Reklama

Europa

Eduard Habsburg: Węgrzy przywiązani do wartości, bo o nie walczyli

Węgrzy z wielką radością oczekują na przyjazd Papieża. Odbierają to jako wielki zaszczyt – zapewnia węgierski ambasador przy Stolicy Apostolskiej. W niedzielę, podczas swej krótkiej wizyty w Budapeszcie, Franciszek spotka tam właściwą dla Europy Środkowej żywą pobożność ludową – przewiduje Eduard Habsburg.

[ TEMATY ]

Węgrzy

papież Franciszek

Habsburg

Vatican News

Eduard Habsburg

Eduard Habsburg

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, przypomina on, że Węgrzy od tysiąca lat są narodem europejskim i chrześcijańskim. Obok Polaków są dziś największymi zwolennikami integracji europejskiej. Bardziej niż niektóre społeczeństwa zachodnie są jednak przywiązani do takich wartości jak rodzina, naród czy wiara, ponieważ o te wartości musieli długo walczyć. W swej historii często bowiem zaznali okupacji, w tym w XVII w. przez 150 lat ze strony Imperium Osmańskiego. Symbolem oporu Węgrów względem komunistycznej niewoli stał się kard. Mindszenty. Dziś Węgry są krajem, w którym wyznania religijne współpracują z państwem dla dobra wspólnego – mówi Eduard Habsburg.

„Można powiedzieć, że Węgry to kraj chrześcijański. Większość stanowią katolicy, ale kalwiniści są bardzo obecni w życiu publicznym. Kalwinistą jest na przykład nasz premier Viktor Orban. Jak mówi nasza konstytucja, Kościoły współpracują z państwem dla dobra społeczeństwa. Istnieje oczywiście jasny rozdział między państwem i Kościołem, ale wspólnoty religijne współpracują z państwem i jest to bardzo widoczne. Węgry są krajem, gdzie wiara jest obecna w przestrzeni publicznej. Ciekawe jest również to, że dochodzi tu do spotkania wielu różnych tradycji. Widać wpływy chrześcijaństwa wschodniego. Silna jest na przykład obecność grekokatolików. Bardzo ważna jest ich posługa wśród Romów. Są to wspólnoty z żonatymi kapłanami z licznymi rodzinami. Jest też Cerkiew prawosławna, są protestanci. Wszystko to dobrze ze sobą współistnieje.“

2021-09-09 18:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

KAŻDY Z NAS MOŻE ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM

2021-12-05 20:14

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Akcja rozpoczyna się 5 grudnia i potrwa do 6 stycznia!

Akcja rozpoczyna się 5 grudnia i potrwa do 6 stycznia!

    Parafia św. Mikołaja w Krakowie wraz ze Wspólnotą Rodzin Karmelitańskich zapraszają do udziału w drugiej edycji akcji „Złote kule św. Mikołaja”.

    W tym roku będzie można wesprzeć działania Fundacji Bezcenni oraz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję