Reklama

Niedziela Wrocławska

Budować więź małżeńską

Pod hasłem „Obudzić sakrament małżeństwa” konferencję wygłosił br. Ksawery Knotz, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w parafii św. Augustyna kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu”. Zakonnik wyjaśniał na czym polega miłość małżeńska i jak obudzić w sobie potencjał tego sakramentu.

- Wy jako małżonkowie jesteście oblubienicą Chrystusa i macie łaskę rozpoznać Go w swoim małżeństwie. Tworzycie małą wspólnotę, która jest w większej wspólnocie. Dlatego nazywamy to Domowym Kościołem, ale nie w znaczeniu ruchu kościelnego, tylko w znaczeniu głęboko teologicznym. Kościół jest wtedy, kiedy żyjemy w mocnej relacji z Chrystusem - podkreślił br. Ksawery.

Jezus poprzez miłość małżonków jest obecny we wspólnocie domowej, która jest autentycznym małym Kościołem, istniejącym w ramach Kościoła powszechnego.

Br. Knotz mówił, że Chrystus na mocy sakramentu małżeństwa mieszka w domowej wspólnocie Kościoła, a to wymaga podjęcia pewnych działań przez męża i żonę, aby podtrzymywać tą obecność Zbawiciela.

- Trzeba dbać bardziej o swój sakrament, niż innych. Jeżeli utrzymacie Chrystusa w małżeństwie, to będziecie mogli powiedzieć – On tu jest z nami, Nie będzie to pobożne wyznanie wiary, czy pewne subiektywne przeżycie. Gwarancja obecności Chrystusa nie wypływa z podejścia subiektywnego, tylko z tego, że to Kościół gwarantuje Jego bycie w tym sakramencie.

Kapłan dodał, że nawet kiedy małżonkowie się kłócą, albo do siebie nie odzywają, to i tak Jezus jest obecny między nimi. - Jak Kościół jest pokłócony, to nie jest tak, że Bóg wtedy umywa ręce, odchodzi na bok i czeka, aż kryzys minie i wszyscy się pogodzą. Kiedy się kłócicie, to dzięki sakramentowi macie pewność, że Jezus się od was nie odwrócił. Wtedy trzeba sobie o Nim przypomnieć i do Niego się zwrócić, a kryzys odejdzie.

Br. Knotz pytał, gdzie możemy spotkać Chrystusa w sakramencie małżeństwa? Każdy sakrament objawia inny sposób Jego obecności. W Eucharystii Jezus przychodzi w Komunii Św. W sakramencie pojednania, grzesznikowi przebacza grzechy, jednając go z Ojcem.

Reklama

- Obecnością Chrystusa w małżeństwie jest więź małżeńska. W czym ona się przejawia? Kochacie się, tęsknicie za sobą, wspieracie się i opiekujecie, całujecie się, pieścicie i współżyjecie ze sobą. Ta więź ludzka zostaje włączona w więź z Chrystusem.

Można stracić poczucie tej więzi. Br. Knotz przytoczył przykład młodego małżeństwa, któremu budowanie tej jedności przerwały narodziny kolejnego dziecka. Z pozoru rodzina wielodzietna i otwarta na życie wygląda na taką, gdzie jest naturalne środowisko do budowania więzi. Niestety tak się nie zawsze dzieje i to jest pewne niebezpieczeństwo dodał zakonnik.

2021-10-23 12:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Opluwał wiarę, hołdował złym duchom. Bł. Bartolo Longo nie od zawsze święty był...

Niedziela wrocławska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Bartolo Longo

Archiwum Sanktuarium w Pompejach

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Wiele osób sięga po Nowennę Pompejańską, decydując się na trud wytrwania z paciorkami w dłoniach. Od Pompejanki ich kroki biegną do bł. Bartolo Longo...

Z prześladowcy w apostoła

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję GRATIAS DOMINE

2022-10-05 15:14

[ TEMATY ]

Laudato si'

Materiał prasowy

W niedzielę 9 października kończymy obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowionego przez papieża Franciszka. Pragniemy w tej perspektywie dokonać pewnego podsumowania i podzielić się twórczymi przemyśleniami na przyszłość - informują organizatorzy konferencji Gratias Domine.

W ramach konferencji pragniemy się skupić na wyzwaniach przed jakimi stoi świat i nasz kraj oraz poruszyć zagadnienia związane z potrzebą rozwijania świadomości i aktywności na rzecz poszanowania środowiska. Ważną częścią poruszonych tematów będzie kwestia komunikacji i edukacji w tej przestrzeni, z uwzględnieniem encykliki "Laudato si", jak również roli Kościoła i środowisk katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję