Reklama

Niedziela Wrocławska

Budować więź małżeńską

Pod hasłem „Obudzić sakrament małżeństwa” konferencję wygłosił br. Ksawery Knotz, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w parafii św. Augustyna kursu dla małżeństw „Zatrzymaj się w biegu”. Zakonnik wyjaśniał na czym polega miłość małżeńska i jak obudzić w sobie potencjał tego sakramentu.

- Wy jako małżonkowie jesteście oblubienicą Chrystusa i macie łaskę rozpoznać Go w swoim małżeństwie. Tworzycie małą wspólnotę, która jest w większej wspólnocie. Dlatego nazywamy to Domowym Kościołem, ale nie w znaczeniu ruchu kościelnego, tylko w znaczeniu głęboko teologicznym. Kościół jest wtedy, kiedy żyjemy w mocnej relacji z Chrystusem - podkreślił br. Ksawery.

Reklama

Jezus poprzez miłość małżonków jest obecny we wspólnocie domowej, która jest autentycznym małym Kościołem, istniejącym w ramach Kościoła powszechnego.

Br. Knotz mówił, że Chrystus na mocy sakramentu małżeństwa mieszka w domowej wspólnocie Kościoła, a to wymaga podjęcia pewnych działań przez męża i żonę, aby podtrzymywać tą obecność Zbawiciela.

- Trzeba dbać bardziej o swój sakrament, niż innych. Jeżeli utrzymacie Chrystusa w małżeństwie, to będziecie mogli powiedzieć – On tu jest z nami, Nie będzie to pobożne wyznanie wiary, czy pewne subiektywne przeżycie. Gwarancja obecności Chrystusa nie wypływa z podejścia subiektywnego, tylko z tego, że to Kościół gwarantuje Jego bycie w tym sakramencie.

Reklama

Kapłan dodał, że nawet kiedy małżonkowie się kłócą, albo do siebie nie odzywają, to i tak Jezus jest obecny między nimi. - Jak Kościół jest pokłócony, to nie jest tak, że Bóg wtedy umywa ręce, odchodzi na bok i czeka, aż kryzys minie i wszyscy się pogodzą. Kiedy się kłócicie, to dzięki sakramentowi macie pewność, że Jezus się od was nie odwrócił. Wtedy trzeba sobie o Nim przypomnieć i do Niego się zwrócić, a kryzys odejdzie.

Br. Knotz pytał, gdzie możemy spotkać Chrystusa w sakramencie małżeństwa? Każdy sakrament objawia inny sposób Jego obecności. W Eucharystii Jezus przychodzi w Komunii Św. W sakramencie pojednania, grzesznikowi przebacza grzechy, jednając go z Ojcem.

- Obecnością Chrystusa w małżeństwie jest więź małżeńska. W czym ona się przejawia? Kochacie się, tęsknicie za sobą, wspieracie się i opiekujecie, całujecie się, pieścicie i współżyjecie ze sobą. Ta więź ludzka zostaje włączona w więź z Chrystusem.

Można stracić poczucie tej więzi. Br. Knotz przytoczył przykład młodego małżeństwa, któremu budowanie tej jedności przerwały narodziny kolejnego dziecka. Z pozoru rodzina wielodzietna i otwarta na życie wygląda na taką, gdzie jest naturalne środowisko do budowania więzi. Niestety tak się nie zawsze dzieje i to jest pewne niebezpieczeństwo dodał zakonnik.

2021-10-23 12:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okaż nam, Panie, łaskę swoją i daj nam zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 33

Na progu Adwentu liturgia nawiązuje do obietnic mesjańskich, które Izraelici, lud Bożego wybrania, otrzymywali za pośrednictwem proroków. Jeden z nich, Jeremiasz, żyjący na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem, zapowiada spełnienie się obietnicy związanej z Dawidem i jego potomkiem, który „będzie wymierzać prawo i sprawiedliwość na ziemi”. Zaprowadzanie sprawiedliwości to jeden z najważniejszych znaków czasów mesjańskich. Wyznając, że Mesjasz w osobie Jezusa z Nazaretu już przyszedł, chrześcijanie są zobowiązani do współudziału w urzeczywistnianiu trwałej sprawiedliwości. Jej zaprowadzaniu towarzyszą wierność świętej woli Boga i świadomość, że „Pan naszą sprawiedliwością”. Za psalmistą wołamy:

CZYTAJ DALEJ

Awans do rangi lektora

2021-11-28 19:36

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

nowi lektorzy

Beata Pieczykura/Niedziela

– Życzę wam osobistych odkryć na kartkach Pisma Świętego – powiedział abp Wacław Depo do nowych lektorów 28 listopada podczas uroczystości udzielenia im posługi lektoratu.

Rekolekcje przed przyjęciem posługi lektora, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w dniach 26-28 listopada, prowadzili ks. Paweł Wróbel, duszpasterz diecezjalny LSO, i ks. Michał Sokalski, zastępca duszpasterza diecezjalnego LSO. Towarzyszyli oni młodym w rozeznawaniu powołania do głoszenia Słowa Bożego, m.in. na przykładzie Samuela i jego słów: „To ja, poślij mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

W słowie powitania ks. prał. Andrzej Dziełak zachęcił do wspólnej modlitwy, prosząc by ta Najświętsza Ofiara była wyrazem naszej wdzięczności za „Wujka”, ale też za innych duszpasterzy. – Wielu z nas wzywa wstawiennictwa „Wujka” w codziennych sprawach – zdrowotnych, kłopotach ale i w radościach. Prosimy, by ksiądz biskup wszystkie te intencje wraz z nami zaniósł w tej Najświętszej Ofierze do Pana Boga – mówił ksiądz prałat.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję