Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Św. Mikołaj mówi o tożsamości

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bielsko‑Biała

Monika Jaworska

Co roku do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na tydzień przed odpustem parafialnym zjeżdżają pielgrzymki z poszczególnych parafii różnych dekanatów naszej diecezji. W tym roku najbardziej aktywne pielgrzymowanie rozpoczęło się już w sobotę 30 listopada br., kiedy to do Pierśćca przybyły setki osób, w tym ponad 70 grup Apostolstwa Dobrej Śmierci naszej diecezji, archidiecezji krakowskiej i katowickiej. A potem od poniedziałku poszczególne parafie dekanatów nawiedzały sanktuarium.

Reklama

We wtorek do Pierścca zjechali pielgrzymi z dekanatu skoczowskiego, wiślańskiego i bielskiego IV. W tym dniu wikariusz parafii, ks. Waldemar Niemiec, w głoszonej homilii zauważył, że współcześnie człowiek jest traktowany jak numer. W instytucjach urzędnicy zamiast pytać o imię i nazwisko, pytają o NIP, PESEL, i na tej podstawie szukają informacji o petencie. Instytucje jakby sprowadzają wartość człowieka do rzeczy, numeru. - Ważne jest, aby mieć świadomość własnej tożsamości. Św. Mikołaj mówi nam o tej tożsamości - podkreślił kapłan. Nawiązał do metafory drzewa, stwierdzając że ważne jest, jakie drzewo wydaje owoce i jakie my wydajemy owoce. Wymienił cechę drzewa, jaką jest trwałość, stałość. Samochód uderzy w drzewo i drzewo stoi, a samochód jest zniszczony. To obraz zderzenia nowoczesności z tradycją. - Św. Mikołaj, jako symbol drzewa, pokazuje nam te wartości, jakie Bóg nam dał - podsumował.

Tydzień pielgrzymkowy w Pierśćcu zwieńczyła uroczystość odpustowa w niedzielę 8 grudnia. Suma odpustowa została odprawiona o godz. 11. Celebrował ją ks. dr Ryszard Skowronek z Katowic, dziekan skoczowski ks. prał. Alojzy Zuber, ks. Wojciech Tyczyński ze Skoczowa i wikariusz z Pierśćca ks. Waldemar Niemiec. Ks. Skowronek w homilii mówił o świadomym wyborze świętości. Nawiązał tez do świadomego wyboru świętego patrona - tę świadomość wyboru człowiek ma przy bierzmowaniu, kiedy wybiera sobie patrona.

2013-12-17 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas i eko-pomoc dla misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej

[ TEMATY ]

Caritas

Bielsko‑Biała

Caritas

Diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej startuje z projektem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne. Przedsięwzięcie ma zapewnić finansowe wsparcie charytatywnych dzieł w Ameryce Południowej, prowadzonych przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za beatyfikację urodzonego w Łodygowicach na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka.

Jak wyjaśnia dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, akcja zbierania surowców wtórnych ma także wymiar edukacyjny. „Przyczyni się do kształtowania postawy troski o czystość środowiska naturalnego. Jest to też odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka zawarte w encyklice «Laudato si»”– zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję