Reklama

Niedziela Świdnicka

Ostatnie pożegnanie Medarda Plewackiego - aktora, pedagoga, nauczyciela

Dziś we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe Medarda Plewackiego, zasłużonego aktora, pedagoga, nauczyciel fonetyki dolnośląskich kleryków.

2021-10-02 22:30

[ TEMATY ]

Wrocław

bp Ignacy Dec

Medard Plewacki

Ks. Grzegorz Umiński

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej przewodniczył bp Ignacy Dec.

- Dzisiaj podczas pożegnania śp. Medarda Plewackiego do wieczności, duchowieństwo dolnośląskie wyraża moimi ustami serdeczną wdzięczność wobec niego, za uczenie nas kultury wypowiadanego słowa. Jako kapłani jesteśmy przecież sługami słowa Bożego, a przepowiadania słowa Bożego od strony formy uczył nas dziś żegnany Pan Medard – mówił biskup senior diecezji świdnickiej.

ks. Grzegorz Umiński

Medard Plewacki

Medard Plewacki

Reklama

Medard Plewacki urodził się w 1929 roku w Gniewkowie k. Inowrocławia. Zadebiutował na scenie Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w 1955 roku. Na swoim koncie miał występy na deskach wielu teatrów, pojawiał się również na szklanym ekranie. Aktor na emeryturze udzielał się jako pedagog i prowadził zajęcia z fonetyki, m.in. dla kleryków w seminariach duchownych we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy. Do samej śmierci udzielał się jako aktor i lektor. Wielu kleryków świdnickiego seminarium zapamiętało Pana Medarda, jako cierpliwego, wymagającego pedagoga, który kładł nacisk przede wszystkim na poprawną wymowę i dykcję przyszłych kapłanów, co było i jest niezmierne ważne podczas publicznego zabierania głosu.

ks. Grzegorz Umiński

Procesja żałobna

Procesja żałobna

- Panie Medardzie, oto wybiła godzina pożegnania cię do wieczności, w tej wrocławskiej świątyni. Nad twoją urną dziękujemy Bogu za ciebie, za dobro które przekazał nam tu na ziemi przez twoje szlachetne życie, przez twoją szlachetną, kompetentną posługę. Dziękujemy tobie za dar uczenia nas kultury wypowiadanego słowa, także słowa Bożego, które Bóg wkłada w nasze usta i kieruje do swojego ludu. Pełni wiary i wdzięczności prosimy dobrego i miłosiernego Boga, który był dla ciebie najważniejszy, aby cię przybrał w szaty zbawienia – mówił w słowach pożegnania bp Dec.

ks. Grzegorz Umiński

Uroczystości na cmentarzu

Uroczystości na cmentarzu

- Dziś żegnamy mistrza, który uczył nas, który uczył nas tak kształtować słowo ludzkie, żeby jak najlepiej mogło wypowiedzieć tajemnicę Boga niewidzialnego – napisał w kondolencjach bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

ks. Grzegorz Umiński

Obrzędy na cmentarzu

Obrzędy na cmentarzu

Urna z prochami zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabrodzkiej we Wrocławiu.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: w grudniu jadę do Grecji i na Cypr, a w 2022 roku do Oceanii

2021-10-22 19:27

[ TEMATY ]

podróże

papież Franciszek

grudzień

PAP

Papież Franciszek zapowiedział, że w grudniu pojedzie do Grecji i na Cypr. W przyszłym roku natomiast wybiera się po raz pierwszy do Oceanii. Ojciec Święty mówił o tym w wywiadzie dla argentyńskiej agencji informacyjnej Télam.

Do Grecji i na Cypr papież wybiera się pod koniec pierwszego tygodnia grudnia. Szczegóły programu są w trakcie ustalania. Podróż może objąć także wyspę Lesbos, na której Franciszek był już w 2016 roku, odwiedzając obóz uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Wikary Wojtyła w Niegowici. To tam przyszły papież po raz pierwszy ucałował ziemię

2021-10-22 18:04

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pontyfikat

Karol Wojtyła

Vatican News

22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu kard. Karola Wojtyły, który jako papież przyjął imiona Jan Paweł II. Dziś obchodzimy wspomnienie liturgiczne tego wybitnego Polaka. Swoją posługę kapłańską i duszpasterską rozpoczął na małej małopolskiej prowincji. To właśnie w Niegowici wikary Wojtyła po raz pierwszy uklęknął i pocałował ziemię.

1 listopada 1946 roku ks. Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Uroczystość odbyła się w kaplicy Pałacu Arcybiskupiego w Krakowie. On też wyznaczył Wojtyle pierwszą parafię. Mała, prowincjonalna wioska pod Krakowem była dla wielu wielkim zaskoczeniem. Ks. Wojtyła wrócił przecież z Rzymu, odbył tam studia doktoranckie, dlatego jego bliscy znajomi byli zdziwieni faktem, że młody kapłan zostaje skierowany do wsi, w której aż bieda piszczała. Nie było tam ani wody, ani kanalizacji, a mieszkańcy Niegowici zamiast elektryczności używali lamp naftowych. -Trzeba zaczynać od dołu - odpowiadał ks. Karol.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

2021-10-23 08:02

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję