Reklama

Kościół

Watykanista o wizycie polskich biskupów w Watykanie

Wizyty "ad limina" są zawsze planowane z wyprzedzeniem, przyjazd polskich biskupów nie jest związany ze skandalami - mówi watykanista agencji ACI Stampa Andrea Gagliarducci. 4 października w Watykanie rozpoczęła się wizyta polskich biskupów. Hierarchowie spotkają się z papieżem Franciszkiem, by złożyć mu sprawozdanie o stanie poszczególnych diecezji Kościoła w Polsce.

[ TEMATY ]

episkopat

synod

episkopat

Wizyty "ad limina Apostolorum", czyli "do progów Apostołów" to obowiązek przedstawicieli każdego episkopatu na świecie. Odbywają się one cyklicznie, co pięć lat, stając się okazją do spotkania z papieżem i Kurią Rzymską oraz do podtrzymania więzi ze Stolicą Apostolską.

"Zatem wizyta nie jest związana ze skandalami. To nie jest jakieś specjalne wezwanie. Gdyby tak było, to tego typu wizyta zostałaby ogłoszona jako taka. Myślę tu o tym, kiedy papież wezwał Episkopat Chile w 2018 roku, w następstwie odkrycia skandalu nadużyć" - podkreśla watykanista Andrea Gagliarducci. Dziennikarz agencji ACI Stampa, pytany o pojawiające się w Polsce głosy, że jest to wezwania Episkopatu do Rzymu, ocenia, że slogany są zawsze krzywdzące. "Nie opowiadają rzeczywistości”.

Podziel się cytatem

Reklama

Andrea Gagliarducci zaznacza, że w rzeczywistości nie wiemy co papież powie biskupom, ponieważ spotkanie pozostanie poufne, tak aby w jego trakcie hierarchowie wypowiadali się swobodnie - wyjaśnił watykanista.

Ekspert podkreśla również, że "ad limina" to nie tylko głośne tematy, o których słyszymy w mediach. "Kościół to znacznie więcej" - tłumaczy Andrea Gagliarducci i dodaje, że poszczególne konferencje episkopatów z danych państw przygotowują sprawozdania, opisujące lata, podczas których nie dochodziło do wizyty "ad limina". W takich dokumentach pojawiają się też różne specyficzne problemy do omówienia nie tylko z papieżem, ale też z członkami dykasterii Kurii Rzymskiej. "Podczas każdej "ad limina" są tematy, które będą dyskutowane bardziej dogłębnie niż inne. To nie oznacza, że będzie jakieś specjalne traktowanie" - zaznaczył watykanista.

Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani „w trybie pilnym”, a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów. Na medialne spekulacje odpowiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, jezuita, ks. Leszek Gęsiak, przypominając o zmianach w spotkaniach z papieżem.

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę "ad limina"

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę "ad limina"

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę

Reklama

"Ze względu na pandemię wizyty 'ad limina' biskupów ze wszystkich krajów są od jakiegoś czasu zawieszone, zatem nastąpiły przesunięcia w ich organizacji" – mówił ks. Gęsiak, dodając, że w listopadzie 2020 r. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki otrzymał informację z Nuncjatury Apostolskiej, że wszystkie wizyty zaplanowane na rok 2021 zostały anulowane. "Papież zdecydował wówczas, że gdy tylko, ze względów sanitarnych, będzie możliwe odbywanie wizyt 'ad limina', polscy biskupi otrzymają zaproszenie na takie spotkanie" - wyjaśniał rzecznik KEP.

"Od naszej ostatniej wizyty ad limina minęło już nie 5 ale 7 lat, a zatem plotki o tym, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów w trybie nagłym są wyrazem pragnień ich autorów, a nie rzeczywistości" – stwierdza przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Polscy biskupi udadzą się do Rzymu w październiku w czterech grupach. Każda z tych grup liczy ok. 24 biskupów i ma oficjalne zajęcia przez 6 dni. Szczegóły wizyty Sekretariat Konferencji Episkopatu ustala z Biurem Koordynacji spotkania. Do tych uzgodnień Konferencja Episkopatu wyznaczyła ks. Adama Sycza, rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, który będzie koordynował przebieg wizyty ad limina Apostolorum.

ZABRONIONE JEST WSZELKIE KOPIOWANIE ZDJEC BEZ ZGODY AUTORA I REDAKCJI.

2021-10-03 10:04

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomocnicy papieża

Niedziela Ogólnopolska 46/2018, str. 9

[ TEMATY ]

synod

Grzegorz Gałązka

Powołany do życia 15 września 1965 r. przez Pawła VI Synod Biskupów, owoc Soboru Watykańskiego II, jako reprezentacja całego episkopatu, jest stałą formą jego współdziałania o charakterze konsultacyjnym w wykonywaniu prymatu papieskiego. Jak każde dzieło, które sprawdza się w praktyce, tak i to można wciąż udoskonalać. Dał temu wyraz papież Franciszek, który konstytucją apostolską „Episcopalis communio” z 18 września 2018 r. dokonał odnowy i reformy Synodu Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

O. Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata — powiedział w sobotę założyciel i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Toruniu. Redemptorysta podziękował też wszystkim wspierającym stację.

W uroczystości, których kulminacyjnym momentem była msza święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w hali widowiskowo-sportowej, wzięło udział kilka tysięcy osób. Obecni byli m.in. ministrowie, posłowie, liczni biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję