Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Drogowskaz na zbliżający się czas

Fundacja Drachma przygotowuje swój autorski kalendarz na 2022 rok.

[ TEMATY ]

kalendarz

Drachma

teatr tańca

MJscreen

Kadr ze zwiastuna spektaklu.

Kadr ze zwiastuna spektaklu.

Jego motywem przewodnim będzie wyjazd misyjny do Tanzanii, w którym w tym roku uczestniczył prezes Drachmy ks. Mirosław Szewieczek, oraz dekalog, który ma być drogowskazem na zbliżający się czas. W kalendarzu znajdą się fotografie z podróży, ukazujące codzienność mieszkańców Tanzanii. Dochód ze sprzedaży, głównie w sklepie internetowym, przeznaczą na funkcjonowanie fundacji.

Reklama

Gdy mowa o dekalogu, warto wspomnieć o Teatrze Tańca Szofar, który działa w ramach fundacji, i który wystawił dwukrotnie spektakl „Bezprawie” w Bielskim Centrum Kultury. Wcześniej przygotował zwiastun emitowany w internecie.

Poprzez spektakl młodzi ludzie chcieli podjąć próbę pokazania świata, w którym nie panują normy moralne. – Chcieliśmy zwrócić uwagę, jak funkcjonowałby świat, gdyby człowiek nie przestrzegał dekalogu i wyrzuciłby ze swojego życia wszelkie prawa moralne. W sposób niekonwencjonalny podkreśliliśmy, jak ważną funkcję pełni w życiu człowieka jego sumienie, które jest naszym wewnętrznym radarem, gdy robimy coś nie tak – podkreślili tancerze, odgrywając dramatyczne sceny życia bez Boga i bez szanowania Dekalogu. Przy tym wnieśli przekaz nadziei, że Bóg zwycięża wszelkie zło.

Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Wizner i zajęła się też choreografią wraz z Piotrem Bańkowskim i Dawidem Mularczykiem. Oświetlenie przygotował Radosław Bujok. Prezes Drachmy ks. Mirosław Szewieczek, podkreślił na scenie, że jest to coś niezwykłego. A o tym świadczył przekaz i precyzyjnie dobrana gra muzyki i światła, wprowadzająca widza w odpowiedni nastrój dla danej sceny. Wydarzenie dofinansowano ze środków Fundacji PZU.

2021-10-21 19:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Monika Jaworska

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

W słowie powitania ks. prał. Andrzej Dziełak zachęcił do wspólnej modlitwy, prosząc by ta Najświętsza Ofiara była wyrazem naszej wdzięczności za „Wujka”, ale też za innych duszpasterzy. – Wielu z nas wzywa wstawiennictwa „Wujka” w codziennych sprawach – zdrowotnych, kłopotach ale i w radościach. Prosimy, by ksiądz biskup wszystkie te intencje wraz z nami zaniósł w tej Najświętszej Ofierze do Pana Boga – mówił ksiądz prałat.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję