Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam moich rodaków z Polski i ze świata, kardynałów i biskupów. Wszystkim serdecznie dziękuję za obecność - tę dzisiejszą i tę w ciągu dwudziestu pięciu lat mojego pontyfikatu.
Dziękuję za modlitwy i za wszelkie wyrazy życzliwości i jedności. Cieszę się, że mogę liczyć na Wasze duchowe wsparcie. Zawieźcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim”.

Audiencja generalna 15 października 2003 r.

Adhortacja o posłudze biskupa

16 października 2003 r., w 25. rocznicę swego wyboru na papieża, Jan Paweł II podpisał adhortację apostolską Pastores gregis, poświęconą posłudze i zadaniom biskupów w Kościele. Jest to owoc przemyśleń i wniosków X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, który obradował w Watykanie w dniach 30 września - 27 października 2001 r. nt. Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata.
Adhortacja Pastores gregis przedstawia teologiczne rozumienie, kim jest biskup i jaką pełni posługę, zwracając szczególną uwagę na kolegialność episkopatu. Papież pisze, że podstawowym zadaniem biskupa jest „głoszenie światu nadziei” (Ef 1, 18; 1 Kor 2, 9). Biskup „powinien wzbudzać ufność i uzasadniać wobec wszystkich nadzieję chrześcijańską” (1 P 3, 15). Pomocą służy mu „światło i pociecha Ewangelii”. Adhortacja zawiera analizę potrójnego wymiaru zadań pasterskich: posługi głoszenia, uświęcania i rządzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

W Moskwie odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża. 15 października br. miała miejsce konferencja pt. Jan Paweł II - inspirator nadziei, z udziałem przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy rządzie Federacji Rosyjskiej - abp. Antonio Menniniego i metropolity moskiewskiego - abp. Tadeusza Kondrusiewicza, a także została odprawiona uroczysta Msza św. w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień wcześniej - 14 października br. odbyła się prezentacja zbioru dzieł filozoficzno-teologicznych Jana Pawła II w języku rosyjskim. Jest to pierwsze tak obszerne wydanie twórczości Ojca Świętego w tym języku, ale bez dzieł papieskich: dokumentów i przemówień. 12 października br. abp Mennini wraz z abp. Kondrusiewiczem w stołecznej katedrze odprawili Mszę św. dziękczynną za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Mimo trudności w stosunkach między Watykanem a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym - patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II wystosował do Jana Pawła II z okazji jubileuszu depeszę gratulacyjną.

Reklama

Ukraina

Eucharystią w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie zakończył się 12 października br. I Kongres Katolików Świeckich Europy Wschodniej. Głównym koncelebransem był kard. James Francis Stafford, do niedawna przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Podczas Mszy św. odczytano Przesłanie Kongresu, w którym wyrażono wdzięczność Bogu za historyczne przemiany, które zaowocowały darem wolności w tej części świata. Autorzy zobowiązali się również przekazać jego treść swoim wspólnotom chrześcijańskim, a zwłaszcza świeckim, aby umacniać świadomość powołania wszystkich ochrzczonych. Każdy z uczestników otrzymał adhortację apostolską Christifideles laici (o miejscu i zadaniach świeckich w Kościele), jako rodzaj busoli wskazującej drogę chrześcijańskiego zaangażowania, oraz różaniec - dar Ojca Świętego.

Wietnam

Według amerykańskiej organizacji obrony praw człowieka Center for Religious Freedom, chrześcijańska mniejszość na północy Wietnamu jest prześladowana. W specjalnym raporcie stwierdzono, że w powiecie Xin Min jednostka policji chodziła od domu do domu, zmuszając chrześcijan należących do ludu Hmong do podpisywania deklaracji o wyrzeczeniu się wiary chrześcijańskiej. „Lokalne władze zostały upoważnione do stosowania najbardziej barbarzyńskich środków represji w celu wykorzenienia wiary chrześcijańskiej wśród Hmongów” - twierdzi organizacja.

Słowacja

W Bratysławie odbyło się międzynarodowe sympozjum pt. Etyka życia w chrześcijańskiej perspektywie. Honorowym gościem był kard. Alfonso Lopez Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, który przemawiał na temat wyzwań, jakie stoją przed współczesną rodziną. Podczas obrad głos zabrał m.in. ks. prof. Andrzej Szostek, rektor KUL, który wygłosił referat nt. Regulacja płodności i antykoncepcja. Przemawiał także m.in.: abp Carlo Caffarra, założyciel i pierwszy przewodniczący Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II. Jego wystąpienie było poświęcone małżeństwu i rodzinie. Sympozjum zorganizowały Episkopaty Austrii, Węgier i Słowacji w ramach Środkowoeuropejskich Dni Katolików.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął na audiencji w Watykanie przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Przy Papieskim Instytucie Małżeństwa i Rodziny Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie została otwarta katedra Karola Wojtyły. Szefem tej nowej jednostki naukowej, która ma się zajmować promocją myśli Karola Wojtyły i jej wpływu na antropologię filozoficzną i teologiczną, jest wieloletni wykładowca tej uczelni - prof. Stanisław Grygiel z Krakowa.

W watykańskim Biurze Prasowym odbyła się promocja włoskiego przekładu pism filozoficznych Karola Wojtyły, które ukazały się nakładem wydawnictwa Bombiani pod redakcją prof. Giovanni Reale i ks. prof. Tadeusza Stycznia.

Radni Rzymu zaapelowali, by władze Wiecznego Miasta poparły postulat umieszczenia w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej odwołania się do tradycji chrześcijańskiej. O inicjatywie tej poinformowano w czasie uroczystego posiedzenia Rady z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, które odbyło się w Auli Juliusza Cezara na Kapitolu.

O szczególne uznanie chrześcijańskich korzeni Europy w preambule przyszłego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej zaapelowali ponownie przedstawiciele Kościołów naszego kontynentu na spotkaniu w Rzymie z premierem Włoch Silvio Berlusconim.

W katedrze katolickiej w stolicy Szwecji odbyły się obchody 50-lecia istnienia diecezji sztokholmskiej. Osobistym wysłannikiem Jana Pawła II na te uroczystości był arcybiskup Westminsteru i katolicki prymas Anglii - kard. Cormac Murphy-O’Connor.

Shirin Ebadi, irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, otrzymała pokojową Nagrodę Nobla. Została wyróżniona za wkład w demokratyzację Iranu oraz walkę o większe prawa dla kobiet i dzieci.

Stany Zjednoczone zawetowały uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej izraelskie plany wznoszenia murów dzielących terytoria palestyńskie i budowania na tych terenach nowych osiedli żydowskich.

Kościół oraz obrońcy praw człowieka w Boliwii potępili masakrę demonstrantów w położonej niedaleko stolicy kraju miejscowości El Alto. Na rozkaz prezydenta Gonzalo Sánchez de Lozada wojsko i policja otworzyły ogień do protestujących przeciw budowie gazociągu na terytorium Chile, którym ma być przesyłany gaz do USA i Meksyku. Miasto w większości zamieszkane jest przez ubogich i bezrobotnych Indian.

Co najmniej 300 tys. osób wzięło udział w tradycyjnym marszu pokoju z Perugii do Asyżu. Hasło spotkania, którego początki sięgają lat 60. brzmiało w tym roku: „Europa siłą pokoju”.

Zdecydowany sprzeciw wobec eutanazji wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, arcybiskup Bordeaux - Jean-Pierre Ricard. Komunikat ten wydany został w kontekście narastającej we Francji dyskusji wokół ewentualnej legalizacji eutanazji.

Fundamentaliści islamscy na oczach wojsk koalicyjnych w Iraku atakują chrześcijan. Jak informuje misyjna agencja „Fides”, coraz częściej obiektem aktów przemocy stają się wierni Kościoła chaldejskiego. Są ofiary śmiertelne.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR

2024-04-20 15:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Ponad 100 małżonków z całej Polski bierze udział w rekolekcjach prowadzonych przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw Sychar, które w ten weekend odbywają się Ośrodku Rekolekcyjno- Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję