Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski w Zębie: nie ma udanego życia bez Chrystusa

Parafia św. Anny w Zębie obchodzi uroczystość 100-lecia istnienia swojego kościoła oraz 10-tą rocznicę jego konsekracji. Jubileuszowej Mszy św., 3 października, przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

- Wasza parafia powstała w czasach niełatwych. Począwszy od zamysłu, by wznieść tutaj, dla mieszkańców Zębu świątynię Pana w okresie I wojny światowej. Wojny, która siała spustoszenie. Kazała zapominać, kim tak naprawdę jest człowiek w zamyśle samego Boga – rozpoczął homilię metropolita krakowski, który nawiązał także do patronki parafii w Zębie.

- Wybraliście moi drodzy szczególną patronkę tej parafii – św. Annę, matkę Maryi i babcię Pana Jezusa. Ze św. Anną łączy się poczucie domu, ciepła, życzliwości. Tego wszystkiego co kojarzy się z naszym poświadczeniem, kiedy mówimy słowo: babcia. Chcieliście wybudować ten kościół, aby się czuć jak u siebie w domu. Myślę, że św. Anna, patronka tej świątyni, w sposób szczególny podkreśla to, że się jest u siebie, w domu.

Reklama

Abp Jędraszewski odniósł się także do słów niedzielnej Eucharystii.

- „Zaprawdę powiadam wam, kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego”. Dziecko kojarzy się z ufnością, z tym, że jest pełne zaufania wobec swoich rodziców i najbliższych. Jest radosne, mimo swoich wewnętrznych kłopotów, które każde dziecko też przeżywa. Pan Jezus mówił, że trzeba przyjąć Królestwo Boże jak dziecko. Kto wie, czy nie miał na myśli także swojej babci Anny i dziadka Joachima, a także swojej mamy Maryi. Jak czytamy w Apokryfach św. Anna i Joachim długo nie mogli mieć dzieci, ale pokornie modlili się do Boga o łaskę potomstwa. Bożym darem, upragnionym i oczekiwanym była dla nich Maryja. Przyjmowali oni wolę Boga na sposób dziecka. W pełnym zaufaniu i poddaniu się Bogu – mówił metropolita.

Odnosząc się do patronki parafii powiedział:

Reklama

- Św. Anna wskazuje na Jezusa, na swojego wnuka. Jezus umarł za nas na krzyżu i równocześnie dając znak, że każdy kto chce iść za Nim, musi wziąć na siebie swój krzyż. Bo każdy człowiek ma swoje krzyże, swoje cierpienia, troski i niepokoje. Każdy musi je wziąć z wiarą i tak iść za Chrystusem do zbawienia.

- To z całą mocą podkreślał św. Jan Paweł II. Już na samym początku pontyfikatu wołał: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Mówił też, że nikt z nas ludzi, nie jest w stanie zrozumieć siebie bez Chrystusa. Mówił to także w odniesieniu do niewierzących. Bez Niego nie wiemy skąd pochodzimy, jakie zamiary wobec nas ma sam Pan Bóg – zapewniał w Zębie abp Jędraszewski.

Podziel się cytatem

Duszpasterz skomentował także fragment Ewangelii mówiący o nierozerwalności małżeństwa.

- Bez Chrystusa nie zrozumiemy siebie. Nie zrozumiemy też słów o nierozerwalności małżeństwa. Apostołowie słysząc te słowa Pana Jezusa powiedzieli „jeśli się tak ma sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić”. Wtedy Jezus odpowiedział im, że nie wszyscy to rozumieją, ale ci, którym jest to dane. „Kto może pojąć, niech pojmuje”. Ci którzy ufają Jezusowi, którzy zaufali Jego słowu, wiedzą, że tak właśnie małżeństwo powinno wyglądać. Że każde rozerwanie małżeństwa prowadzi do nieszczęść – osobistych, nieszczęść dzieci. Jest raną zadaną także na żywym organizmie Kościoła. Ale bez Chrystusa, bez prawdy o Jego krzyżu, bez prawdy o krzyżach, które musi brać na siebie każdy człowiek, prawda o nierozerwalności małżeńskiej, jest trudna do przyjęcia. Jesteśmy w stanie ją pojąć, jeśli przyjmujemy słowa Ewangelii właśnie jak dzieci – mówił arcybiskup, który wskazał także na potrzebę przyjmowania słów Jezusa w pełni.

- Jeśli człowiek przyjmuje Ewangelię w całej prawdzie, ze wszystkimi jej wymaganiami, często jest to niełatwa droga, ale po jakimś czasie okazuje się, że to była droga najlepsza. Ona dała najwięcej radości i szczęścia. Ona obdarzyła spokojnym, czystym sumieniem. Przyjęcie słów Pana Jezusa na sposób dziecka.

Podziel się cytatem

Odniósł się także do słów Zbawiciela: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”.

- Dziś widzimy wokół tego tak wiele zła. Z tego, żeby zabijać dzieci czyni się prawo wolności człowieka. Nie może być czegoś, co bardziej obrażałoby Pana Boga, który jest dawca wszelkiego życia. Pan Jezus, gdy mówi „pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”, mówi: pozwólcie, żeby się poczęły, żeby się narodziły. Pozwólcie im wzrastać w miłości do mnie, uczcie ich wiary, nadziei i miłości. Budujcie kościół. Bo tylko taka jest prawdziwa przyszłość Kościoła, taka jest też jedynie dobra przyszłość całych społeczeństw i narodów. Wszędzie tam, gdzie zaczyna brakować dzieci, zaczyna się cywilizacja śmierci, co wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II – przypomniał metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski w czasie homilii, po raz pierwszy w Archidiecezji, ogłosił informację o synodzie, który zwołuje papież Franciszek. Będzie to inny synod – zaproszeni do niego, na poziomie diecezjalnym, zostali wszyscy wierni Kościoła. Jego uroczyste otwarcie już 10 października w Rzymie.

- Ojciec Święty pragnie, aby wszyscy otwierając się na Ducha Świętego rozstrzygali te sprawy, które ich nurtują. Które mają związek zarówno z życiem w Kościele, jak i z tym jak to nauczanie Kościoła przekłada się na ich codzienność. Będzie to wzajemne spotkanie, aby się zrozumieć – wyjaśniał arcypasterz i jak dodał:

- Wszystko po to, aby jeszcze bardziej rozumieć, że nie ma prawdziwego, udanego życia, bez Tego, który jest Alfą i Omegą. Abyśmy wszyscy na nowo mogli pojąć głębie tych słów, które słyszeliśmy dzisiejszej Ewangelii. Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko.. Kto nie przyjmie Chrystusa i Jego nauczania jak dziecko, ten nie wejdzie do niego.

2021-10-04 08:43

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat w Białce Tatrzańskiej

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Podhale

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej obchodzi okrągłą rocznicę 100-lecia konsekracji swojej świątyni. Uroczystościom związanym z jubileuszem, w niedzielę 3 października, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Licznie zebrani parafianie dziękowali Bogu za wielki dar kościoła, w którym mogą wzrastać w wierze.

- Jubileusz 100-lecia konsekracji naszego kościoła to dla naszej parafii bardzo ważne święto. Nawiązuje ono do całej historii Białki Tatrzańskiej. Ta historia to nie jest tylko sto lat, pierwszy kościół na tym terenie powstał już w 1637 r. Aktualna świątynia to już trzeci kościół w Białce Tatrzańskiej – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Jan Byrski, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

O. Rydzyk: dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata

Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za te 30 lat, oddajemy Ci się na następne lata — powiedział w sobotę założyciel i dyrektora Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie uroczystości jubileuszowych rozgłośni w Toruniu. Redemptorysta podziękował też wszystkim wspierającym stację.

W uroczystości, których kulminacyjnym momentem była msza święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w hali widowiskowo-sportowej, wzięło udział kilka tysięcy osób. Obecni byli m.in. ministrowie, posłowie, liczni biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję