Reklama

Kościół

Abp Polak o wyzwaniach Kościoła w Polsce

O wyzwaniach Kościoła w Polsce: migracyjnym, popandemicznym i związanym z kryzysem wiarygodności Kościoła w Polsce – mówił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Abp Polak przyznał, że te pierwsze kroki, które biskupi skierowali do grobu św. Piotra, ukierunkowują cały ich pobyt na wizycie ad limina. „Chcemy być cum Petro et sub Petro, czyli być z Piotrem i wsłuchując się w to, co Piotr naszych czasów ma nam do powiedzenia” – podkreślił.

Prymas Polski zauważył, że są dwie grupy spraw, z którymi biskupi przybywają do Rzymu. „Pierwsza grupa to wyzwania przed którymi stajemy wszyscy i które bardzo konkretnie naznaczają naszą duszpasterską odpowiedź w Polsce na te wyzwania. Pierwszą z nich jest to wielkie wyzwanie migracyjne – to co widzimy dzisiaj na wschodniej granicy Polski – i nie tylko tam” – zaznaczył. Dodał, że Kościół w Polsce bardzo mocno włączył się w pomoc dla Afgańczyków znajdujących się w obozach dla uchodźców w Polsce.

Reklama

Drugim wyzwaniem dla Kościoła – przyznał abp Polak – jest to płynące z sytuacji po pandemii. „Sposób w jaki papież Franciszek podpowiada nam, by nabrać odwagi do nowego duszpasterskiego wysiłku. Chodzi tutaj o nowo rozpoczęty proces synodalny” – dodał.

Podziel się cytatem

Trzecim wyzwaniem dla Kościoła w opinii abp. Polaka są kwestie związane z kryzysem wiarygodności Kościoła. „Chcemy poprzez jasne stawiane problemów, z którymi się zmagamy na różnych polach, znaleźć konkretną drogę by ta wiarygodność Kościoła w Polsce była większa” – powiedział.

Mówiąc o wizycie w Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, zaznaczył, że rozmawiano m.in. o pladze rozwodów, z jakimi boryka się również Polska, problemie demograficznym, języku komunikacja z młodzieżą odnośnie do takich zagadnień jak małżeństwo, rodzina i życie.

W skład trzeciej grupy wchodzą biskupi z: archidiecezji warszawskiej z diecezją warszawsko-praską, płocką i ordynariatem polowym; archidiecezji gnieźnieńskiej z diecezją bydgoską i włocławską, archidiecezji łódzkiej z diecezją łowicką; archidiecezji częstochowskiej z diecezją radomską i sosnowiecką oraz diecezji greckokatolickich: archidiecezji przemysko-warszawskiej, z diecezją wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.

2021-10-18 17:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta „Ad limina apostolorum”

Niedziela Ogólnopolska 5/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

ad limina

Włodziemierz Rędzioch

1-8 lutego 2014 r. polscy biskupi pielgrzymują do grobów apostolskich na spotkanie z papieżem Franciszkiem

W Liście do Galatów św. Paweł pisze: „…udałem się do Jerozolimy dla poznania Kefasa, zatrzymując się u niego piętnaście dni” (1, 18). W ten sposób dowiadujemy się o pierwszej wizycie św. Pawła u św. Piotra. Ponieważ wyrażenie „poznać się” oznacza tutaj „przyjść z wizytą i hołdem” – słowa Pawła mają podkreślać prymat Piotrowy. Ta wizyta u pierwszego z Apostołów na pewno była okazją do wymiany zdań na temat głoszonej Ewangelii i stanu misji ewangelizacyjnej, dlatego uznawana jest za pierwowzór biskupich wizyt „Ad limina apostolorum” u Piotra naszych czasów. W 743 r. papież Zachariasz oficjalnie zarządził, aby każdy biskup co pewien czas odbył pielgrzymkę do grobów apostolskich w Rzymie. Obowiązek ten potwierdzili już w bliższych nam czasach Sykstus V – w konstytucji „Romanus Pontifex” z 20 grudnia 1585 r. (papież ustanowił, że wizyty miały odbywać się co trzy lata) oraz Benedykt XIV – w konstytucji „Quod sancta” z 23 listopada 1740 r. Częstotliwość wizyt zmieniono w 1909 r. na pięć lat, co znalazło potwierdzenie w dawnym Kodeksie prawa kanonicznego (kan. 341), przy czym do odbycia wizyty „Ad limina apostolorum” byli zobowiązani nie tylko biskupi diecezjalni, ale także prałaci i opaci terytorialni, administratorzy i wikariusze apostolscy, biskupi polowi. W owych czasach, zważywszy na trudności związane z podróżą do Rzymu, biskupi spoza Europy mieli obowiązek wizyty u papieża raz na dziesięć lat – w nowym Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r. nie ma już tej klauzuli i wszyscy powinni odbyć pielgrzymkę „ad limina” raz na pięć lat.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: By głosić biednym Ewangelię trzeba najpierw zaspokoić ich głód

2021-11-28 19:34

[ TEMATY ]

Brazylia

Adobe Stock

Kościół w Brazylii zainicjował kolejną edycję kampanii na rzecz ewangelizacji, która potrwa aż do Bożego Narodzenia. W trzecią niedzielę adwentu we wszystkich kościołach zbierane będą pieniądze na działalność ewangelizacyjną, projekty duszpasterskie i charytatywne.

Wierni włączający się w kampanię na rzecz ewangelizacji czują się wezwani do posługi Słowa, pogłębiania życia we wspólnotach wiary, jak też zaangażowania w działalność charytatywną na rzecz najuboższych, wykluczonych z życia społecznego z powodu swojej sytuacji materialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję