Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Jak dobrze, że jesteście!

    - Dbajcie o wasz etos. Pamiętajcie, że jesteście chlubą Ojczyzny, ale i Kościoła. I zaproście do waszej służby Pana Boga Miłosiernego. Wtedy nie spadniesz z żadnej drabiny – mówił w niedzielę 17 pażdziernika bp Janusz Mastalski do strażaków.

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia już po raz XX przybyła Pielgrzymka Strażaków z Małopolski. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta sprawowana w samo południe. Strażaków w bazylice Bożego Miłosierdzia przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor sanktuarium mówił: - Serdecznie was witam w Bazylice Bożego Miłosierdzia, świątyni, którą konsekrował i w której zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu św. Jan Paweł II. 17 sierpnia 2002 roku mówił tutaj: „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu, ufam Tobie! To wyznanie, w którym wyraża się ufność we wszechmocną miłość Boga, jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła. Trzeba, aby wołanie o Boże miłosierdzie płynęło z głębi serc ludzkich, pełnych cierpienia, niepokoju i zwątpienia, poszukujących niezawodnego źródła nadziei.” Ksiądz Bielas przypomniał słowa Jana Pawła II z encykliki „Dives in misericordia”, gdzie Ojciec Święty stwierdza, że Chrystus nauczył nas, że człowiek nie tylko doświadcza miłosierdzia Boga samego, ale także jest powołany do tego, by sam czynił miłosierdzie drugim… (DiM 14). - Wasza służba dla bliźniego jest wyrazem czynienia miłosierdzia. Cieszę się, że przybywacie po raz XX do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby Bogu w Trójcy Jedynemu dziękować i prosić o umocnienie na drodze czynienia miłosierdzia wobec tych, do których jesteście posłani w czasie waszej pracy, waszych dyżurów, waszego czuwania – powiedział.

Reklama

Reklama

    W homilii bp Janusz Mastalski już na samym początku zwrócił się do strażaków: - Dziękuję wam za to, że jesteście. Że możemy czuć się dzięki wam bezpieczniejsi. Że coś takiego, co nazywa się etosem strażaka, jest w Polsce bardzo wysokie. Jak mówił kaznodzieja, dziś w tej bazylice każdy z nas chciałby stać się strażakiem. Podkreślił, że w akcjach strażackich nie jest ważne kto więcej zrobi, ale ważna jest jedność – współpraca.

Reklama

    Nawiązując do wyposażenia strażaka przedstawiał metafory. Rozpoczął od zatrzaśnika, czyli narzędzia, które służy do zabezpieczania strażaków na wysokościach. - To jest element wyposażenia osobistego. Zatrzaśnikiem można dopiąć się do drabiny strażackiej – wyjaśnił i postawił pytanie: - Co może być takim zatrzaśnikiem Bożym? - Dla każdego z nas jest nim zawierzenie Panu Bogu. Temu, który opiekuje się wami, gdy jesteście w akcji, ale także kiedy jesteście w domu. On zawsze wami się opiekuje - zaznaczył.

Reklama

    Elementem związanym z ubiorem strażaka jest siekiero-łom. – On pozwala rozbijać różnego rodzaju materiały. I właśnie takim urządzeniem duchowym musimy rozbijać wszystko to, co przeszkadza, aby być blisko Boga, co przeszkadza być blisko swoich najbliższych. Dlatego przychodzimy dziś do tego sanktuarium, znanego na całym świecie, aby zawierzyć swoją kochaną służbę strażacką. Zawierzyć swoje kochane rodziny, ale najbardziej przychodzimy, aby zawierzyć samych siebie. Abyśmy umieli posługiwać się tymi duchowymi, naszymi wewnętrznymi siekiero-łomami – powiedział.

Reklama

    Kolejnym narzędziem strażaka jest tłumica, służąca do gaszenia pożarów przyziemnych, szczególnie lasów. – Kto może powiedzieć, co dzieje się w sercu strażaka, kiedy przychodzi zagrożenie życia. A on jednak idzie, gdzieś mając z tyłu głowy, że przecież ma mamę, rodziców, żonę, dzieci. Zaufanie, które sprawia, że pożar lęku zostaje przygłuszony tłumicą w postaci zaufania do Boga – kontynuował bp Mastalski.

    Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej zauważył, że strażakiem nie bywa się, ale strażakiem jest się do końca życia. - Strażak nie może nigdy stracić nadziei. Gdyby ją stracił, nigdy by nie wyjechał do akcji. Strażak jest człowiekiem odważnym. Człowiekiem służby, człowiekiem z godnością – wyliczał kaznodzieja.

    Nawiązując do niedzielnego Słowa Bożego bp Mastalski zauważył, że strażak musi być gotowy na cierpienie, dlatego w swoim ekwipunku ma zawsze opatrunek. – Jak przed Wami nie uklęknąć i nie powiedzieć: jak dobrze, że jesteście. Niech Pan Bóg Wam błogosławi – powiedział.

Reklama

2021-10-17 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwać w oczekiwaniu

2021-11-22 20:57

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas płynie nieubłaganie. To, co wydarzyło się w naszym życiu, jest nieodwracalne. Gdy jednak mamy świadomość zataczającego koło czasu kalendarzowego, możemy choć na chwilę się zatrzymać i podjąć postanowienie. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. To także szansa, żeby podjąć zobowiązania, które umocnią naszego ducha i pozwolą dobrze się przygotować na przyjście Zbawiciela. Podpowiedzią są dla nas słowa Jezusa: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowi święci i błogosławieni

2021-11-25 20:13

[ TEMATY ]

kanonizacja

błogosławieni

papież Franciszek

Vatican News

Bł. Tytus Brandsma

Bł. Tytus Brandsma

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Ojciec Święty upoważnił Kongregację spraw kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o męczeństwie sług Bożych: Henryka Plancharta, kapłana z Instytutu Zakonnego św. Wincentego a Paulo, Władysława Radigue oraz trzech towarzyszy, kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zamordowanych z nienawiści do wiary 26 maja 1871 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Awans do rangi lektora

2021-11-28 19:36

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

nowi lektorzy

Beata Pieczykura/Niedziela

– Życzę wam osobistych odkryć na kartkach Pisma Świętego – powiedział abp Wacław Depo do nowych lektorów 28 listopada podczas uroczystości udzielenia im posługi lektoratu.

Rekolekcje przed przyjęciem posługi lektora, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w dniach 26-28 listopada, prowadzili ks. Paweł Wróbel, duszpasterz diecezjalny LSO, i ks. Michał Sokalski, zastępca duszpasterza diecezjalnego LSO. Towarzyszyli oni młodym w rozeznawaniu powołania do głoszenia Słowa Bożego, m.in. na przykładzie Samuela i jego słów: „To ja, poślij mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję