Reklama

Niedziela Przemyska

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

W tym roku pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak już po raz dziesiąty. O poranku 11 września pielgrzymi zgromadzili się w kościele parafialnym w Pruchniku – miejscu gdzie urodził się

Reklama

Bł. Bronisław Markiewicz. Ks. Proboszcz Piotr Kandefer powitał zgromadzonych pielgrzymów i udzielił okolicznościowego błogosławieństwa z posłaniem na drogę. Nad organizacją pielgrzymki czuwali już tradycyjnie jej kierownicy: Ks. Mariusz Marciniec CSMA i s. Agnieszka Zych CSSMA. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 130 osób, w tym 7 kapłanów, 2 kleryków i 22 siostry michalitki.

W dziękczynny charakter pielgrzymki wpisały się Jubileusze obchodzone przez Księży Michalitów: 100 lecie zatwierdzenia Zgromadzenia oraz 50 lat pobytu i pracy apostolskiej

w parafiach w Tuligłowach i Jasieniu. Czas pielgrzymowania przypadł również w szczególnym momencie dla naszej Ojczyzny i Kościoła, mianowicie dzień przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Postacie przyszłych błogosławionych przybliżył pątnikom w swojej konferencji ks. Krzysztof Poświata - michalita. Słowa Kard. Stefana Wyszyńskiego wybrzmiały także w trakcie rozważań nabożeństwa Drogi Krzyżowej i rozważań różańcowych. Opiekę duchową w trakcie pielgrzymowania sprawował ks. Kazimierz Szydło CSMA, który wygłosił do pielgrzymów dwie konferencje o sakramencie pokuty i Eucharystii.

Reklama

Pielgrzymi pokonywali drogę z radosnym śpiewem przeplatanym modlitwą i skupieniem. Dawali przy tym świadectwo ogromnej radości i wiary. Ogromnie cieszyło to, że w pielgrzymce wzięło udział wielu młodych ludzi. Pielgrzymi dotarli do celu późnym popołudniem, z radością i entuzjazmem witali i pozdrawiali mieszkańców Przemyśla. Przed Katedrą w Przemyślu odbyła się modlitwa za Ojczyznę pod pomnikiem Anioła Stróża Polski, a delegacja pielgrzymów złożyła kwiaty i znicze. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. W homilii Ksiądz biskup nawiązując do pielgrzymowania i podjętego trudu podkreślał, że droga jest okazją do powiedzenia kim jest dla mnie Jezus Chrystus. Mówił że, przyjmując Chrystusa za Pana zgadzamy się na to, żeby z Nim dźwigać Krzyż. Nawiązywał też do osoby bł. Bronisława i jego nieugiętej postawy, powściągliwości i pracy. Zwracał uwagę, że zaparcie się siebie to zrezygnowanie z własnych planów na rzecz tego co zaplanował Bóg, a powściągliwość jest rezygnacją z tego co dla nas wygodne. Na zakończenie Eucharystii młodzi pielgrzymi odczytali Apel Młodych, w którym wybrzmiały słowa Ks. Prymasa Wyszyńskiego skierowane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko (...) Stać Was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga: stawiamy Wam duże wymagania"

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar X Jubileuszowej Pielgrzymki, niech będzie uwielbiony w sercach wszystkich pielgrzymów na przestrzeni tych 10 lat, w sercach ludzi spotykanych na szlaku, w każdym trudzie, zmęczeniu, ale i ogromnej radości ze świadczenia o Jezusie. Jemu Chwała za wszystkie łaski tego czasu, które stały się udziałem każdego pielgrzyma.

2021-09-16 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w sutannach oddani ludziom i Ojczyźnie

2021-10-22 16:41

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Karol Wojtyła

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Co łączyło Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego? Wszyscy trzej, podkreślali swoją miłość do Ojczyzny, uważali Polskę za swoje dobro i otaczali ją troską. Dostrzegali również nierozerwalny związek patriotyzmu z narodem - wspólnotą ducha i twórcą kultury. Ich przesłanie jest nadal aktualne - patriotyzm to nie abstrakcja, to środowisko ludzi kierujących się prawdą, sprawiedliwością opartą na miłości, pokojem oraz dbałością o dobro wspólne.

W październiku obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. We wrześniu świętowaliśmy wyniesienie na ołtarze prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny trwał aż 30 lat. Połączyła ich nie tylko świętość, ale i miłość do Ojczyzny. Ks. Jerzy Popiełuszko czerpał z patriotyzmu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Ci dwaj wielcy Polacy mieli wielki wpływ na posługę kapłańską i duszpasterską kapelana "Solidarności".

CZYTAJ DALEJ

W jednym z wielkopolskich lasów znaleziono szatana

2021-10-23 11:13

[ TEMATY ]

szatan

Grzyby

Pixabay.com

W wielkopolskim lesie po raz pierwszy odkryto szatana – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ponieważ krwistoborowik szatański od 2014 r. podlega ścisłej ochronie leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.

Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) zaznaczył, że krwistoborowik szatański, nazywany szatanem, jest na tyle rzadkim gatunkiem grzyba występującym w Polsce, że istnieje tylko kilkanaście miejsc, w których można go spotkać. "Od 2014 r. podlega ochronie ścisłej i uznawany jest za gatunek krytycznie zagrożony. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Rodzin - Naszym charyzmatem jest miłość

2021-10-23 20:05

Magdalena Lewandowska

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

W parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu odbył się I Charyzmatyczny Kongres Rodzin zorganizowany przez Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Prelegentami byli Monika i Marcin Gomułkowie – znani jako „Gomułeczki”, szczęśliwi małżonkowie i rodzice trójki dzieci, prowadzą vloga „Początek wieczności”, na którym promują sakramentalne małżeństwo – i dominikanin o. Mateusz Kosior, ceniony kaznodzieja i duszpasterz.

– Kto myśli, że zostanie kanonizowany po śmierci? – pytał zebranych na Kongresie małżonków Marcin Gomułka. – Wiem, że w nas jest takie myślenie: wszyscy, ale nie ja. Ale to powinno być nasze pragnienie. Ja chcę być święty. Nie będę na pewno jak św. o. Pio czy św. s. Faustyna, ale chce być święty jako mąż i ojciec, bo tego pragnie dla mnie Bóg. I was też do tego zapraszam – zachęcał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję