Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Kontrola w katedrze

Z końcem września do katedry świdnickiej przybyła ministerialna komisja z Warszawy, w celu weryfikacji poprawności prowadzonych działań administracyjno-finansowych.

2021-10-04 17:06

[ TEMATY ]

Świdnica

remont

Katedra Świdnicka

ks. Piotr Śliwka

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

Kontrola związana była z prowadzeniem dotowanego, kwocie 17 mln zł, przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, remontu nawy głównej świdnickiej katedry.

Reklama

Zadanie pod nazwą: Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej katedry świdnickiej nr POIS.08.02.00-00-0001/18 w ramach działania 8.2 Ochrona zabytków oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wielkimi krokami dobiega końca. Z katedry powoli znikają rusztowania. Ostateczna data zakończenia zadania to czerwiec 2022 roku.

Komisja, która przez kilka dni sprawdzała poprawność dokumentacji, w swoich pracach skupiła się na zarządzeniach i regulaminach, procedurach i instrukcjach związanych m.in. z polityką rachunkowości, obiegiem dokumentów finansowych, archiwizacji dokumentacji projektowej czy ochroną danych osobowych.

- Całość kontroli przebiegła pozytywnie, a komisja nie stwierdziła błędów w prowadzonej dokumentacji. Aktualnie oczekujemy na raport z kontroli i jesteśmy dobrej myśli – mówi ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry. Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł, a wartość dotychczas wykonanych prac od początku realizacji projektu wynosi około 14,5 mln zł.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia w dni św. Błażeja i św. Agaty

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

ks. Paweł Traczykowski i ks. Julian Nastałek podczas błogosławieństwa gardeł

ks. Paweł Traczykowski i ks. Julian Nastałek podczas błogosławieństwa gardeł

Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga.

W minionym tygodniu w święto Ofiarowania Pańskiego z przyniesionymi do kościoła gromnicami, które świecili kapłani, uczestniczyliśmy w procesjach światła. Innymi zwyczajami, w które zaangażowali się wierni i kapłani w wielu parafiach naszej diecezji było błogosławienie gardeł we wspomnienie św. Błażeja (3 stycznia) i święcenie chleba i wody w dniu św. Agaty (5 stycznia).

CZYTAJ DALEJ

Ponad 75 tys. dzieci z Polski modliło się na różańcu!

2021-10-22 08:23

[ TEMATY ]

różaniec

Mat.prasowy

W kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” udział wzięło ponad 75 tys. dzieci z Polski. To rekordowy wynik. Do akcji dołączyły szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy, parafie i rodziny. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowała kampanię.

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzi na wspólnej modlitwie dzieci z całego świata. Najmłodsi modlą się o pokój w nadziei, że spełnią się słowa wypowiedziane przez św. o. Pio: „kiedy milion dzieci będzie modlić się na różańcu, świat się zmieni”.

CZYTAJ DALEJ

W jednym z wielkopolskich lasów znaleziono szatana

2021-10-23 11:13

[ TEMATY ]

szatan

Grzyby

Pixabay.com

W wielkopolskim lesie po raz pierwszy odkryto szatana – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ponieważ krwistoborowik szatański od 2014 r. podlega ścisłej ochronie leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.

Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) zaznaczył, że krwistoborowik szatański, nazywany szatanem, jest na tyle rzadkim gatunkiem grzyba występującym w Polsce, że istnieje tylko kilkanaście miejsc, w których można go spotkać. "Od 2014 r. podlega ochronie ścisłej i uznawany jest za gatunek krytycznie zagrożony. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję