Reklama

Wielki Post

Droga Krzyżowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stacja I
Jezus skazany na śmierć krzyżową

Panie Jezu, Miłosierny Zbawicielu! Tyle razy przebaczałeś, przebaczasz i będziesz przebaczał nam grzechy. Nikogo nie potępiasz, lecz okazujesz nieskończone miłosierdzie. Powiedziałeś: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni”. A oto Ty sam, najświętszy i najniewinniejszy, stajesz przed grzesznikami, którzy Ciebie osądzają, potępiają i wydają na Ciebie wyrok śmierci, i to śmierci krzyżowej!
Chryste! Przebacz nam, że sądzimy i potępiamy naszych bliźnich, mimo iż sami nie jesteśmy bez winy. Przez zasługi Męki Twojej udziel nam łaski pokory i prawdziwej miłości bliźniego.

Stacja II
Pan Jezus rozpoczyna Drogę Krzyżową

Chryste, Miłosierny Zbawicielu! Nie czekasz, by Cię przymuszano, ale sam chętnie przyjmujesz zgotowany Ci krzyż, bierzesz go na ramiona i rozpoczynasz swoją Drogę Krzyżową. Taki był Twój plan, taka była Twoja wola, taka była Twoja ostatnia w życiu droga. O, jak wielka jest miłość Twojego Najświętszego Serca, bo przecież jedynie miłość skłoniła Cię do złożenia ofiary krzyżowej.
Obiecuję Ci, Jezu, i postanawiam jak najczęściej odprawiać Drogę Krzyżową, by Ci okazać wdzięczność za Twoją miłość, za dar odkupienia przez Krzyż i Mękę Twoją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stacja III
Pierwszy upadek Jezusa pod ciężarem krzyża

Miłosierny Zbawicielu, dlaczego upadasz pod ciężarem krzyża? Skoro jesteś Wszechmocnym Bogiem, dlaczego okazujesz się tak słaby i upadasz? Chcesz zapewne, byśmy zrozumieli, jak wielki jest ciężar, którym Ciebie obarczamy, kiedy świadomie i dobrowolnie grzeszymy.
Ilekroć będę odprawiał Drogę Krzyżową lub chociaż spojrzę na stacje Drogi Krzyżowej w kościele, ponowię mocne postanowienie unikania nawet najmniejszego grzechu.

Stacja IV
Spotkanie z Najboleśniejszą Matką

O, jak wielka jest miłość Matki, Maryjo! Nie byłaś obecna przy swoim Synu, gdy Jezus przemienił się na górze Tabor; nie byłaś przy Nim, gdy tłumy chciały obwołać Go królem. Ale gdy dźwigał krzyż na Kalwarię dla naszego zbawienia, byłaś przy Nim.
Matko nasza, Najświętsza Współodkupicielko! Dziękujemy Ci, że jesteś także przy nas, przy każdym swoim dziecku, które dźwiga krzyż cierpienia. Bądź przy nas szczególnie wówczas, gdy przygniata nas ciężar grzechów. Ucieczko grzesznych, módl się za nami!

Reklama

Stacja V
Szymon z Cyreny pomaga Jezusowi nieść krzyż

Jak wielka łaska spotyka Szymona, którego Jezus wybrał i powołał do niesienia wraz z Nim krzyża dla zbawienia świata! Nic to, że początkowo Szymon bronił się przed tym powołaniem, ale uczestnictwo w Krzyżu Chrystusa doprowadziło go do świętości.
Panie Jezu! Naucz nas chętnego śpieszenia z pomocą tym, którzy niosą krzyż cierpienia.

Stacja VI
Weronika ociera twarz Chrystusa

Panie Jezu dźwigający krzyż! Nie mogłeś obetrzeć swojej spoconej i oplwanej twarzy, bo ręce Twoje obejmowały ciężar krzyża. Ale miłosierna i litościwa Weronika przecisnęła się odważnie przez tłum otaczających Cię wrogów i chustą otarła Ci twarz. Wzruszyło się Twoje Serce na widok tej miłości i okazałeś Weronice wdzięczność. Na jej chuście odbiłeś podobiznę swego Oblicza.
Chryste, Ukochany Zbawicielu! Udziel nam łaski, byśmy obraz Twojej Męki nosili zawsze w pamięci i w sercu. Udziel też łaski, byśmy w twarzy cierpiących bliźnich umieli dopatrzeć się Twego cierpiącego Oblicza.

Stacja VII
Drugi upadek Jezusa pod ciężarem krzyża

Panie Jezu, mimo że znalazłeś w Cyrenejczyku pomocnika, mimo że pełna litości Weronika otarła Ci twarz, nie przybyło Ci sił do dźwigania krzyża. I po raz drugi upadasz pod jego ciężarem.
Chryste, Miłosierny Przyjacielu grzeszników! Miej litość nad nami, gdy ponownie upadamy, popełniając grzech. Pomóż nam powstawać, jak Ty powstałeś, i przez zasługi Twojej Męki udziel tej łaski, byśmy, mimo naszej ludzkiej słabości, nie chcieli ponownie grzeszyć.

Stacja VIII
Spotkanie Jezusa z niewiastami

Panie Jezu! Wielka jest Twoja wdzięczność dla niewiast litujących się i płaczących nad Tobą! Zatrzymałeś się przy nich i przemówiłeś, a słowa do nich skierowane są tak ważne, iż będą powtarzane do końca świata: „Nie płaczcie nade Mną, ale nad sobą płaczcie”. Wielu jest dziś ludzi, którzy nie tylko nie płaczą nad swoimi grzechami, ale nawet nie chcą uznać, iż grzeszą.
Chryste! Błagamy Cię przez zasługi Twojej Męki, udziel im łaski nawrócenia. A nam wszystkim udziel łaski, byśmy opłakiwali swoje grzechy i do nich nie wracali.

Reklama

Stacja IX
Trzeci upadek Jezusa

Jezu, upadający po raz trzeci pod ciężarem krzyża, pod ciężarem naszych grzechów! Padam przed Tobą na kolana i błagam o przebaczenie. Bo to nasze ciężkie grzechy sprawiły, iż ciężar Twego krzyża jest tak wielki. Kto Cię, o Jezu, podźwignie z tego upadku? Kto Cię podniesie? Tylko nasze szczere nawrócenie sprawi, że się podniesiesz i nie będziesz już upadał.
Chryste, przez pamięć na Twe upadki na Drodze Krzyżowej, błagam Cię o łaskę, byśmy przez nasze ponawiane grzechy nie ponawiali Twoich cierpień.

Stacja X
Jezus obnażony

Panie Jezu, który nas przyodziewasz szatą łaski! Oto sam stajesz przed oprawcami obnażony, odarty z szat. Odnowione po biczowaniu rany spływające krwią wołają o pomstę dla bezwstydnych grzeszników, którzy trwają w grzechach, a o miłosierdzie dla nawróconych.
Chryste, który przyjąłeś na siebie wszelkiego rodzaju cierpienia i upokorzenia, przez zasługi Twojej Męki błagamy Cię o łaskę nawrócenia i opamiętania dla tych, którzy dobrowolnie nałogowo popełniają grzechy nieczyste.

Stacja XI
Jezus przybity do krzyża

Panie Jezu, krew płynie z Twoich przebitych rąk i stóp, a z ust dobywa się jęk strasznego bólu. O, jak niemiłosierny jest człowiek, który przez dobrowolny ciężki grzech krzyżuje w swym sercu Syna Bożego!
Chryste, który cierpisz miłując i miłujesz cierpiąc, pozwól nam zrozumieć, że każda prawdziwa miłość kosztuje, ale ta ofiarna miłość jest piękną miłością.

Stacja XII
Jezus na krzyżu umiera

Panie Jezu, przybity do krzyża i na krzyżu podwyższony nad ziemię, ukazujesz światu, jak wielka jest Twoja miłość. Wielka, bo ofiarna aż do śmierci. Nikt nas tak nie umiłował jak Ty. „Umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” - mówi Apostoł.
Chryste, cóż Ci oddam za tę nieskończoną miłość? Czym się Tobie odwdzięczę? Oto Matka Twoja, stojąca pod krzyżem, swoją współczującą miłością uczy nas, jak mamy Ci dziękować.

Reklama

Stacja XIII
Zdjęcie Jezusa z krzyża

Matko Bolesna! Oto Twój Syn skonał na krzyżu. Dobry Józef z Arymatei zdjął Jego ciało i złożył w Twoje objęcia, a Ty je obejmujesz i łzami obmywasz Jego Najświętsze Rany. Jezus zachował te Rany także w swoim uwielbionym ciele po zmartwychwstaniu i wszyscy mieszkańcy nieba je czczą i wielbią. My też pragniemy je czcić i wielbić.
Święta Matko! Spraw to, proszę, niech wyryte w sercu Rany Jezusowe noszę!

Stacja XIV
Złożenie Jezusa do grobu

Panie Jezu! Przyjąłeś krzyż, śmierć i grób, by stać się podobnym do nas. Przez krzyż uświęciłeś cierpienie, przez swoją śmierć zwyciężyłeś śmierć, a przez swój grób uświęciłeś nasze groby. Przy Twoim grobie myślimy o naszym końcu życia i o naszym grobie.
Matko Najświętsza! Nie wiemy, kiedy przyjdzie nasza ostatnia godzina, ale gdy przyjdzie, prosimy Cię, bądź przy naszej śmierci i zaprowadź nasze dusze do nieba. O łaskawa, o litościwa, o słodka, Panno Maryjo!

2004-12-31 00:00

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję