Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dobry ustrój społeczeństwa musi opierać się na autentycznych wartościach etycznych i cywilnych, możliwie jak najpełniej podzielanych przez obywateli” (cytat z adhortacji „Ecclesia in Europa”). (...) Ewangelia Chrystusowa, która w ciągu wieków stanowiła element jednoczący ludy europejskie, pozostanie także dzisiaj niewyczerpanym źródłem duchowości i braterstwa.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 24 sierpnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

Sprawy integracji europejskiej, a zwłaszcza wiodącej roli niektórych instytucji w pogłębianiu tego procesu, były przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo 24 sierpnia. Ojciec Święty zwrócił uwagę na szczególne znaczenie w tym względzie Unii Europejskiej, Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Po raz kolejny upomniał się też o podkreślenie chrześcijańskich korzeni kontynentu w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii.
„Myślę dzisiaj ponownie o bieżącym stanie procesu integracji europejskiej, a zwłaszcza o decydującej roli w tym zakresie jej instytucji” - powiedział Ojciec Święty. Wymienił w tym kontekście kolejno: Unię Europejską, „zaangażowaną w poszukiwanie nowych form otwarcia, spotkania i współpracy między jej krajami członkowskimi”, Radę Europy z siedzibą w Strasburgu i związany z nią Europejski Trybunał Praw Człowieka, „prowadzące szlachetne zadanie urzeczywistniania Europy wolności, sprawiedliwości i solidarności”, oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, „która zajmuje się sprawą podstawowych swobód osoby i narodów kontynentu”.
Papież zapewnił, że podąża modlitewnie mozolną drogą traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej, który jest obecnie omawiany w gabinetach rządów różnych krajów. Wyraził ufność, że ci, którzy poświęcają swą energię temu zagadnieniu, będą zawsze kierować się przeświadczeniem, że „dobry ustrój społeczeństwa musi opierać się na autentycznych wartościach etycznych i cywilnych, możliwie jak najpełniej podzielanych przez obywateli” (cytat z adhortacji Ecclesia in Europa).
Ojciec Święty powiedział, że wyraźne uznanie w traktacie europejskim chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu stanie się dla niego główną gwarancją jego przyszłości.
Na zakończenie Papież prosił Maryję, aby była nadal dla budowy Europy dziś i jutro tym natchnieniem duchowym, którego nie da się niczym zastąpić, aby prawdziwie służyć człowiekowi. Natchnienie to znajduje w Ewangelii niezawodną gwarancję i rękojmię wolności, sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich: wierzących i niewierzących - powiedział Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie witam pielgrzymów z Polski i ze świata. W sposób szczególny pragnę pozdrowić rodziny polskie z emigracji z bp. Ryszardem Karpińskim. Niech Bóg błogosławi Wam i wszystkim polskim rodzinom na świecie.
Pozdrawiam także przedstawicieli Rycerstwa Niepokalanej. Cieszę się, że po osiemdziesięciu pięciu latach od powstania Wasze Stowarzyszenie się rozwija i że troska o zbawienie dusz, jaka rozpalała św. Maksymiliana, wciąż ożywia Wasze działania. Niech opieka i wstawiennictwo Matki Najświętszej stale Wam towarzyszą.
Dzisiejsza konferencja poświęcona była postaci Papieża Jana Pawła I. Wczoraj obchodziliśmy 25. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. Uczestniczyłem w tamtym konklawe. Wspominam go jako nauczyciela wiary prostej i pełnej oddania, przeżywanej według zasady: „Najważniejsze jest naśladować i kochać Chrystusa”. Oby to była reguła życia dla nas wszystkich.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja generalna 27 sierpnia 2003 r.

„Ja również klękam przed jej jasnogórskim wizerunkiem”

Telegram Ojca Świętego Jana Pawła II,
skierowany do Ojców Paulinów oraz Pielgrzymów Jasnogórskich

Przewielebny o. Izydor Matuszewski
Generał Zakonu Paulinów
Jasna Góra, Częstochowa

Dziś rzesze pielgrzymów, pod przewodnictwem Księdza Prymasa, Księży Kardynałów i Biskupów, otaczają Sanktuarium, aby oddawać hołd Matce Bożej Jasnogórskiej i zawierzać Jej sprawy osobiste i rodzinne, a także losy Kościoła i Narodu. Ja również klękam przed Jej jasnogórskim wizerunkiem w kaplicy w Castel Gandolfo i jednoczę się w tej modlitwie uwielbienia i oddania. Razem przychodzimy do Maryi, gorąco wierząc, że wejrzy na nasze troski i jak w Kanie Galilejskiej przedstawi je Chrystusowi. Razem też wsłuchujemy się w Jej słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5) i wciąż na nowo uczymy się posłuszeństwa Chrystusowi. Przez posłuszeństwo wiary może dokonywać się przemiana naszej codzienności, tak że stanie się ona objawieniem Jego Bożej miłości.
Przypominają o tym również poświęcane dziś nowe stacje różańcowe na obrzeżach placu jasnogórskiego, przedstawiające tajemnice światła. Są to misteria posłuszeństwa Syna Bożego zbawczej woli Ojca. Niech ich kontemplacja będzie dla wszystkich pielgrzymów prawdziwą szkołą odczytywania woli Bożej i wiernego współdziałania z Chrystusem w budowaniu Królestwa niebieskiego.
Jasnogórskiej Królowej zawierzam drogich Kardynałów i Biskupów, Ojców Paulinów, Kapłanów, Osoby konsekrowane i wszystkich Wiernych pielgrzymujących do Jej tronu. Wszystkim z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II - papież
Castel Gandolfo, 26 sierpnia 2003 r.

Stolica Apostolska na spotkaniu w Kazachstanie

Delegacja Stolicy Apostolskiej weźmie udział w międzynarodowym Kongresie Międzyreligijnym, który odbędzie się w dniach 23-24 września w stolicy Kazachstanu - Astanie. Informując o tym, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls podkreślił, że Kościół katolicki „z przyjemnością przyjął zaproszenie” na to spotkanie.
„Jak wiadomo, Kościół katolicki sprzyja dialogowi między religiami, a - jak naucza deklaracja Nostra aetate Soboru Watykańskiego II - „wzywa swoich synów, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują» (n. 2)” - stwierdził Rzecznik Stolicy Apostolskiej. Przypomniał następnie o licznych spotkaniach z przywódcami religijnymi, jakie w ciągu 25 lat swego pontyfikatu odbył Jan Paweł II „dla wspierania na świecie wartości duchowych i moralnych i na rzecz pojednania i pokoju między narodami”.
Navarro-Valls wymienił w tym kontekście ubiegłoroczne styczniowe spotkanie w Asyżu, w czasie którego Ojciec Święty podkreślił, że powoływanie się na Boga w stosowaniu przemocy jest bluźnierstwem i nie ma nic wspólnego z religią.
„Stolica Apostolska życzy gorąco powodzenia spotkaniu w Astanie i ma nadzieję, że przyczyni się ono do krzewienia pokoju i zgody w rodzinie ludzkiej, przy poszanowaniu praw każdej osoby” - czytamy na zakończenie oświadczenia Rzecznika.
Delegacji watykańskiej przewodniczyć będzie emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko, a w jej skład wejdą m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” - abp Renato Martino, nuncjusz apostolski w Kazachstanie - abp Józef Wesołowski, arcybiskup Astany Tomasz Peta i ks. Józef Maj TJ z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kondolencje po zamachu w Bombaju

Jan Paweł II przekazał kondolencje indyjskim władzom cywilnym oraz rodzinom dotkniętym zamachami w Bombaju 26 sierpnia. Kard. Angelo Sodano w telegramie do abp. Ivana Diasa zapewnia o papieskiej modlitwie w intencji ofiar. „Papież apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrzeczenie się dróg przemocy, które przyniosły tak wiele niepotrzebnego cierpienia oraz o dołożenie starań, by pokój zatriumfował nad siłami nieufności i nienawiści”.
Arcybiskup Bombaju w imieniu tamtejszej wspólnoty katolickiej wyraził gotowość spieszenia z pomocą rodzinom ofiar zamachu. „Katolicy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać pokój i zgodę w mieście, które nosi dumną nazwę pierwszej metropolii w Indiach” - oświadczył kard. Dias.
W wyniku wybuchów w Bombaju co najmniej 52 osoby zginęły, a ok. 150 zostało rannych. Eksplodowały ładunki podłożone w dwóch samochodach-pułapkach: na zatłoczonym bazarze i w pobliżu słynnej budowli „Wrota Indii”. Do ataku doszło w dniu ogłoszenia raportu archeologicznego w sprawie miejsca kultu, do którego prawa roszczą sobie zarówno hinduiści, jak i muzułmanie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję