Reklama

Głos z Torunia

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński - sługa Eucharystii

Ogromna część naszego społeczeństwa doznała już nie raz lęku i niepokoju o nadchodzące jutro. Niejedna już karta naszych dziejów dotyczyła niełatwej drogi do wolności, dlatego nieustannie wznosiliśmy swe modlitwy ku Bogu. A On, pomny na swe obietnice, wzbudzał w naszym narodzie opatrznościowych Pasterzy Kościoła. Jednym z nich był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński.

Fot. Ewa Melerska

Soli Deo per Mariam

To przewodnie hasło i dewiza jego życia i powołania. Bł. kard. Stefan Wyszyński był nieustraszonym głosicielem Ewangelii, obrońcą Kościoła i wartości chrześcijańskich oraz wiernym synem Matki Najświętszej. Troszczył się o wolność religijną i godne warunki życia swoich rodaków. Za odwagę w głoszeniu wolności w latach 1953-56 zostaje przez komunistów więziony w Rywałdzie, a następnie w Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim oraz w Komańczy. Owocem prześladowań, cierpień duchowych i fizycznych stała się jednak Wielka Nowenna Tysiąclecia oraz Jasnogórskie Śluby Narodu, które przygotowały nas do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Mimo wielu przeszkód stawianych na jego drodze nie uląkł się zła i nie zrezygnował z realizacji swego życiowego programu. W „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” opisał zasady kierowania się miłością względem Boga i drugiego człowieka. Skąd błogosławiony czerpał siłę do niezłomnej walki o wartości, które na zawsze pozostały aktualne i wieczne? Spójrzmy na jego umiłowanie Eucharystii.

Reklama

Eucharystia w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Prymas podkreślał często, że Eucharystia jest nie tylko przypomnieniem męki Chrystusa, ale także wyrazem naszej ufności, że przez krzyż w ślad za Panem wchodzimy do chwały. W jego nauczaniu Msza św. jest naszym zjednoczeniem z Bogiem Ojcem przez Syna Bożego w Duchu Świętym oraz stanowi najdoskonalszą formę zadośćuczynienia za grzechy i pojednania z Ojcem. Staje się ona dla nas źródłem natchnienia i mocy do poświęcenia się dla innych, dostrzegania w nich cierpiącego Chrystusa. Błogosławiony Prymas w swoim nauczaniu często przedstawiał Eucharystię jako wyraz wspólnoty nie tylko z Bogiem, ale także z Kościołem i ludem Bożym. Godne przyjęcie Pana Jezusa w Eucharystii polega na czujności w zachowaniu miłości bliźniego, ażeby nasze serce nie było usposobione niechętnie do kogokolwiek.

Prymas Wyszyński przykładał wielką wagę do okazywania zewnętrznej czci Chrystusowi Eucharystycznemu podczas adoracji. 23 listopada 1975 roku w Choszczówce mówił: Pragniemy popatrzeć na Ciebie w Eucharystii. Wybrałeś taki kształt królowania, że Twój tron jest cichy. Aby Twoja władza nikogo nie onieśmielała, osłaniasz swoją królewską moc postaciami Chleba i Wina. Tak stałeś się przystępny dla wszystkich. Na Twoim tronie jesteś zawsze obecny, zawsze Ciebie można zastać, nie trzeba do Ciebie zgłaszać podań, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy być! Jakaż prostota płynie z tych słów. Może i dziś bł. kard. Wyszyński chciałby zaprosić nas, byśmy więcej czasu poświęcali Chrystusowi podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Tylko święci, a pośród nich Prymas Tysiąclecia zauważają, że gdyby człowiek był czymś nieważnym, skromnym, małym, bez znaczenia, na pewno Bóg nie podejmowałby tak niezwykłych „wysiłków”, aby go ratować, zbawiać i żywić swoim Ciałem.

Reklama

Podobnie i bł. Maria Pasterka o wartości Eucharystii nauczała swoje siostry i podopieczne: Bóg nie da się przezwyciężyć w szczodrobliwości! Eucharystia będzie tą silną nagrodą, obiecaną przez Pana Jezusa tym, którzy wszystko dla Niego opuścili z miłości! Jezus w Najświętszym Sakramencie będzie Ojcem, Matką, Bratem, Siostrą, Przyjacielem, Skarbem i Oblubieńcem, w którym się wszystko odnajdzie, co się dla Niego opuściło - i jeszcze wiele więcej! O tak, Jezus w Najświętszym Sakramencie jest wszystkim dla duszy, która dla Niego wszystko opuściła

Być jak orły

Dewizą życia, jaką błogosławiony Prymas kierował się w swoim życiu i pozostawił nam w dziedzictwie, są słowa: w każdych warunkach można osiągnąć świętość. Niełatwo iść stromą ścieżką, jaką wyznacza nam Pan, stąd kard. Wyszyński wskazuje nam sposób pokonywania trudności życiowych przez wznoszenie się ponad nimi, czyli nie zatrzymywanie przy nich swej uwagi więcej niż to konieczne. Inaczej mówiąc, zachęca nas do naśladowania szybujących orłów: Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! Serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla was znakiem, programem i ukazaniem drogi. W ramionach Jasnogórskiej Pani, Waszej Najlepszej Matki i Królowej Polski, szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła

2021-09-16 10:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 75 tys. dzieci z Polski modliło się na różańcu!

2021-10-22 08:23

[ TEMATY ]

różaniec

Mat.prasowy

W kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” udział wzięło ponad 75 tys. dzieci z Polski. To rekordowy wynik. Do akcji dołączyły szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy, parafie i rodziny. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowała kampanię.

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzi na wspólnej modlitwie dzieci z całego świata. Najmłodsi modlą się o pokój w nadziei, że spełnią się słowa wypowiedziane przez św. o. Pio: „kiedy milion dzieci będzie modlić się na różańcu, świat się zmieni”.

CZYTAJ DALEJ

W Izraelu zmarł ksiądz infułat Grzegorz Pawłowski

2021-10-21 20:55

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

Lublin

Izrael

PAP

Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski

Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski

W Izraelu zmarł ks. infułat Grzegorz Pawłowski – poinformowała w czwartek Archidiecezja Lubelska. Urodził się w 1931 r. w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Jego rodzice i siostra zginęli w czasie II wojny światowej. On sam ukrywał się przed nazistami dzięki pomocy polskich rodzin.

"W dniu 21 października 2021 r. zmarł w Izraelu ks. Grzegorz Pawłowski, protonotariusz apostolski (infułat), kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej, honorowy obywatel Miasta Lublin. Informacje o pogrzebie zostaną podane po ich ustaleniu" – przekazała w czwartek w komunikacie Archidiecezja Lubelska.

CZYTAJ DALEJ

Papież: solidarność nadaje treść wierze

2021-10-23 17:39

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Papież Franciszek przyjął dziś w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice, którzy spotkali się w Rzymie na corocznej międzynarodowej konferencji. Celem założonej przed 28 laty przez Jana Pawła II instytucji jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła.

Tematem tegorocznego spotkania jest poszukiwanie rozwiązań dla bolączek świata, takich jak niesprawiedliwość, nierówność i wykluczenie. Franciszek zaznaczył, że współczesne systemy ekonomiczne niszczą życie w imię bożka pieniądza, zaszczepiają pazerne postawy wobec zasobów ziemi i podsycają wiele form nierówności. „Nie możemy pozostać na to obojętni, ale odpowiedzią na niesprawiedliwość i wyzysk nie może być wyłącznie potępienie, ale przede wszystkim aktywne promowanie dobra” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję