Reklama

Niedziela Wrocławska

Budować więź małżeńską

Pod hasłem „Obudzić sakrament małżeństwa” konferencję wygłosił br. Ksawery Knotz, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w parafii św. Augustyna kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu”. Zakonnik wyjaśniał na czym polega miłość małżeńska i jak obudzić w sobie potencjał tego sakramentu.

- Wy jako małżonkowie jesteście oblubienicą Chrystusa i macie łaskę rozpoznać Go w swoim małżeństwie. Tworzycie małą wspólnotę, która jest w większej wspólnocie. Dlatego nazywamy to Domowym Kościołem, ale nie w znaczeniu ruchu kościelnego, tylko w znaczeniu głęboko teologicznym. Kościół jest wtedy, kiedy żyjemy w mocnej relacji z Chrystusem - podkreślił br. Ksawery.

Reklama

Jezus poprzez miłość małżonków jest obecny we wspólnocie domowej, która jest autentycznym małym Kościołem, istniejącym w ramach Kościoła powszechnego.

Br. Knotz mówił, że Chrystus na mocy sakramentu małżeństwa mieszka w domowej wspólnocie Kościoła, a to wymaga podjęcia pewnych działań przez męża i żonę, aby podtrzymywać tą obecność Zbawiciela.

- Trzeba dbać bardziej o swój sakrament, niż innych. Jeżeli utrzymacie Chrystusa w małżeństwie, to będziecie mogli powiedzieć – On tu jest z nami, Nie będzie to pobożne wyznanie wiary, czy pewne subiektywne przeżycie. Gwarancja obecności Chrystusa nie wypływa z podejścia subiektywnego, tylko z tego, że to Kościół gwarantuje Jego bycie w tym sakramencie.

Reklama

Kapłan dodał, że nawet kiedy małżonkowie się kłócą, albo do siebie nie odzywają, to i tak Jezus jest obecny między nimi. - Jak Kościół jest pokłócony, to nie jest tak, że Bóg wtedy umywa ręce, odchodzi na bok i czeka, aż kryzys minie i wszyscy się pogodzą. Kiedy się kłócicie, to dzięki sakramentowi macie pewność, że Jezus się od was nie odwrócił. Wtedy trzeba sobie o Nim przypomnieć i do Niego się zwrócić, a kryzys odejdzie.

Br. Knotz pytał, gdzie możemy spotkać Chrystusa w sakramencie małżeństwa? Każdy sakrament objawia inny sposób Jego obecności. W Eucharystii Jezus przychodzi w Komunii Św. W sakramencie pojednania, grzesznikowi przebacza grzechy, jednając go z Ojcem.

- Obecnością Chrystusa w małżeństwie jest więź małżeńska. W czym ona się przejawia? Kochacie się, tęsknicie za sobą, wspieracie się i opiekujecie, całujecie się, pieścicie i współżyjecie ze sobą. Ta więź ludzka zostaje włączona w więź z Chrystusem.

Można stracić poczucie tej więzi. Br. Knotz przytoczył przykład młodego małżeństwa, któremu budowanie tej jedności przerwały narodziny kolejnego dziecka. Z pozoru rodzina wielodzietna i otwarta na życie wygląda na taką, gdzie jest naturalne środowisko do budowania więzi. Niestety tak się nie zawsze dzieje i to jest pewne niebezpieczeństwo dodał zakonnik.

2021-10-23 12:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Papieski biograf: kard. Ratzinger nie był zamieszany w sprawy nadużyć

2022-01-20 15:14

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Peter Seewald

Peter Seewald

Biograf papieża Peter Seewald broni papieża seniora Benedykta XVI przed zarzutami o błędy w postępowaniu z nadużyciami seksualnymi księży z czasów, gdy był on arcybiskupem Monachium (1977-1982). „W konkretnym przypadku księdza i krzywdziciela Petera H. nie było żadnych dowodów na to, że Ratzinger był w to zamieszany" - powiedział Seewald w czwartek rano w porannym programie informacyjnym niemieckiej telewizji ARD.

Ksiądz diecezjalny z Essen, H., w czasie swojej pracy duszpasterskiej dopuścił się nadużyć wobec małoletnich w co najmniej czterech miejscach w Nadrenii Północnej-Westfalii i Górnej Bawarii. Do tej pory zgłosiło się około 30 ofiar. Na początku 1980 roku przyjechał do archidiecezji monachijskiej, gdzie miał poddać się terapii. Kościół nie wniósł oskarżenia ani nie wszczął własnego postępowania karnego, jak donoszą media, również za zgodą rodziców poszkodowanych w tamtym czasie. Krótko po przeniesieniu H. pracował ponownie jako kapelan od 1982 r. do czasu, gdy biskup Essen odsunął go od posługi kapłańskiej w 2010 r. po nowych oskarżeniach. W 2020 r. H. powrócił do diecezji Essen, gdzie obecnie żyje w odosobnieniu i pod nadzorem.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania

2022-01-21 14:15

[ TEMATY ]

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Salezy

Franciszek Salezy

Karol Porwich/Niedziela

Słowo Przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu KEP z racji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję