Reklama

Kościół

Franciszek odwiedzi miejsca, w których był także św. Jan Paweł II

Papież Franciszek, który w niedzielę udaje się do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację z wizytą duszpasterską odwiedzi miejsca, w których był także św. Jan Paweł II. Polski papież był na Węgrzech dwa razy, a na Słowacji – trzy.

[ TEMATY ]

Węgry

Słowacja

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Po raz pierwszy polski papież był tam w latach 1990 i 1991, a więc w okresie historycznych przemian w Europie środkowo-wschodniej po upadku komunizmu. Franciszek przybędzie tam 30 lat później, także w przełomowym momencie w dziejach, naznaczonym przez pandemię.

W sierpniu 1991 papież przybył na Węgry prosto z Polski, gdzie przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży w Częstochowie. W czasie tej wizyty odprawił mszę przed bazyliką katedralną w Ostrzyhomiu. Tam, w mieście, które jest stolicą arcybiskupią prymasów Węgier, oddał hołd duchowieństwu prześladowanemu w czasach komunistycznych.

Reklama

W Budapeszcie Jan Paweł II odwiedził parlament i pozdrowił tłumy wiernych zebrane przed nim.

„Dziękuję Bogu za to, że osiągnęliście prawdziwą wolność” - powiedział Węgrom zgromadzonym nad brzegiem Dunaju.

W kolejnych dniach podróży papież odprawił mszę na lotnisku w Peczu, odwiedził sanktuarium maryjne w Mariapocs, uczestniczył w uroczystości ekumenicznej w Debreczynie.

Reklama

Na zakończenie podróży 20 sierpnia odprawił mszę na budapeszteńskim Placu Bohaterów, zwanym też Milenijnym. Był to szczególnie dramatyczny moment polityczny, obserwowany z niepokojem przez cały świat.

W Moskwie doszło do puczu, który był próbą powstrzymania rozpadu systemu komunistycznego w ZSRR i zamachem stanu przeciwko władzy przywódcy kraju Michaiła Gorbaczowa, uwięzionego przez „twardogłowych” liderów KPZR.

Papież odniósł się wtedy do tych wydarzeń, mówiąc: „W obliczu wiadomości napływających ze Związku Radzieckiego nasila się modlitwa do Boga o to, aby temu wielkiemu krajowi oszczędzono nowych tragedii”. Dodał następnie, że z wdzięcznością wspomina dwa spotkania z prezydentem Gorbaczowem i wyraził uznanie dla jego szczerej woli „krzewienia praw człowieka i jego godności oraz zaangażowania na rzecz swojego kraju i wspólnoty międzynarodowej”.

„Niech proces, który zapoczątkował, nie załamie się” - apelował Jan Paweł II.

Z tych burzliwych chwil watykaniści towarzyszący wtedy papieżowi w Budapeszcie wspominali, że gdy poprosili go o komentarz do puczu Janajewa, on na widok mikrofonu Radia Wolna Europa powiedział: „Dobrze, że jest jeszcze Wolna Europa”.

Podziel się cytatem

Jan Paweł II wrócił na Węgry we wrześniu 1996 roku. Podobnie, jak pięć lat wcześniej w swych wystąpieniach wiele razy wskazywał na więzi polsko-węgierskie i oddał hołd męczennikom i ofiarom prześladowań dekad komunizmu.

Podczas dwudniowej pielgrzymki odwiedził wówczas opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma, świętujące tysiąclecie.

W mieście Gyor papież odprawił mszę przy grobie błogosławionego biskupa-męczennika Vilmosa Apora, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów i udzielił im schronienia. W marcu 1945 roku, broniąc ukrytych w piwnicach pałacu biskupiego kobiet i dzieci został postrzelony przez żołnierza Armii Czerwonej. Zmarł w wyniku odniesionych ran.

Polski papież mówił młodzieży: „Druga wojna światowa i duża część dyktatury, jaka po niej nastąpiła, to dla was tylko strony w księdze historii, której nie doświadczyliście bezpośrednio”.

“Jesteście pierwszym pokoleniem po głębokich przemianach społecznych lat 1989/1990. Nie zapominajcie dowiadywać się, co wydarzyło się w tym kończącym się już stuleciu. Dowiadujcie się i zastanawiajcie się po to, by błędy i cierpienia poprzednich pokoleń stały się lekcją wychowawczą dla was” apelował św. Jan Paweł II do młodych Węgrów przed 25 laty.

2021-09-10 08:09

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowe normy kapituły Bazyliki św. Piotra

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Tama66/pixabay.com

Ojciec Święty wprowadził pewne tymczasowe zmiany zasad funkcjonowania Kapituły Świętego Piotra. Jest to grupa emerytowanych duchownych (często biskupów), którzy modlą się i pomagają w czynnościach liturgicznych w bazylice watykańskiej.

Nowe normy ograniczają wydatki kapituły i przenoszą jej zarządzanie finansowe do „Fabryki Świętego Piotra”, urzędu zarządzającego bazyliką Świętego Piotra. Zmiany wejdą w życie 1 października i będą obowiązywały przez rok. W tym okresie statuty prawne kapituły będą poddawane rewizji.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

2021-12-04 21:07

[ TEMATY ]

modlitwa

Modlitwa o Nawrócenie Zwolenników Aborcji

W pierwszą sobotę grudnia startuje już 62. miesięczny cykl Modlitwy o Nawrócenie Zwolenników Aborcji. Na czym ta modlitwa polega i jak się włączyć? O tym poniżej.

Z Dzienniczka Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję