Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Kolejny apel ComECE o odwołanie do chrześcijaństwa w Konstytucji UE

Prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) skierowało list do urzędującego przewodniczącego Rady Europy, włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, apelując po raz kolejny o odwołanie do chrześcijaństwa w preambule przyszłego traktatu konstytucyjnego UE.
Zwrócono uwagę, że dzięki odwołaniu się do chrześcijaństwa w preambule przyszłej konstytucji UE traktat ten „byłby kompletny, dając wyraz źródłom wartości, na których opiera się zarówno sam dokument, jak i cały projekt europejski”. Ponieważ „niekwestionowany jest wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską”, nieuwzględnienie takiego odniesienia „byłoby trudne do zrozumienia dla wielu obywateli Europy, niezależnie od tego, czy wierzą w tę transcendencję” - czytamy m.in. w liście prezydium ComECE datowanym na 22 września br.

Z USA

Odnowienie profesji zakonnej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 7 września br. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, trzech braci kleryków: br. Rafał Walczyk, br. Paweł Przygodzki i br. Marek Łącki dokonało odnowy ślubów zakonnych wobec o. Krzysztofa Wieliczko - delegata generała Zakonu Paulinów. Homilię w języku angielskim wygłosił prefekt kleryków - o. Simon Shaner. Bracia klerycy ślubowali na nowo czystość, posłuszeństwo i ubóstwo ewangeliczne.
Braciom klerykom gratulujemy łaski profesji zakonnej. Polecamy ich opiece Matki Jasnogórskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Marian Załęcki OSPPE

Włochy

Abp Javier Lozano Barragán, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który uczestniczył w 5. światowej konferencji nt. narkotyków w Rzymie, oświadczył m.in., iż Stolica Apostolska opowiada się za bezwzględną walką z handlem narkotykami, w myśl sformułowania Jana Pawła II, że „w walce z tym zjawiskiem nie może być mowy o żadnym kompromisie, ponieważ nie należy paktować ze złem”. Kościół opowiada się za „zapobieganiem, leczeniem i represją - jako jedyną drogą prowadzącą do wykorzenienia tej plagi, będącej główną przyczyną degeneracji w dziedzinie etyki i dezintegracji społecznej” - powiedział m.in. abp Barragán.

Reklama

Francja

Parlament Europejski odrzucił 24 września br. wniosek swojej największej frakcji politycznej - chadeków i konserwatystów - żeby zaapelować o wyraźne odwołanie się w przyszłej konstytucji UE do „korzeni judeochrześcijańskich” Europy. Na sesji PE w Strasburgu poprawkę chadeków odrzuciło 283 eurodeputowanych, tylko 21 było za, a 15 wstrzymało się od głosu. Jednocześnie eurodeputowani zaapelowali do konferencji rządowej, która w październiku br. w Rzymie zadecyduje o ostatecznym kształcie konstytucji, aby bez zmian przyjęła projekt traktatu w wersji zaproponowanej przez Konwent Europejski. Delegat brytyjskiej Partii Pracy Richard Corbett powiedział m.in., że „w Europie jest wiele religii i wielu ich wyznawców. Dlatego uważa za niedopuszczalne faworyzowanie jednej religii, poprzez wymienienie jej w traktacie konstytucyjnym”. Ubolewanie z powodu wyników głosowania wyraził m.in. deputowany z ramienia CDU i przewodniczący komisji zagranicznej PE - Elmar Brok, który stwierdził, że gdyby chrześcijaństwo zostało w sposób wyraźny wymienione w przyszłym traktacie, dla obywateli Unii oznaczałoby to postęp.

Gruzja

Prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze wyraził żal z powodu skandalu dyplomatycznego, wywołanego wstrzymaniem podpisania umowy ze Stolicą Apostolską, co miało nastąpić podczas wizyty w tym kraju szefa watykańskiej dyplomacji - abp. Jeana-Louisa Taurana. W ostatniej chwili Szewardnadze odroczył parafowanie umowy - po tym, jak doszło do protestu Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i demonstracji kilkuset studentów przed Nuncjaturą Apostolską w Tibilisi. Abp Tauran wyraził głębokie oburzenie i ostro skrytykował zachowanie Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Irak

Biskupi Kościoła chaldejskiego w Iraku zaapelowali do szefa cywilnych władz amerykańskich Paula Bremera w tym kraju, aby „zagwarantowano prawa religijne, społeczne i polityczne wszystkim chrześcijanom mieszkającym na terenie Iraku - przede wszystkim Chaldejczykom”. Biskupi podkreślili m.in., że są potomkami starożytnych mieszkańców Iraku, i przypomnieli, że w ostatnich dziesięcioleciach tysiące wiernych Kościoła chaldejskiego musiało dobrowolnie bądź pod przymusem opuścić kraj.

Tydzień na świecie

W Rzymie zmarł ks. inf. Stanisław Michalski, zasłużony duszpasterz polskiej emigracji we Włoszech, człowiek bliski Janowi Pawłowi II, jeden z najbliższych współpracowników abp. Szczepana Wesołego.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję wzywającą Izrael, by odstąpił od groźby „usunięcia” przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata. Sesja Zgromadzenia Ogólnego została zwołana na wniosek państw arabskich po tym, jak USA zawetowały rezolucję w tej samej sprawie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jaap de Hoop Scheffer, szef MSZ Holandii, został jednogłośnie wybrany przez 19 ambasadorów NATO na nowego sekretarza generalnyego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zastąpi na tym stanowisku lorda George’a Robertsona.

Przemawiając w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ do ponad 100 prezydentów, premierów i szefów dyplomacji, prezydent USA George W. Bush ani na krok nie odstąpił od swoich wcześniejszych wypowiedzi w sprawie Iraku. Wyciągnął jednak rękę do oponentów (Francji i Niemiec): „Mimo że różnimy się co do sprawy Iraku, to łączy nas zgoda co do fundamentalnych praw popieranych przez tę organizację” - stwierdził m.in. prezydent USA.

Cios wymierzony w Amerykę 11 września 2001 r. miał być o wiele potężniejszy: terroryści zamierzali porwać nie 4, lecz 10 samolotów - zeznał m.in. Chalid Mohammed, najważniejszy zatrzymany dotąd członek al-Kaidy.

Referendum europejskie na Łotwie zakończyło serię plebiscytów wśród kandydatów do UE. „Tak” dla Unii powiedziało 67% głosujących mieszkańców tego kraju. Frekwencja wyniosła ponad 72%.

Słoweńcy zadecydowali w ogólnokrajowym referendum, że sklepy powinny być w niedzielę nieczynne. Wprowadzenia takiego zakazu domagały się związki zawodowe oraz Kościół katolicki, który naucza, że praca w niedzielę narusza wartości rodzinne i jest krzywdą dla pracowników.

Białoruski sąd zadecydował o zamknięciu dziennika Miestnoje Wremja. To już 20. nierządowa gazeta zlikwidowana na Białorusi w ostatnich 2 latach.

Rząd komunistycznej Korei Północnej odrzucił rezolucję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), wzywającą do rezygnacji z arsenału jądrowego i wpuszczenia inspektorów ONZ. Phenian określił rezolucję jako „niewartą uwagi”.

Kwatera ONZ w Bagdadzie kolejny raz stała się celem zamachu bombowego; jedna osoba zginęła, a 19 innych zostało hospitalizowanych.

Aż 25 izraelskich pilotów odmówiło udziału w akcjach na terytorium palestyńskim, przedstawiając władzom specjalną petycję w tej sprawie. Nie jest to pierwszy przypadek buntu w armii izraelskiej: w ub. roku kilkudziesięciu oficerów i żołnierzy sił lądowych odmówiło uczestnictwa w „akcjach mających na celu uciskanie całego narodu palestyńskiego”.

UNICEF podał, że codziennie na świecie zostaje zainfekowanych wirusem AIDS ok. 2 tys. dzieci poniżej 15. roku życia. Na południu Afryki choroba ta powoduje więcej ofiar niż wojna i przemoc.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję