Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wszyscy na synod

Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

synod2021

Hubert Gościmski

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

To fragment listu pasterskiego w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, którego diecezjalny etap rozpoczął się 17 października w diecezji świdnickiej, uroczystą Mszą św. w katedrze.

Wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną podsumowane w trakcie uroczystego Diecezjalnego Zebrania Presynodalnego, planowanego na początek marca przyszłego roku. Zebrane informacje zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie – do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Na podstawie tego materiału zostaną stworzone dokumenty robocze, które później zostaną wykorzystane w trakcie prac synodalnych na poziomie kontynentalnym, a później – na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023.

Reklama

Każdy głos jest cenny

Pod nieobecność biskupa świdnickiego, powracającego z wizyty „Ad limina” z Rzymu, Eucharystii rozpoczynającej diecezjalny etap Synodu przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior modlił się w intencji obfitych owoców Synodu w wymiarach całego Kościoła, w tym także o ożywienia i pogłębienia życia religijnego w naszej świdnickiej diecezji świdnickiej.

W wygłoszonej homilii hierarcha zwrócił uwagę na aspekt, który odróżnia rozpoczynający się właśnie Synod od poprzednich. Podkreślił, że teraz do refleksji na temat synodalności zostali zaproszeni wszyscy, a nie tylko wybrani przedstawiciele. Odniósł się także do hasła Synodu, które brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Reklama

– Te trzy wymiary są głęboko ze sobą powiązane. Są one istotnymi filarami Kościoła synodalnego. Nie ma między nimi hierarchii. Raczej, każdy z nich wzbogaca i ukierunkowuje dwa pozostałe. Istnieje między nimi dynamiczna relacja, która musi być wyrażana z uwzględnieniem wszystkich trzech wymiarów – podkreślił biskup, a następnie odniósł się bardziej szczegółowo do każdego z zagadnień i ukazał ich bezpośredni związek z synodalnością.

Bp Dec przypomniał, że w trakcie trwania Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze trwało nieustanne modlitewne czuwanie. Zachęcał wiernych, by otoczyli trwający Synod modlitewną opieką. – Chcemy być obecni w dziele Synodu przez nasza modlitwę. To może być nasz ważny wkład w to dzieło – zachęcał.

Reprezentanci diecezji

Pod koniec Mszy św. odbyło się uroczyste wręczenie dekretów. Bp Ignacy w imieniu bp. Marka Mendyka przekazał je na ręce małżeństwa Anny i Marka Kośnych oraz ks. kan. Krzysztofa Ory, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, którzy będą koordynować pracę Synodu na terenie diecezji świdnickiej. W tekście dokumentu czytamy: „Diecezja świdnicka pragnie podjąć wyzwanie papieża Franciszka, aby Kościół na nowo odkrył swoją głęboko synodalną naturę, a synod stał się okazją do słuchania i dialogu. Droga synodalna wymaga różnych inicjatyw w celu przygotowania i gromadzenia ludu Bożego, aby mógł on dać wyraz własnemu doświadczeniu w naszej diecezji”.2021-10-17 22:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty patron świdnickiej kamienicy

Niedziela świdnicka 5/2018, str. I

[ TEMATY ]

zabytki

Świdnica

Ryszard Wyszyński

Kamieniczka przy ulicy Łukowej 2, najstarszy budynek w Świdnicy

Kamieniczka przy ulicy Łukowej 2, najstarszy budynek w Świdnicy

Patrząc na zabudowania Świdnicy, która jest od ponad 10 lat stolicą diecezji, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękne miejskie kościoły, ale też na wiele innych miejsc, które są widocznym śladem dużej religijności mieszkańców tego miasta we wcześniejszych wiekach

Taką charakterystyczną cechą wyróżnia się średniowieczna kamieniczka przy ulicy Łukowej 2 – u zbiegu z ulicą Kotlarską – ozdobiona piękną figurą św. Jana Chrzciciela na narożniku budynku.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Kościół pomaga uchodźcom

2021-12-05 15:37

Ks. Mieczysław Puzewicz

Zespół folklorystyczny "Gwiazdy Czeczeni"

Zespół folklorystyczny

Nowi uchodźcy dostaną mieszkania. Dach nad głową dla blisko 30 przybyszów zapewni kilka zgromadzeń zakonnych. Pobyt migrantów wspierać będą finansowo polscy biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję