Reklama

Niedziela Świdnicka

Ad limina Apostolorum 2021

Drugi dzień "ad limina" - Dziś biskupi ze Świdnicy odwiedzą watykańskie dykasterie

W drugim dniu wizyty "ad limina" biskupi sprawowali Mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie - papieskiej katedrze.

2021-10-12 09:59

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

ks. Arkadiusz Harbar

archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i ks. Arkadiusz Harbar

Bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i ks. Arkadiusz Harbar

Mszą św. w Bazylice Laterańskiej arcybiskupi i biskupi metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej (w tym diecezji świdnickiej) rozpoczęli drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie. Dzisiejszej Eucharystii, przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który także wygłosił słowo Boże. Hierarchowie cały dzisiejszy dzień spędzą odwiedzając różne watykańskie dykasterie i urzędy, m.in. Kongregację ds. Biskupów czy Kongregację Nauki Wiary.

Miłym akcentem dzisiejszego poranka było spotkanie biskupów ze Świdnicy z ks. Arkadiuszem Harbarem, kapłanem diecezji świdnickiej, studentem Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, który posługiwał biskupom podczas dzisiejszej liturgii w laterańskiej Bazylice.

ks. Arkadiusz Harbar

Reklama

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Arkadiusz Harbar

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie w kongregacjach i z Franciszkiem

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W piątek wszyscy biskupi polscy spotykają się z papieżem Franciszkiem, który skieruje do nich swoje słowo. Tymczasem przed południem Ojciec Święty przyjmuje na audiencji biskupów z metropolii wrocławskiej, katowickiej i częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: Stolica Apostolska ma coraz głębszą znajomość sytuacji Kościoła w Polsce

2021-10-21 18:13

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Polska

Stolica Apostolska

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami w Sali Marconiego Radia Watykańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.

Kardynał Nycz podkreślił, że pomimo pewnych zmiennych form, istota wizyty ad limina nie ulega zmianie. Składa się na nią modlitwa w czerech bazylikach większych Wiecznego Miasta, spotkanie z Ojcem Świętym oraz wizyty w poszczególnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie metropolita warszawski podkreślił, że „poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej posiadają wiedzę nie tylko z naszych sprawozdań, ale mają także pewną wiedzę ogólną na temat sytuacji Kościoła w Polsce oraz o sytuacji Polski jako takiej. Ta wiedza dzisiaj wydaje mi się dużo większa niż wcześniej. Oczywiście pomijam czasy, kiedy papieżem był św. Jan Paweł II. Ale biorąc pod uwagę papieża Benedykta i papieża Franciszka, niewątpliwie orientacja w sytuacji Polski i w sytuacji Kościoła w Polsce w poszczególnych kongregacjach i radach jest dosyć duża i to jest ważne” – powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Budować więź małżeńską

2021-10-23 12:36

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Pod hasłem „Obudzić sakrament małżeństwa” konferencję wygłosił br. Ksawery Knotz, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w parafii św. Augustyna kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu”. Zakonnik wyjaśniał na czym polega miłość małżeńska i jak obudzić w sobie potencjał tego sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję