Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

„Niech nigdy nie zabraknie zaangażowania w modlitwie o jedność i nieustanne jej poszukiwanie” - apelował Jan Paweł II 25 stycznia w przemówieniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański w Watykanie. Papież wzywał, aby przeszkody, trudności, niezrozumienia lub nawet niepowodzenia nie zniechęcały chrześcijan w dążeniu do jedności. Przypomniał, że także w „rzeczywistości doczesnej mogą oni stanowić pełną i widzialną komunię”.
W przemówieniu Ojciec Święty nawiązał do kończącego się w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego „w każdym zakątku ziemi chrześcijanie wspólnie prosili o spełnienie się ich pełnej jedności, zgodnie z wolą Pana: «aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie» (J, 17, 21)”.
Po modlitwie Anioł Pański Jan Paweł II nawiązał do obchodzonego tego dnia po raz 51. Światowego Dnia Trędowatych. Zapewnił wszystkich chorych na trąd i tych, którzy się nimi opiekują, o swojej za nich modlitwie i zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła wszelkie wysiłki w zwalczaniu tej choroby.
Jak w każdą ostatnią niedzielę stycznia, na zakończenie „miesiąca pokoju” gośćmi Jana Pawła II w oknie jego apartamentu były dzieci i młodzież z włoskiej Akcji Katolickiej. W ich imieniu jedna z dziewcząt podziękowała Papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju. Następnie dzieci, zgodnie z tradycją, wypuściły z okna gołębie pokoju.
Ojciec Święty pozdrowił także pielgrzymów z Polski, w tym grupę przedstawicieli Fundacji Centrum Twórczości Narodowej z Polski, która po modlitwie Anioł Pański została przyjęta przez Papieża na audiencji.

Jan Paweł II do Polaków

„Psalm, który rozważamy dzisiaj, mówi o człowieku, który narażony jest na działanie zła, zarazem jednak Psalmista uczy, że wobec ataków zła nie pozostajemy bezradni”. W ten sposób Jan Paweł II podsumował po polsku swą katechezę, którą wygłosił 28 stycznia podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI. Przybyło na nią blisko 4 tys. pielgrzymów, w tym ponad 500 Polaków. Byli wśród nich kard. Stanisław Nagy i metropolita przemyski - abp Józef Michalik oraz delegacja Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
Na zakończenie Ojciec Święty skierował do rodaków następujące słowa: „Serdecznie pozdrawiam wszystkich rodaków. W sposób szczególny pragnę pozdrowić duszpasterzy Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Moi Drodzy, niech Pan da Wam łaskę wiary i pasterskiej miłości, abyście skutecznie pomagali Polakom w Niemczech trwać przy Chrystusie i przy Kościele.
Wszystkim tu obecnym, Waszym rodzinom i bliskim z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Do siego roku!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskupi Francji z wizytą „ad limina”

„Kryzys Kościoła katolickiego we Francji jest rezultatem przemian społecznych, które doprowadziły do utraty wartości oraz nawyku, aby wszystko pojmować w kategoriach konsumizmu”. Opinię tę Jan Paweł II wyraził 24 stycznia, przyjmując na prywatnych audiencjach grupę biskupów z prowincji kościelnych Tuluzy i Montpellier, składających w Watykanie tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum.
W obliczu poważnych braków duchownych Ojciec Święty wskazał na konieczność budowania więzi wspólnotowych między kapłanami. Zachęcił biskupów, aby regularnie odwiedzali swych księży i poznawali warunki, w jakich oni pracują. „Braterskie relacje kapłanów mają także istotne znaczenie dla prowadzonego przez nich apostolstwa” - przypomniał Papież i podkreślił potrzebę czujności i regularnego rachunku sumienia w obliczu zagrożeń dla celibatu.
Stwierdził, że „w obecnej fazie rosnącej dechrystianizacji pilną potrzebą jest nowy zapał misyjny”.

Orędzie na Wielki Post

Na dramatyczny los milionów dzieci na całym świecie zwraca uwagę Jan Paweł II w tegorocznym orędziu na Wielki Post. Papież wylicza krzywdy, jakie spotykają dzieci: nadużycia seksualne, przymuszanie do prostytucji, wciąganie w sprzedaż i zażywanie narkotyków, zmuszanie do pracy lub rekrutowanie do wojska, rozbicie rodzin, handel organami, tragedię AIDS. „Ludzkość nie może zamykać oczu na tak zatrważający dramat!” - podkreśla dobitnie Jan Paweł II. Tematem orędzia są słowa z Ewangelii św. Mateusza: A kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje (18, 5).
W orędziu Ojciec Święty przywołuje słowa zachwytu nad dzieckiem, jakie widzimy w wypowiedziach i postawie samego Jezusa, który pozwalał przychodzić dzieciom do siebie, błogosławił je i stawiał Apostołom za wzór. Chrystus Pan „kochał dzieci i patrzył na nie z upodobaniem, cenił bowiem ich prostotę i radość życia, ich spontaniczność i pełną zachwytu wiarę” - przypomina Jan Paweł II.
Zdaniem Papieża, sposób traktowania najmniejszych i najsłabszych osób w rodzinie, społeczeństwie i Kościele jest wymownym znakiem i sprawdzianem wrażliwości i dojrzałości dorosłych. Słowa podziękowania Ojciec Święty kieruje do rodziców, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, za ich miłość do dzieci i obdarowanie wartościami ludzkimi i religijnymi.
Ojciec Święty przypomina, że Wielki Post to nie tylko czas modlitwy i pokuty, ale sposobność dla dobrych uczynków. „Ci, którzy chcą naśladować Jezusa, mają przyjmować i kochać nie tylko dzieci, ale wszystkich «braci najmniejszych», czyli biednych, potrzebujących, głodnych i spragnionych, cudzoziemców, nagich, chorych, uwięzionych” - podkreśla Papież.
Jan Paweł II wskazuje na dziecko jako wzór kontaktu z Bogiem. Postawa dziecka jest „bodźcem do odkrywania prostoty i ufności, jakimi powinien odznaczać się wierzący, naśladując Syna Bożego, który dzielił swój los z maluczkimi i ubogimi”.
„«Stawanie się» maluczkimi i «przyjmowanie» maluczkich - to dwa wymiary tego samego nauczania, które Pan również w naszych czasach kieruje do swoich uczniów. Tylko ten, kto czyni siebie «maluczkim», potrafi przyjąć z miłością «najmniejszych» braci” - napisał Jan Paweł II.

Audiencja dla wiceprezydenta USA

O fundamentalnych wartościach: wolności, równości i sprawiedliwości mówił Jan Paweł II w krótkim przemówieniu wygłoszonym po angielsku do amerykańskiego wiceprezydenta Dicka Cheneya, którego przyjął 27 stycznia na audiencji w Watykanie.
Papież przypomniał, że naród amerykański zawsze liczył się z takimi podstawowymi wartościami, jak: wolność, sprawiedliwość i równość. Dodał też, że „w świecie naznaczonym konfliktami, niesprawiedliwością i podziałami wartości te potrzebne są rodzinie ludzkiej w staraniach o jedność, pokój i poszanowanie godności każdego człowieka”. Ojciec Święty zachęcił Amerykanów, aby przyczyniali się, tak w kraju, jak i poza jego granicami, „do wzrostu współpracy międzynarodowej i solidarności, służących pokojowi, który stanowi najgłębsze pragnienie wszystkich mężczyzn i kobiet”. Kończąc, Papież zapewnił o swojej modlitwie „o obfite błogosławieństwo Wszechmogącego Boga dla Pana i całego narodu amerykańskiego”.
Jan Paweł II podziękował także za pozdrowienia, które Cheney przekazał mu od prezydenta George’a Busha.
Audiencja dla wiceprezydenta USA trwała ok. 20 min. Jan Paweł II otrzymał od Dicka Cheneya kryształową figurkę gołębicy, znaku pokoju.
Wiceprezydent USA spotkał się następnie z watykańskim sekretarzem stanu - kard. Angelo Sodano. Według watykańskich komentatorów, papieska audiencja dla wiceprezydenta USA jest dowodem poprawy stosunków amerykańsko-watykańskich, które uległy ochłodzeniu po ubiegłorocznej interwencji w Iraku. Papież był jej zdecydowanie przeciwny, choć wprost nie potępił działań wojennych w tym kraju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29

[ TEMATY ]

aborcja

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Praca nad poprawkami w projekcie ustawy, wraz z autopoprawkami złożonymi przez Lewicę, które obejmują częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z aborcją, trwała ponad półtorej godziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję