Reklama

Kościół

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

Metropolita częstochowski wspomniał o znaczeniu wierności Bogu, który w Chrystusie i przez Chrystusa odkupił całą ludzkość. Wskazał, że "wierność to wzrastająca miłość", a jej istotą jest modlitwa, z którą wierność jest nierozerwalnie związana, "a jednocześnie jest związana z łaską wiary".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał pytanie, jakie André Frossard zadał Ojcu Świętemu: „Jaki udział w posłudze papieża ma modlitwa?” Jan Paweł II odpowiedział nadzwyczaj prosto: „Fundamentalne. Tak było na wszystkich etapach mojego powołania: naprzód, gdy byłem wikarym na wsi, a z kolei w mieście, dalej jako profesor i jako biskup i wreszcie od 16 października 1978 tak samo, nie widzę w tym względzie żadnych większych różnic”.

Episkopat News

Jak to się dzieje, że słowa wyczerpane i opróżnione z treści przez ludzi współczesnych, dzięki posłudze papieża odzyskiwały nowość i aktualność? – pytał abp Depo. I przytoczył odpowiedź Jana Pawła II: jest to dar pochodzący od Ducha Świętego, a z tym darem związana jest stara zasada, iż mówca ma prawo przekazywać tylko te treści, które są przemodlone. Frossard ujął to bardzo lapidarnie: papież modli się tak, jak oddycha – powiedział abp Depo.

Podziel się cytatem

"Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego osoby i pontyfikatu mamy pewność – wierzę w to – że w tajemnicy świętych obcowania uprasza nam łaskę wierności, która jest miłością wzrastającą i nam błogosławi" – zakończył abp Depo.

2021-10-23 08:02

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo wdzięczny za dar kapłaństwa

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, świętuje kolejną, 38. rocznicę kapłaństwa. Do Częstochowy zaprosił swoich kolegów kursowych z seminarium, aby wspólnie modlić się i dziękować za sakrament kapłaństwa. Kapłani modlili się 3 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w dokładną rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawowanej przez abpa Depo dla sióstr sercanek, oraz 4 czerwca podczas Eucharystii pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego dla Pielgrzymki Żywego Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Życie najpiękniej spełnione. Śp. Elżbieta Teske

2021-11-28 17:03

Archiwum

Duch wzywany przez św. Jana Pawła II w czerwcu 1979 r. rzeczywiście zstąpił i zaczął odnawiać oblicze polskiej ziemi. Czuliśmy i widzieliśmy Jego działanie w ludzkich sercach i umysłach. Ci, którzy Go przyjmowali, pozwalali się Mu prowadzić nie tylko w czasie Solidarności 1980-81, ale i przez całe życie. Dowodem współpracy bosko-ludzkiej jest życiorys Elżbiety Teske, zmarłej niedawno, skromnej i wielce zasłużonej profesor UMCS. Na jej pogrzebie nie było smutku; była powaga i zachwyt nad życiem najpiękniej spełnionym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję