Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Adwent przygotowaniem na ostateczne spotkanie

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bielsko‑Biała

Monika Jaworska

Adwent właściwy, to spotkanie z Panem Bogiem - powiedział o. Aurelian OFM, który w dniach 7-11 grudnia prowadził rekolekcje adwentowe w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Podczas rekolekcji rozważał temat przygotowania się na spotkanie z Jezusem w godzinie śmierci: - Nie da się przygotować na spotkanie z Panem w ostatniej chwili. Ten adwent naszego życia ma być obecny w naszym życiu zawsze. W każdej chwili mam być gotowy na to spotkanie. Jezus ma być fundamentem mojego życia - zauważył o. Aurelian. Podczas rekolekcji nawiązywał też do tematyki wiary i opowiedział o drogach świętości, jakimi ma człowiek podążać, chcąc innych przyciągnąć do Boga. Był też czas na nauki stanowe i nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem dla chorych.

W tej parafii odbywały się też Roraty po łacinie, które połączono z rekolekcjami i refleksją. Te spotkania przygotowała parafialna schola „Coram Deo”. Msze św. roratnie w języku łacińskim i śpiewem gregoriańskim z udziałem scholi odbywały się w każdy piątek Adwentu o godz. 20. Towarzyszył im specyficzny klimat - w świątyni panowały ciemności, które były rozświetlone jedynie światłem z zapalonych świec. Schola w zaproszeniu zachęcała: „Zakochanych w gregoriance, adoratorów łaciny, poszukujących rekolekcyjnego «przeorania» duszy, tęskniących za tradycją Kościoła czyli inaczej - tych, którym chce się czegoś więcej - zapraszamy”.

W innej parafii diecezji bielsko-żywieckiej - w parafii św. Barbary w Strumieniu poprowadzono łączone rekolekcje, tzw. rekolekcje adwentowo-odpustowe, które rozpoczęły się 1 grudnia i trwały do środy 4 grudnia, kiedy to przypadło wspomnienie św. Barbary - patronki parafii. Rekolekcje poprowadził ks. Zbigniew Zachorek z parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Były one bezpośrednim przygotowaniem do odpustu parafialnego. - Dziękujemy za głębokie konferencje, które ożywiły naszą wiarę - podziękował rekolekcjoniście proboszcz parafii, ks. prał. Oskar Kuśka. W środę w tej parafii odprawiono też Mszę św. Barbórkową o godz. 10 w intencji górników i ich rodzin. Ofiarę z tej Mszy św. przeznaczono na pokrycie kosztów nagrzewnic do kościoła.

W niedzielę 8 grudnia odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Barbary. Sumę opustową o godz. 11 celebrował ks. prał. Stanisław Morawa z parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku, a kazania wygłosił ks. Tomasz Związek z tej samej parafii. Odpust zakończył się popołudniowymi nieszporami z modlitwą „Godzinkami o św. Barbarze”. Warto dodać, że w tej parafii ukończono też budowę „Strumieńskiego Betlejem”. Uroczyste otwarcie żywej szopki i jej poświęcenie będzie miało miejsce 24 grudnia na Pasterce. A potem przez kolejne tygodnie w godz. 8-21 będzie można odwiedzać tę największą w diecezji żywą szopkę i zobaczyć jej mieszkańców, czyli m.in. różne gatunki zwierząt. Zakończenie „Strumieńskiego Betlejem” zaplanowano na 12 stycznia 2014 r. o godz. 18.

2013-12-17 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukają Boga we wszystkich rzeczach

[ TEMATY ]

rekolekcje

Trzy spotkania pod hasłem "GodFinder" odbyły się w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. "Rekolekcje inaczej" poprowadził jezuita z Gdyni. Od poniedziałku do środy w duchowych ćwiczeniach uczestniczyło kilkadziesiąt młodych osób.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję