Reklama

Kościół

Spotkanie Stowarzyszenia Homiletów Polskich

Wrocławski Ostrów Tumski stał się miejscem spotkania - konferencji wykładowców homiletyki uczelni teologicznych w Polsce.

2021-09-27 11:05

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Paweł Gabara

Wśród uczestników spotkania znaleźli się również wykładowcy pracujący w Vancouver (Kanada), Bratysławie (Słowacja) i Rzymie (Włochy). Tematem przewodnim konferencji pn. „Prorocze wyzwania pontyfikatu Franciszka” jest nauczanie obecnego Papieża w kontekście przepowiadania słowa Bożego i obecności tego przepowiadania w duszpasterstwie. Sympozjum otworzył i wykład inaugurujący wygłosił ks. prof. Henryk Sławiński - przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich.

Ks. Paweł Gabara

Reklama

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na elementy inspirujące papieża Franciszka do przepowiadania. Oprócz tych wynikających z pragnienia głoszenia Ewangelii, prelegent wskazał także te związane z doświadczeniem, jakie obecny Papież wyniósł z pracy w Argentynie oraz z pragnieniami misyjnymi, jakie zawsze mu towarzyszyły.

Trwająca dwa dni konferencja, oprócz wywodów teologicznych dotyczących przepowiadania, zakłada również analizę współczesnego przepowiadania w kontekście obecnej działalności duszpasterskiej Kościoła. Wśród prelekcji pojawiły się również i takie, które krytycznie oceniają współczesne nauczanie prezbiterów, zwracając uwagę na zbyt częste ideologizowanie religii, a nie Ewangeliczne głoszenie słowa Bożego.

v

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi o spotkaniu papieża z Szimonem Peresem i jordańskim księciem

[ TEMATY ]

ksiądz

spotkanie

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek „z uwagą i zainteresowaniem” wysłuchał propozycji Szimona Peresa, by utworzyć „ONZ religii” - powiedział dziś dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiego ks. Federico Lombardi SJ. Zaznaczył, że według byłego prezydenta Izraela w ten sposób można by się przeciwstawić terrorystom zabijającym w imię religii. Włoski jezuita wspomniał również o przyjęciu przez Ojca Świętego księcia Hassana bil Talala z Jordanii, z którym także rozmawiał na temat dialogu międzyreligijnego i pokoju.

„Szimon Peres poprosił Papieża o spotkanie, by móc poinformować go o różnych inicjatywach na rzecz pokoju, które teraz podejmuje, nie będąc już aktywnym politykiem. Audiencja była długa, rozmawiali 45 minut. Ten poświęcony czas to był także wyraz szacunku Franciszka dla byłego prezydenta Izraela" - wyjaśnił ks. Lombardi.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice radosne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Jiri Hera/fotolia.com

Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater”, poświęconej Najświętszej Maryi Pannie pisze, że Maryja, „szła naprzód w pielgrzymce wiary”. Dzisiaj Maryja jako nasza najlepsza Matka uczy nas wiary. Biorąc więc do rąk różaniec i rozważając tajemnice radosne chcemy uczyć się od Maryi prawdziwej wiary.

1. Tajemnica zwiastowania.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra modlitewne wspomnienie w intencji Synodu Biskupów w Rzymie

2021-10-18 18:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

Rzym

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa modlitewne wspomnienie w intencji Synodu Biskupów w Rzymie. Kustosz sanktuarium przypomniał, że każdy z nas jest „żywym kamieniem” i buduje Kościół. Każdy też może i powinien włączyć się w synodalną drogę, przede wszystkim przez modlitwę.

- Zamysłem papieża Franciszka jest to, żeby pokazać każdemu z nas, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół, za to jaki on jest. Ojciec Święty chce zaangażować każdego w żywe spojrzenie na jego sprawy i w żywą relację w tworzeniu go - zauważył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Przypomniał, że Synod ma zachęcić nie tylko wspólnoty zakonne, ale również grupy parafialne, ruchy i stowarzyszenia, rodziny i innych świeckich do większego zaangażowania się w ewangelizację siebie i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję