie inaugurującym festiwal wystąpi zespół „Roderyk”, a godzinę później w Amfiteatrze Parkowa Góra spektakl pt. „Krzyżacy rock-opera” zaprezentują m.in., Olga Szomańska i Tadeusz Seibert.

W sobotę 11 września organizatorzy zapraszają do Mieroszowskiego Centrum Kultury o godz. 11. na warsztaty wokalne, a o 18. na finał konkursu wokalnego pt „Szklany Szomol 2021”. W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu także w siedzibie Mieroszowskiego Centrum Kultury zaplanowano o godz. 18. spektakl komediowy ”Telewizja kłamie” z udziałem Tamary Arciuch, Bartosza Kasprzykowksiego, Bartosza Opani, Adama Fidusiewicza.

-J ego treścią jest realny, dzisiejszy świat zamknięty w dobrej zabawie i z przednim humorem. Po to, aby pokazać całą prawdę o przekłamaniach w telewizji aktorzy wcielają się w postacie znanych prezenterów. Pokazują co dzieje się na oczach telewidza, ale i to co się dzieje po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji - powiedziała „Niedzieli Świdnickiej” główna animatorka festiwalu, małżonka ś/p Włodzimierza Szomańskiego Elżbieta Szomańska.

Wstęp na oba festiwale jest wolny.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Niedziela ze św. Franciszkiem

2021-09-28 08:31

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Laudato si'

archiwum Caritas

Caritas naszej diecezji zaprasza na diecezjalne obchody Niedzieli ze św. Franciszkiem połączone z akcją Kromka Chleba dla Sąsiada. Wszystko odbędzie się w parafii św. Mikołaja w Głogowie 3 października.

Niedziela ze św. Franciszkiem jest podsumowaniem trwającego we wrześniu Czasu dla Stworzenia. Rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą świętą. Po niej przy kościele odbędzie się eko-piknik z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję