Reklama

Polska

Prymas Polski: szkoła musi być ponadpartyjna i wolna od ideologicznych uprzedzeń

Na niebezpieczeństwo „ideologicznego przechylenia” oraz destrukcyjne działanie w procesie wychowania wszelkich uprzedzeń, fałszywych założeń i oskarżeń podszytych osobistym czy partyjnym interesem zwrócił uwagę w piątek abp Wojciech Polak. „Wychowanie młodego pokolenia musi być narodowe a nie partyjne” - powtórzył za kard. Stefanem Wyszyńskim.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

Prymas Polski przewodniczył w katedrze w Gnieźnie Mszy św. z okazji 120-lecia miejscowego Zespołu Szkół Ekonomicznych, któremu kard. Stefan Wyszyński patronuje. Przywołując niezmiennie aktualne pytanie Prymasa Tysiąclecia o wychowanie młodego pokolenia, powtórzył, że „szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej, narodowej”, nie wyklucza to jednak - jak zaznaczył - szacunku i czerpania z innych kultur.

„Nie chodzi wcale o to, aby w wychowaniu młodzieży pozostawać zamkniętym na to wszystko, co jest bogactwem innych kultur i narodów, ale aby szanując, ceniąc i czerpiąc z pięknych doświadczeń innych, starać się wszczepiać w serca i umysły naszej młodzieży to, co jest naszym własnym bogactwem, ukształtowanym wysiłkiem minionych pokoleń” - mówił Prymas.

Reklama

Przyznał również, że konieczne jest dostosowywanie procesu kształcenia i wychowania do zmieniających się warunków społecznych i ekonomicznych, przede wszystkim do rynku pracy, nie może jednak w tym procesie zabraknąć wysiłku „kształtowania osób dojrzałych, zdolnych do przezwyciężania rozdrobnienia i odbudowania sieci relacji na rzecz ludzkości bardziej braterskiej”.

Metropolita gnieźnieński zwrócił jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwo „ideologicznego przechylenia” nie liczącego się - jak stwierdził - z samą logiką procesu wychowania i jego podstawowymi celami.

„Jeśli w procesie wychowania młodzieży mamy do czynienia z jakimiś ideologicznymi uprzedzeniami, fałszywymi założeniami, podsycanymi wciąż absurdalnymi oskarżeniami podszytymi osobistym czy partyjnym interesem, jakże i to edukacyjne królestwo się ostoi?” - pytał nawiązując do ewangelicznego stwierdzenia, że każde królestwo wewnętrznie skłócone musi upaść.

Podziel się cytatem

Reklama

„Wychowanie młodego pokolenia musi być narodowe a nie partyjne, bo partie się zmieniają, a naród trwa” - cytował kard. Stefana Wyszyńskiego, powtarzając dalej za Prymasem Tysiąclecia, że „nie ma takiej władzy, która mogłaby od nas wymagać, abyśmy poddali wychowanie młodzieży eksperymentom, których wynik jest szkodliwy”.

Msza św. dziękczynna zgromadziła uczniów i grono pedagogiczne gnieźnieńskiego „Ekonomika”, a także jego byłych absolwentów i wychowawców. Podczas liturgii Prymas Polski poświęcił nowy sztandar szkoły.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie powstał jeszcze w czasie zaborów. Prusacy utworzyli placówkę w 1901 r., by łatwej germanizować polską młodzież. Na przestrzeni dziesięcioleci szkoła kilkakrotnie zmieniała nazwę i profile kształcenia. Obecnie działają w niej technika: ekonomiczne, informatyczne, rachunkowości, reklamy i logistyczne oraz szkoła branżowa.

2021-10-08 13:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Noc Świętych z udziałem Prymasa Polski

[ TEMATY ]

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Noc Wszystkich Świętych

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Święty Brat Albert Chmielowski był patronem i bohaterem XIII Nocy Świętych w Gnieźnie, w której wziął udział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych odbyło się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wybór założyciela zgromadzeń albertyńskich na patrona Nocy Świętych wpisał się w trwający właśnie rok św. Brata Alberta. Jego dzieło i najważniejsze przesłanie, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce przypomnieli uczniowie gnieźnieńskiego Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana - całe życie dla Chrystusa

2021-12-08 21:54

Tomasz Lewandowski

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

Oblaci na wrocławskich Popowicach przeżywali swoje święto patronalne.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny swoje święto patronalne obchodzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach koncelebrowali uroczystą Eucharystię, odnowili również Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję