Reklama

Kościół

Święto w Fundacji Jana Pawła II

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Reklama

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 142 studentów z wielu krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób. Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Stanisław Ryłko, natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach.

W Rzymie 16 października w Bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar św. Jana Pawła II, za 40-lecie naszej Fundacji i za Was wszystkich członków i dobrodziejów papieskiej Fundacji. W tym roku ta szczególna rocznica zbiegła się również z 60. rocznicą urodzin o. Wieliczko. Z tej okazji rano, 18 października w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich Ojciec Krzysztof odprawił specjalną Mszę św. – koncelebrowali znajomi i przyjaciele Solenizanta: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ks. prał. Sławomir Niesiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, ks. prał. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prał. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej, ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów, ks. Paweł Obiedziński z Sekretariatu Stanu i ks. Zbigniew Marek Czerniak SChr.

2021-10-19 18:20

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dobrzyński: obrona dziedzictwa Jana Pawła II wiąże się z obroną autentycznego humanizmu

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

ks. Dobrzyński

wikipedia

„Zaistniałe okoliczności paradoksalnie mogą przyczynić się do tego, że coraz więcej ludzi zrozumie, iż obrona dziedzictwa Jana Pawła II wiąże się z obroną ich chrześcijańskiej tożsamości, ale również autentycznego humanizmu” - napisał ks. Andrzej Dobrzyński na stronie internetowej Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Duchowny zauważył też, że papież Polak może być dla wielu niewygodny z powodu jego nauczania o ludzkiej moralności.

CZYTAJ DALEJ

#AdwentoweInspiracje: jeszcze bliżej Jezusa!

2021-11-28 08:28

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: canva

W ten Adwent redakcja portalu niedziela.pl pragnie towarzyszyć ci jeszcze bliżej niż w poprzednich latach. Nie chcemy cię pouczać i nakazywać, chcemy pokazać przykłady, świadectwa, inspiracje, które być może zachęcą cię do lepszego.

Najlepszym motywatorem do pozytywnych zmian, co sami zauważamy w swoim życiu, jest żywe świadectwo, ukazujące Bożą moc i miłość.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: By głosić biednym Ewangelię trzeba najpierw zaspokoić ich głód

2021-11-28 19:34

[ TEMATY ]

Brazylia

Adobe Stock

Kościół w Brazylii zainicjował kolejną edycję kampanii na rzecz ewangelizacji, która potrwa aż do Bożego Narodzenia. W trzecią niedzielę adwentu we wszystkich kościołach zbierane będą pieniądze na działalność ewangelizacyjną, projekty duszpasterskie i charytatywne.

Wierni włączający się w kampanię na rzecz ewangelizacji czują się wezwani do posługi Słowa, pogłębiania życia we wspólnotach wiary, jak też zaangażowania w działalność charytatywną na rzecz najuboższych, wykluczonych z życia społecznego z powodu swojej sytuacji materialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję